آنچه مردان و زنان در مورد یکدیگر نمی‌دانند - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

آنچه مردان و زنان در مورد یکدیگر نمی‌دانند

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • همسران اغلب فکر می‌کنند که مشکلات روابطشان به تفاوت‌هایشان مربوط می‌شود.
  • زنان نمی دانند که مردان ممکن است گاهی از آنها بترسند.
  • مردان نمی دانند که بسیاری از کارهایی که زنان در روابط انجام می دهند برای نزدیک شدن است.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – این ایده در فرهنگ ما رایج است که شباهت ها برای روابط خوب هستند و تفاوت ها مشکل هستند. زوج‌ها اغلب فکر می‌کنند که مشکلات روابطشان به تفاوت‌هایشان مربوط می‌شود، مانند «من مانند جغد هستم، زیرا او دوست دارد زود بخوابد». همیشه در جلسه های زوج درمانی با همسرانی که فکر می‌کنند سرگرمی‌ها یا عادت‌های متفاوت آنها دلیل مشکلات در روابطشان است، کمی سرگرم می‌شوم. به نظر می‌رسد هرگز به ذهن این زوج ها نمی رسد که جنسیت ممکن است در این امر نقش داشته باشد. مردان و زنان گاهی دنیا را متفاوت می بینند، متفاوت رفتار می کنند و احساس متفاوتی دارند. این تفاوت ها بیشتر آموخته شده اند تا ذاتی، اما قابل توجه هستند.

مشکلات زوج‌ها غالباً از تفاوت‌های آنها سرچشمه نمی‌گیرد. مشکلات آنها اغلب نتیجه این است که مردان تصور می کنند زنان مانند مردان هستند و زنان تصور می کنند مردان مانند زنان هستند. هیچ چیز نمی تواند دور از حقیقت باشد. زوج‌ها اغلب سعی می‌کنند با احتیاط در کلمات خود یا «آینه» کردن یکدیگر در هنگام صحبت، شکاف را پر کنند. این استراتژی‌ها می‌توانند زوج‌ها را ناامید و ناراحت کنند، زیرا فقط به سوءتفاهم‌های سطحی می‌پردازند و به سوءتفاهم‌های عمیق توجه چندانی نمی‌شود.

یکی از مهمترین مواردی که زنان در مورد مردان نمی دانند این است که چگونه ممکن است گاهی اوقات مردان از زنان در روابط صمیمی و عاشقانه بترسند. یکی از مهمترین رفتارهایی که مردان در مورد زنان نمی دانند این است که بیشتر کارهایی که زنان در رابطه انجام می دهند نشان دهنده تلاش آنها برای نزدیک شدن و احساس ارتباط بیشتر است. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 نوع تعارض کلاسیک همسران و نحوه حل آنها را مطالعه کنید.)

فکر کردن به اینکه برخی از مردان از زنان می ترسند، غیر منطقی است. مردان از چه می ترسند؟ اجازه بدهید چند مثال برایتان بیاورم:

  • مردان اغلب از تحت سلطه قرار گرفتن و کنترل شدن توسط زنان می ترسند. مردان ممکن است یکدیگر را متهم کنند که توسط همسرشان کنترل می شوند یا به طور دقیق تر، تحت کنترل نیازشان به زن می‌باشند.
  • مردان اغلب از ناکافی بودن (از نظر عاطفی) در روابط بین فردی و جنسی می ترسند. مردان به طور کلیشه ای عاشق خود محور هستند، اما در نظرسنجی ها، مردان می گویند که راضی کردن شریک زندگی مهمترین کار است. راضی کردن شریک زندگی آنها تنها بیانگر سخاوت نیست، بلکه نشان دهنده نیاز شدید مردان به تأیید از طریق رابطه جنسی است. همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید: «زنان برای داشتن رابطه جنسی باید احساس کنند که دوستشان دارند. مردها برای اینکه احساس کنند دوستشان دارند باید رابطه جنسی داشته باشند.»
  • مردان اغلب از رها شدن می ترسند. برخی از مردان از نظر فیزیولوژیکی بیشتر از زنان به دلیل تعارض در روابط صمیمانه مضطرب هستند و بهبودی آنها بیشتر طول می کشد زیرا در عمق وجودشان آنها اغلب می ترسند که شریک زندگی آنها را ترک کند. به همین دلیل است که پس از جدایی، برخی از مردان نیاز فوری به همسر جدید را احساس می کنند. (پیشنهاد می‌شود مطلب رازهایی برای پیشگیری و حل تعارض در زندگی مشترک را مطالعه کنید.)

در برخی از روابط، زنان اغلب از میزان صمیمیت در روابط خود احساس نارضایتی می‌کنند و با استفاده از ایده‌های خاص خودشان به شریک زندگی خود نزدیک می‌شوند، مانند «ما باید زمان بیشتری را با هم بگذرانیم» یا «کاش سر حرف را باز می‌کردی و بیشتر صحبت می‌کردی». مشکل این است که به مردان آموزش داده می شود که در قبال زنان احساس مسئولیت کنند، بنابراین هر زمان که زنی هر نوع ناراحتی را ابراز می کند، مردان اغلب آن را به عنوان یک انتقاد می شنوند، به عنوان اتهامی بر عدم کفایت خود به عنوان یک مرد. جای تعجب نیست که مردان اغلب با عقب نشینی برای محافظت از خود پاسخ می دهند. زنان اغلب کناره گیری مردان را به عنوان دلیلی بر عدم علاقه آنها به صمیمیت تفسیر می کنند، بنابراین احساساتی تر می شوند و بیشتر به دنبال شریک زندگی خود می روند، که البته تنها منجر به کناره گیری بیشتر مردان می شود. بنابراین، تا زمانی که همسران در یک الگوی فزاینده ای قرار دارند، هر کدام از آنها احساس ناامیدی و تنهایی خواهند کرد. (پیشنهاد می‌شود مطلب آیا نگران هستید که دیگران شما را دوست نداشته باشند؟ را مطالعه کنید.)

اگر هم مرد و هم زن مایل به انجام وظیفه خود باشند، زوج ها می توانند از این الگو خارج شده و به درک عمیق تر و رضایت بخش تری از یکدیگر برسند. برای زنان، درک این موضوع که شریک زندگی آنها به دلیل عدم علاقه خود کناره گیری نمی کند، بلکه به دلیل ترس از اشتباه کردن کناره گیری می‌کند، می تواند منجر به تغییرات اساسی در رابطه شود. مردها می توانند نقش خود را با مقاومت در برابر وسوسه کناره گیری و یادگیری اینکه چگونه از نظر عاطفی با شریک زندگی خود کنار بیایند و در مورد مسائل صحبت کنند، بهتر پیش ببرند. مردان برای اینکه یاد بگیرند از کناره گیری به عنوان دفاع استفاده نکنند، باید بیاموزند که با تعارض در روابط کنار بیایند و یاد بگیرند که به تعارض به عنوان فرصتی برای برقراری ارتباط نگاه کنند نه تهدیدی که باعث ترس و نگرانی آنها می‌شود.

برگرفته شده از “کتاب پنهان در چشم ساده” که در سال 2015 توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی