تقویت عزت نفس کودکان در تعطیلات تابستانی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

تقویت عزت نفس کودکان در تعطیلات تابستانی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • بر ستایش تلاش و پشتکار فرزندان خود تمرکز کنید.
 • مسئولیت های متناسب با سن فرزندان خود را تعیین کنید و به آنها اجازه دهید از اشتباهات درس بگیرند.
 • خودگویی مثبت را با ذکر مثال به کودکان خود بیاموزید و انجام یادداشت های روزانه را تشویق کنید.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – تعطیلات تابستانی نه تنها زمانی برای استراحت و سرگرمی است، بلکه فرصتی عالی برای تقویت عزت نفس کودکان است. با فعالیت‌ها و طرز فکر صحیح، والدین و مراقبان می‌توانند به کودکان کمک کنند تا احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس قوی داشته باشند که برای آنها در طول زندگی مفید خواهد بود.

اکتشاف و تجربیات جدید را تشویق کنید

 • کودکان را تشویق کنید تا فعالیت ها یا سرگرمی های جدیدی را که در مورد آنها کنجکاو بوده اند امتحان کنند. خواه یادگیری یک ورزش جدید، ساختن کاردستی یا کاوش در طبیعت باشد، هر تجربه جدید می تواند با کشف توانایی های کودکان اعتماد به نفس ایجاد کند.
 • از تلاش‌های آن‌ها حمایت کنید و با تمرکز بر روی فرآیند و نه صرفاً نتیجه، تقویت مثبت ارائه دهید. تلاش، خلاقیت و پشتکار آنها را بدون توجه به نتیجه ستایش کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب بی‌حوصلگی کودکان، راهی برای افزایش خلاقیت را مطالعه کنید.)

تقویت استقلال

 • به کودکان مسئولیت ها و فرصت های مناسب برای تصمیم گیری بدهید. مانند برنامه ریزی برای یک پیک نیک، مدیریت بودجه مشخص برای پروژه تابستانی یا مراقبت از یک حیوان خانگی. اجازه دادن به کودکان برای قبول مسئولیت ها به آنها کمک می کند تا به توانایی های خود اعتماد کنند.
 • در صورت نیاز راهنمایی و حمایت کنید، اما به آنها اجازه دهید از اشتباهات خود درس بگیرند و از طریق تجربه خودشان رشد کنند.

خودگویی مثبت را پرورش دهید

 • با الگوبرداری از خود و تشویق آنها به انجام همین کار، قدرت خودگویی مثبت را به کودکان بیاموزید. به آنها کمک کنید تا افکار منفی یا شک و تردیدهای خود را شناسایی کرده و آنها را به چالش بکشند.
 • آنها را تشویق کنید تا جملات تاکیدی را تمرین کنند ویا در یک دفترچه یادداشت مواردی را که در مورد خودشان دوست دارند یا دستاوردهایی که به آنها افتخار می کنند را بنویسند. (پیشنهاد می‌شود مطلب افسردگی نوجوانان ؛ وقتی افکار و احساسات منفی وجود دارد را مطالعه کنید.)

روی نقاط قوت و استعدادها تمرکز کنید

 • با قرار دادن آنها در معرض انواع فعالیت ها و تجربیات (مانند هنر، موسیقی، ورزش یا فعالیت‌های تحصیلی) به کودکان کمک کنید تا نقاط قوت و استعدادهای خود را شناسایی کنند. هر کودک توانایی‌هایی دارد که منتظر کشف شدن هستند.
 • فرصت هایی را برای کودکان فراهم کنید تا در زمینه هایی که به طور طبیعی می درخشند، برتری پیدا کنند. با ثبت نام آنها در کلاس ها یا کارگاه ها ویا صرف وقت برای تمرین و تقویت مهارت، آنها در توسعه استعدادهایشان یاری دهید.

ایجاد محیط حمایتی

 • یک محیط حمایتی و پرورشی در خانه ایجاد کنید که در آن کودکان احساس کنند به خاطر آنچه هستند ارزشمند هستند، مورد احترام هستند و دوست داشته می‌شوند. زمان با کیفیتی را با هم بگذرانید، در گفتگوهای معنادار شرکت کنید و فعالانه به افکار و احساسات آنها گوش دهید.
 • ارتباطات باز را تشویق کنید و در صورت نیاز برای ارائه راهنمایی، اطمینان و تشویق در دسترس باشید. موفقیت های آنها را جشن بگیرید (هر چقدر هم که کوچک باشند) و در هنگام شکست ها یا چالش ها از آنها حمایت کنید و به آنها آرامش بدهید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 روش شگفت انگیز برای افزایش عزت نفس کودکان را مطالعه کنید.)

تعطیلات تابستانی فرصتی عالی برای تمرکز بر بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس کودکان به شیوه ای سرگرم کننده و جذاب فراهم می کند. با تشویق به اکتشاف، تقویت استقلال، پرورش گفتار مثبت، تمرکز بر نقاط قوت و استعدادها و همچنین پرورش محیط حمایتی، والدین و مراقبان می توانند به کودکان کمک کنند تا احساس ارزشمندی داشته باشند که فراتر از ماه های تابستان به آنها خدمت خواهد کرد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها