به چالش کشیدن ارگاسم و توسعه ذهن آگاهی جنسی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

به چالش کشیدن ارگاسم و توسعه ذهن آگاهی جنسی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • ارگاسم هم برای مردان و هم برای زنان مهم است، اما تمرکز بیش از حد روی ارگاسم احتمالاً روند آن را برای زنان مختل می کند.
  • رابطه جنسی فقط ارگاسم نیست، رابطه جنسی ایجاد صمیمیت و ارتباط است.
  • ذهن آگاهی جنسی تمرینی از حضور، آگاه بودن، مشارکت و عدم قضاوت در حین رابطه جنسی است.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بسیاری از زوج ها معتقدند که هر دو طرف هر بار که رابطه جنسی دارند باید به ارگاسم برسند تا رابطه جنسی خود را موفقیت آمیز ارزیابی کنند. اما چنین طرز فکری می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا انتظاری را ایجاد می‌کند که رسیدن به آن دشوار است. اکثر مردان به طور منظم ارگاسم را تجربه می کنند، اما زنان به روش های مختلفی ارگاسم را تجربه می کنند و نیازهای متفاوتی نسبت به مردان برای رسیدن به ارگاسم دارند.

به دلیل همین تفاوت ها، داشتن انتظارات یکسان در مورد ارگاسم برای مردان و زنان ممکن است زمینه ای برای شکست باشد. به جای تمرکز بر ارگاسم به عنوان هدف نهایی رابطه جنسی، زوج ها ممکن است بخواهند تمرکز رابطه جنسی را به صمیمیت تغییر دهند تا روابط خود را غنی تر کنند و رابطه جنسی رضایت بخش تری داشته باشند.

توقعات برای ارگاسم

وجود توقعات برای ارگاسم، به ویژه برای زنان، ممکن است به ایجاد انتظارات ناسالم کمک کند. یک مرد ممکن است ناآگاهانه شریک زندگی خود را تحت فشار قرار دهد (گاهی با نیت خوب و گاهی خودخواهانه) در حالی که ممکن است او (زن) احساس آمادگی یا تمایل نداشته باشد. این اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که رضایت جنسی مردان، هم با دفعات ارگاسم خودشان و هم با رضایت همسرشان بهبود می‌یابد. برخی از مردان می خواهند که شریک زندگی خود نیز به ارگاسم برسد تا احساس رضایت بیشتری پیدا کنند و نشان دهند که عاشق خوبی هستند.

با این حال تحقیقات نشان می‌دهد، این ایده که ارگاسم تنها معیار رابطه جنسی رضایت‌بخش و موفق است، درست نیست. تاکید فرهنگی بر ارضای نیازهای جنسی زنان، برخی موانع را برای زوج‌ها ایجاد می‌کند.این تاکید می‌تواند:

  • یک ایده تحریف شده از نقش ارگاسم برای زنان ایجاد کند.
  • کاری کند که مردان به عنوان یک شریک جنسی در صورت عدم به ارگاسم رسیدن همسر، احساس بدی پیدا کنند.
  • زنان را وادار به لذت جنسی ساختگی کند تا از ناراحتی یا شرم شریک زندگی خود اجتناب کنند.

واقعیت این است که زنان معمولاً برای رسیدن به ارگاسم به رابطه جنسی طولانی‌تر و کندتر نیاز دارند. آنها نیاز به توجه بیشتری به صمیمیت عاطفی و کیفیت رابطه دارند. داشتن این انتظار که باید هر بار به ارگاسم برسیم، می‌تواند زنان را تحت فشار قرار دهد و به آنها این احساس را بدهد که برای داشتن یک تجربه جنسی “موفق” باید به سمت ارگاسم حرکت کنند یا ارگاسم جعلی داشته باشند. این فشار توانایی زنان برای رسیدن به ارگاسم را مهار می کند.

رابطه جنسی هدف گرا

رابطه جنسی هدفمند می تواند فرصت زوجین را برای ایجاد ارتباط، رشد و تنوع محدود کند. رابطه جنسی هدفمند احتمالاً اضطراب را نیز افزایش می دهد. اما تمرکز بر اشتراک‌گذاری احساسات و بیان آشکار افکار، بیشتر از تمرکز بر ارگاسم منجر به رابطه جنسی عالی می‌شود و کیفیت نزدیکی عاطفی و اعتماد را در رابطه افزایش می دهد و در نهایت منجر به رابطه جنسی بهتر می شود.

روی ذهن آگاهی جنسی تمرکز کنیم

توجه جنسی در تحقیقات، به ارگاسم بیشتر و رضایت جنسی مرتبط است. اما تمرکز جنسی دقیقاً چیست؟ ذهن آگاهی جنسی تمرینی از حضور، آگاه بودن، مشارکت و عدم قضاوت در حین رابطه جنسی است. ذهن آگاهی جنسی راهی برای تمرین حذف انتظارات از رابطه جنسی و لذت بردن از تجربیات جنسی همان طور که هست می باشد. آیا در حین رابطه جنسی می توانید به حس لامسه، بویایی یا چشایی در هر لحظه توجه کنید؟ آیا در حین رابطه جنسی ذهن شما سرگردان است؟ اگر ذهن شما سرگردان است، آیا می توانید آن را به لحظه برگردانید و حاضر بمانید و به ارتباط و احساس لحظه ای خود آگاه شوید؟ از طریق تمرین ذهن آگاهی جنسی، زوج ها می توانند تمرکز رابطه جنسی را به صمیمیت تغییر دهند. استر پرل (Esther Perel) درمانگر جنسی معروف می گوید: ما باید کمیت جنسی خود را کاهش دهیم و به سکس به عنوان وسیله ای برای ارتباط عمیق با شریک زندگی خود نگاه کنیم. به این معنی که بجای تمرکز بر تعداد دفعات رابطه جنسی و تعداد ارگاسم، به کیفیت رابطه جنسی توجه کنید.

سعی کنید تمرکز را از ارگاسم بردارید و ببینید که آیا لذت جنسی شما بهبود می یابد یا خیر. آرام باشید، از هر لحظه لذت ببرید، از اضطراب ارگاسم دوری کنید و برای عمیق تر کردن صمیمیت خود با همسرتان وقت بگذارید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

2.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی