آیا خیانت در سال هفتم ازدواج به اوج خود می رسد؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

آیا خیانت در سال هفتم ازدواج به اوج خود می رسد؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – خارش هفت ساله به این باور عمومی اشاره دارد که پویایی زناشویی پس از حدود هفت سال زندگی مشترک از بین می رود. در این مرحله، تصور می شود که تمایل به خیانت و یا طلاق افزایش می یابد.

این ایده از سال 1955 زمانی که فیلمی با عنوان خارش هفت ساله با بازی مرلین مونرو این مفهوم را بررسی کرد، مورد استفاده قرار گرفت. اما آیا حقیقتی در این مفهوم وجود دارد، یا این فقط داستانی هالیوودی است؟ در این مطلب نگاهی به داده ها داریم.

از نقطه نظر خیانت، تحقیقات نشان می‌دهد که پس از گذشت هفت سال از زندگی مشترک، احتمال اینکه افراد مرتکب خیانت شوند زیاد است.

افکار خیانت در ازدواج های میانی افزایش می یابد

در مطالعه ای که در Journal of Sex Research منتشر شد، 313 بزرگسال (به طور متوسط 32 تا 33 سال) مورد بررسی قرار گرفتند که همگی حداقل یک سال از ازدواجشان می‌گذشت. از شرکت کنندگان در مورد احتمال درگیر شدن در خیانت پرسیده شد و محققان به چگونگی ارتباط خیانت با طول مدت ازدواج پرداختند.

شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: ازدواج های کوتاه مدت (کمتر از پنج سال)، متوسط (شش تا 10 سال)، و ازدواج های بلند مدت (11 سال یا بیشتر). گروهی که بیشترین احتمال خیانت را گزارش کرد، گروه بلندمدت بود. گروه کوتاه مدت کمترین احتمال را گزارش کردند و گروه میانی نیز در بین آنها قرار گرفت. هر چه مدت بیشتری از ازدواج بگذرد، احتمال بیشتری وجود دارد که شرکای عاطفی به خیانت فکر کنند.

با این حال، این الگو برای مردان و زنان کمی متفاوت بود. به طور خاص، برای مردان، احتمال خیانت با طولانی تر شدن زندگی مشترک بیشتر می‌شد (این همان چیزی است که دانشمندان به عنوان اثر خطی از آن یاد می‌کنند). اگرچه برای زنان، این تأثیر منحنی بود، اما زنان بیشترین احتمال خیانت را در ازدواج‌های میان‌مدت گزارش کردند و احتمال خیانت در ازدواج‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت کمتر بود.

به طور خلاصه، این مطالعه نشان می‌دهد که هم مردان و هم زنان به اصطلاح خارش هفت ساله مبتلا می‌شوند. با این حال، به نظر می رسد در نهایت برای زنان می‌تواند بیشتر اتفاق بیافتد.

البته، این مطالعه بر اساس احتمالات انجام شده است و قطعیتی در آن وجود ندارد. با این حال، داده‌هایی که به نرخ واقعی خیانت می‌پردازند، این یافته‌ها را تأیید می‌کنند.

افزایش نرخ واقعی خیانت در سال هفتم ازدواج

مطالعه ای که در Journal of Marriage and Family منتشر شد، نشان داد که چه زمانی خیانت در ازدواج بیشتر اتفاق می افتد. نتایج نشان داد که برای زنان، شانس خیانت آنها در سال هفتم ازدواج بالاتر بود، اما پس از آن به طور پیوسته کاهش یافت. (در واقع، خیانت در میان زنانی که 20 تا 30 سال ازدواج کرده بودند، عملاً وجود نداشت.)

در مقابل، مردان نیز در حدود سال هفتم میزان بالایی از خیانت را داشتند که تا حدود سال 18 کاهش یافت و در آن زمان دوباره شروع به افزایش کرد. در واقع، مردانی که 30 سال یا بیشتر ازدواج کرده بودند، بالاترین احتمال خیانت را داشتند (حتی بیشتر از مردانی که «خارش هفت ساله» داشتند). این نشان می دهد که الگوی مردان در نهایت کاملاً خطی نیست و دارای نوسان می‌باشد.

به نظر می رسد که هم مردان و هم زنان دچار خارش هفت ساله می شوند، اما به نظر می رسد مردان نیز به خارش 30 ساله مبتلا می شوند!.

بیشتر طلاق ها بعد از هفت سالگی اتفاق می افتد

یکی از شواهد نهایی که ارزش بررسی دارد این است که چه زمانی طلاق بیشتر اتفاق می افتد. داده ها نشان می دهد که میانگین طول ازدواج قبل از طلاق حدود هشت سال است.

این به خوبی با داده های خیانت فوق الذکر مطابقت دارد: طلاق درست پس از رسیدن احتمال خیانت به اوج خود شروع می شود.

در پایان

هشدار در خصوص یافته‌ها: ماهیت داده ها تمایز بین تأثیرات سن در مقابل نسل را دشوار می کند. به عنوان مثال، در حالی که میزان خیانت گزارش شده در میان زنان مسن نادر است، اما مشخص نیست که آیا زنان مسن کمتر خیانت می کنند یا اینکه احتمال کمتری دارد این رفتار را گزارش کنند. برای نتیجه گیری دقیق تر در مورد اینکه چگونه شانس خیانت در طول زمان تغییر می کند، نیاز به طرح طولی می‌باشد تا به ما اطمینان بیشتری بدهد.

و در نهایت، سؤال بزرگی که هیچ یک از این مطالعات مستقیماً به آن پاسخ نمی‌دهند این است که “چرا؟”. چه چیز خاصی در مورد سال هفتم وجود دارد؟ ما فقط می توانیم حدس بزنیم. برخی استدلال می‌کنند که این به این دلیل است که انسان‌ها فقط در الگوهای هفت ساله حرکت می‌کنند (به هر حال، این میانگین مدت زمانی است که افراد خودروهای خود را نگه می‌دارند). با این حال، توضیح ساده تر این است که مرحله ماه عسل به پایان رسیده و اختلافات شروع شده است. هنگامی که ما از دیدن شریک زندگی خود برانگیخته نمی‌شویم و ویژگی های خوب او برایمان کم رنگ می‌شود، باید تصمیم بگیریم که آیا اختلافات ما حل نشدنی است یا می توانیم آنها را بپذیریم و برای تجدید حیات و آغازی دوباره اقدام کنیم.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی