آیا افراد زیباتر پیشنهادهای شغلی بیشتری دریافت می کنند؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

آیا افراد زیباتر پیشنهادهای شغلی بیشتری دریافت می کنند؟

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • جذابیت رابطه مثبتی با فرصت های شغلی، دستمزدها و ارزیابی عملکرد دارد.
  • هم مردان و هم زنان تمایل دارند افراد جذاب همجنس خود را با شدت بیشتری ارزیابی کنند.
  • افراد جذاب ممکن است از عیوب خود غافل شوند که منجر به ادراک خودشیفتگی توسط دیگران شود.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – در آینه نگاه کن، چه کسی را می بینی؟ به احتمال زیاد، فردی صالح و صادق است که مایل است برای رسیدن به اهداف فردی و حرفه ای خود تلاش کند. با این حال، آیا دیگران شما را به همین شکل می بینند؟ در حالی که ما اغلب تمایل داریم تا تصورات خود را تزیین کنیم و اغلب توانایی‌های خود را تعبیر کنیم، انسان‌ها در سراسر فرهنگ‌ها عموماً در ارزیابی زیبایی ها خوب هستند. واقعیت هشداردهنده این است که بسیاری از تصمیمات شغلی و تجاری بر اساس ظاهر گرفته می‌شوند. برخلاف اهداف DEI (تنوع، برابری و شمول) که در بسیاری از سازمان‌ها، کارکنان و مدیران باید قبل از به عهده گرفتن نقش های خود گواهینامه DEI را داشته باشند.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که افراد جذاب دارای مزایای شغلی از جمله یافتن مشاغل بهتر، دریافت دستمزد بالاتر و دریافت ارزیابی‌های عملکرد مطلوب‌تر نسبت به همتایانی با جذابیت کمتر هستند. همچنین مهم است که اذعان کنیم، افراد جذاب ممکن است یک “تبعات زیبایی” را تجربه کنند، به موجب آن افراد جذاب انتقاد شدیدتر و سوگیری های منفی را هنگامی که در برآورده کردن انتظارات ناکام می شوند به دست می آورند (Wilson & Eckel, 2006). علاوه بر این، تأثیرات ظریف احساس جذابیت دارای معایب فردی و ادراکی مانند افزایش اعتماد به نفس و قدرت درک شده است، که می تواند منجر به این شود که دیگران باور کنند که افراد جذاب بیشتر مستعد خودشیفتگی هستند.

مزایای زیبایی

بر کسی پوشیده نیست که جذابیت فیزیکی می تواند تأثیر مثبتی بر نحوه قضاوت افراد بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که افراد جذاب اغلب به‌عنوان شایسته‌تر، اجتماعی‌تر و قابل اعتماد‌تر تلقی می‌شوند که منجر به افزایش احتمال پیشنهادهای شغلی می‌شود (Hosoda et al., 2003). کارفرمایان ممکن است به طور ناخودآگاه جذابیت را با سایر صفات مطلوب مرتبط کنند و باعث شود که نامزدهای جذاب را بر دیگران ترجیح دهند.

افراد جذاب از مزایای مالی نیز برخوردارند. مطالعات متعدد رابطه مثبتی بین جذابیت فیزیکی و سطح درآمد پیدا کرده اند (Judge et al., 2009). کارفرمایان، آگاهانه یا ناآگاهانه، به کارکنان جذاب با حقوق بالاتر، ترفیع و مزایای بهتر پاداش می دهند. این پدیده که اغلب از آن به عنوان “حق بیمه زیبایی” یاد می شود، مزایای اقتصادی را که افراد جذاب ممکن است در بازار کار تجربه کنند، برجسته می کند.

افراد جذاب ممکن است به دلیل «اثر هاله» (نوعی سوگیری شناختی که در آن تأثیرات مثبت مبتنی بر یک ویژگی بر ادراک کلی تأثیر می‌گذارد.) رتبه‌بندی عملکرد بهتری دریافت کنند. همکاران و مدیران ممکن است کاستی های جزئی را نادیده بگیرند یا آنها را به عوامل بیرونی نسبت دهند و به افراد جذاب ارزیابی مطلوب تری ارائه دهند. این سوگیری می‌تواند منجر به افزایش فرصت‌ها برای رشد و پیشرفت در محل کار شود، که گاهی اوقات به زیان افراد کم‌ترجذاب‌ است که سهم بیشتر یا برابری در موفقیت سازمانی دارند.

پنالتی زیبایی

در حالی که جذابیت فیزیکی مزایای خاصی را ارائه می دهد، زمانی که افراد جذاب نمی توانند انتظارات بالای ظاهر خود را برآورده کنند، روی دیگر جریان پدیدار می‌شود که گاهی اوقات ممکن است با انتقاد شدیدتر و عواقب منفی مواجه شوند. این مجازات ناشی از این باور است که افراد جذاب موظفند ظاهر خود را حفظ کنند و در تمام زمینه های زندگی عملکرد استثنایی داشته باشند. عدم تحقق این انتظارات می تواند منجر به بررسی شدید و عدم تایید کسانی شود که در موقعیت ارزیابی چهره زیبا هستند.

افراد جذاب ممکن است حتی بیشتر از سوی افراد همجنس مورد بررسی قرار گیرند. مطالعات نشان می دهد که هم مردان و هم زنان تمایل دارند افراد جذاب همجنس خود را با شدت بیشتری ارزیابی کنند (Paustian-Underdahl, et al., 2016). این رفتار انتقادی ممکن است ناشی از احساس رقابت یا حسادت باشد که منجر به رفتار کمتر مطلوب با همسالان جذاب شود. در نتیجه، افراد جذاب ممکن است در ایجاد روابط مثبت در میان همجنسان خود با موانعی مواجه شوند. در نظر داشته باشید که پدیده “ارزیابی” با تنوع فزاینده‌ای بر اساس تغییرات فرهنگی بحث‌انگیزتر می‌شود.

مراقب نقاط کور باشید

افراد جذاب دارای مزایایی هستند، اما توانایی جسمانی آنها ممکن است مسئول درک متورم خود از اعتماد به نفس، برونگرایی و توانایی اجتماعی شدن باشد. تورم نفس، همراه با ظاهر جذاب، ممکن است اثرات روانی ظریفی داشته باشد که بر نحوه رفتار آنها در محل کار تأثیر می گذارد. جذابیت فیزیکی ادراک شده می تواند حس قدرت را تقویت کند و به فرد نشان دهد که باید توجه را جلب کند و بتواند بر دیگران تأثیر بگذارد. با این حال، این احساس قدرت همچنین می تواند منجر به خودآگاهی محدود شود، زیرا افراد جذاب ممکن است از عیوب و کاستی های خود غافل شوند (Tu et al., 2022).

در حالی که همه افراد جذاب خودشیفته نیستند، برخی از مطالعات نشان می دهد که بین جذابیت فیزیکی و ویژگی های شخصیت خودشیفته ارتباط وجود دارد. تقویت مثبت مداوم دریافتی از جامعه به دلیل ظاهر آنها می تواند منجر به افزایش عزت نفس و تمرکز بیش از حد بر تصویر شخصی شود. این جنبه منفی بالقوه جذاب بودن را باید پذیرفت، زیرا خودشیفتگی می تواند تأثیر منفی بر روابط بین فردی بگذارد و مانع رشد حرفه ای شود.

به طور خلاصه، جذابیت فیزیکی به طور غیرقابل انکاری در اشتغال نقش دارد و مزایای خاصی مانند افزایش فرصت های شغلی، دستمزد بالاتر و ارزیابی بهتر را برای افراد فراهم می کند. با این حال، ما باید معایب بالقوه را نیز بشناسیم، از جمله انتقاد شدیدتر، سوگیری منفی همجنس، خودآگاهی محدود و خطر ابتلا به صفات خودشیفتگی. در مجموع، با در نظر گرفتن این یافته‌ها می‌توانیم به سمت ایجاد رویکردی منصفانه‌تر و مبتنی بر شایستگی برای استخدام و ارزیابی افراد با تأکید بیشتر بر مهارت‌ها، شایستگی‌ها و شخصیت به جای عوامل سطحی مانند ظاهر فیزیکی، پیش برویم. به نوبه خود، تمرکز عینی‌تر بر آنچه ما به‌عنوان ارزش تلقی می‌کنیم، از دستور کار حیاتی ایجاد جهانی عادلانه‌تر، منصفانه‌تر و فراگیرتر پشتیبانی می‌کند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها