جعل آینده، استراتژی خودشیفتگان برای تسخیر شما - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

جعل آینده، استراتژی خودشیفتگان برای تسخیر شما

فهرست مطالب

گروه ترجمه کلینیک آوان – شروع بیشتر روابط عادی از الگویی کاملاً قابل پیش بینی پیروی می کند. به این معنی که طرفین ابتدا قرار ملاقات می گذارند، با یکدیگر بیشتر آشنا می شوند، با دوستان هم دیدار می کنند و به تدریج با خانواده یکدیگر آشنا می شوند. با گذشت زمان، آنها در رابطه خود جدی تر می شوند و تصمیم به ازدواج می گیرند ویا به این نتیجه می رسند که برای یکدیگر مناسب نیستند و از هم جدا می شوند. در این الگوی اساسی تغییراتی وجود دارد اما به طور کلی اکثر افراد برنامه ریزی جدی برای آینده مشترک را انجام نمی دهند تا زمانی که هر دو نسبت به رابطه کاملاً متعهد باشند. این روند معمولاً یک یا دو سال طول می کشد.

آینده جعلی خودشیفته

با این حال ، افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته معاشرت معمولی انجام نمی دهند. آنها آنقدر روی پیروزی بر شما متمرکز هستند که همه چیز را تسریع می کنند و حتی شدت آن را نیز افزایش می دهند (این کمی شبیه قرار ملاقات با آدرنالین است). هر کاری که یک زوج عادی در طول یک سال انجام می دهند ، آنها بعد از چند قرار ملاقات انجام می دهند. خودشیفته ها به ندرت متوقف می شوند تا ارزیابی درستی از رابطه داشته باشند. اما در عوض ، آنها از استراتژی های مختلفی استفاده می کنند تا شما را عاشق خود کنند و قبل از اینکه خودشان به شما متعهد شوند، ابتدا شما به آنها متعهد می شوید (حتی اگر بگویند که شما عشق زندگی و همسر قطعی آنها هستید). تنها پس از اینکه از تعهد، عشق و علاقه شما نسبت به خودشان اطمینان پیدا کردند، به این فکر می کنند که آیا شما واقعا همان شخص مورد نظرشان هستید یا خیر .

یکی از ظالمانه ترین استراتژی هایی که برخی از خودشیفته ها در معاشرت با افراد استفاده می کنند ، شامل برنامه ریزی دقیق برای زندگی مشترک در آینده است. آنها افراد را با تعارفات و هدیه های فوق العاده شگفت زده می کنند و آنها را با عشق به ظاهر واقعی خود بمباران می کنند، اما متاسفانه همه از “جعل آینده” آگاهی ندارند و به راحتی گرفتار چنین افرادی می شوند.

 

جعل آینده چیست ؟

جعل آینده یک استراتژی است که در آن خودشیفته ها با جزئیات دقیق در مورد همه کارهای شگفت انگیزی که در آینده باهم انجام خواهید داد صحبت می کنند. مانند اینکه در آینده رستورانی زیبا و دوست داشتنی خواهید داشت، چگونه با یکدیگر به عاشقانه ترین شهرهای جهان سفر خواهید کرد و حتی در مورد تعداد فرزندان و نامگذاری آنها با شما صحبت خواهند کرد. در تمام مدت آنها بسیار مشتاق و صادق به نظر می رسند.

آنچه سخنان و رفتار های شگفت انگیز آنها را از برنامه ریزی برای آینده تبدیل به جعل آینده می کند ، این است که هیچ یک از این موارد هرگز اتفاق نخواهد افتاد. به جای اینکه در جاده سعادت باشید ، اکنون در مسیر ناامیدی هستید. اتفاقی که معمولاً رخ می دهد این است که اندکی بعد از اینکه خودشیفته ها مطمئن می شوند شما کاملاً متعهد و عاشق آنها هستید ، همه چیز تغییر می کند. اکنون که فرد خودشیفته از عشق و تعهد شما مطمئن شده است، اوقات خوب روبه کاهش خواهد رفت. در طول دوران معاشرت ، آنها یک رابطه مثبت و زندگی شیرینی را به نمایش کشیدند و اکنون شروع به نمایش دراماتیک یک رابطه منفی می کنند. آنها به جای ستایش از شما ، شروع به نشان دادن نقص های شما می کنند و سردی ناگهانی و بی تفاوتی نسبت به احساسات خود، احساس خواهید کرد. اگر در رابطه بمانید ، احتمالاً  ارزش شما کاهش می یابد ، نادیده گرفته می شوید یا کنار گذاشته می شوید. جعل در آینده ظالمانه است، زیرا آنچه در ابتدا برای شما خوشبختی زیادی به همراه آورد ، به احتمال زیاد به عنوان یک سری ناامیدی های آسیب زا به پایان خواهد رسید.

آینده جعلی چیست

جعل آینده چگونه اتفاق می افتد ؟

تصور کنید که برای یک رابطه جدی آماده هستید و در اولین قرار ملاقات با فردی بسیار جذاب ملاقات می کنید. همه چیز سریع حرکت می کند. در قرار ملاقات دوم یا سوم ، به نظر می رسد این فرد عاشقانه شما را دوست دارد. او همه چیز را درباره شما ستایش می کند. معشوق شما به این نتیجه رسیده است که شما دو نفر یک زوج عالی هستید و در کمال تعجب شروع به برنامه ریزی برای آینده ای زیبا در کنار شما می کند.

درچنین شرایطی، ممکن است شما کمی مردد شوید زیرا هنوز این شخص را بطور کامل نمی شناسید و با خود فکر می کنید که آیا انجام این نوع تعهد ها خیلی زود نیست؟. اما از سویی دیگر، صدایی در ذهن شما می گوید “بسیار خوب است که سرانجام در کنار کسی باشم که به نظر می رسد واقعاً مرا دوست دارد.”

تمام اینها آنقدر متقاعدکننده انجام می شود که چشم اندازی در ذهن شما ایجاد می شود و شروع به تصور آینده احتمالی در کنار یکدیگر می کنید. آینده ای روشن که دیگر تاریخ بدی در آن وجود نخواهد داشت و دیگر توجه نمی کنید که آیا این شخص واقعاً همانطور که دوست دارید از شما خوشش می آید یا نه. بنابراین ، شما تصمیم می گیرید که با جریان پیش بروید و ببینید چه اتفاقی می افتد. شما نمی خواهید با بدبینی بیش از حد عشق واقعی را از دست بدهید و سعی می کنید خوش بین باشید.

اکنون، این شخصی را که به سختی می شناسید شروع به توصیف اوقات خوبی می کند که با یکدیگر تجربه خواهید کرد. معشوق شما با جزئیات واضح همه کارهای شگفت انگیزی را که هر دو با هم انجام خواهید داد توصیف می کند. از پیاده روی عاشقانه در امتداد ساحل تا سفرهایی که در آینده باهم می روید و حتی اقوام و دوستان نزدیک که می خواهد شما با آنها دیدار کنید. شما درگیر او شده اید و از این شخص دعوت می کنید تا در میهمانی یا جمع خانوادگی شما حضور داشته باشد و معشوق شما بلافاصله و با کمال میل موافقت می کند. نفس راحتی می کشید و با خود فکر می کنید که او حتما برای این رابطه جدی است. زیرا اگر اینطور نیود، دلیلی نداشت برای حضور در مهمانی یا جمع خانوادگی موافقت کند.”

آینده جعلی چیست

جعل آینده چقدر رایج است ؟

همه افراد مبتلا به خودشیفتگی ( NPD ) بعد از اولین قرار ملاقات شروع به برنامه ریزی برای زندگی مشترک نمی کنند، اما این کار در بین آنها بسیار رایج است. ما در مرکز مشاوره و در کلینیک آوان به طور مکرر از مراجعانی که قرار ملاقات می گذارند، در مورد مشکلات و مسائلی که افراد خودشیفته برایشان ایجاد کرده اند صحبت می کنیم. متاسفانه با گسترش شبکه های اجتماعی چنین مواردی دیگر معمول شده است و بسیاری از افراد عادی این سوال را دارند که وقتی فردی بصورت آنلاین ابراز علاقه می کند، تا چه باید احتیاط کرد؟ ما به شما می گوییم کلا اعتماد نکنید.

 

جعل آینده چه مشکلاتی دارد ؟

حتی زمانی که افراد خودشیفته بطور آگاهانه در تلاش برای گول زدن طرف مقابل خود نیستند، اما با این حال بیشتر اوقات برنامه ریزی های آنها پایان خوشی نخواهد داشت. زیرا افراد مبتلا به خودشیفتگی خیلی سریع به انتهای عمق ماجرا شیرجه می زنند. آنها غالبا تکانشی هستند و انتقاد پذیر نیستند و احساسات فعلی خود را بدون توجه به انتقاد دیگران دنبال می کنند.

علاوه بر این ، از آنجایی که خودشیفتگان به طرز باورنکردنی دارای خود محوری هستند و از همدلی احساسی برخوردار نیستند ، نگران احتمال افزایش انتظارات غیرواقعی و سپس ناامید کردن شما نیستند.  همچنین، آنها قول هایی را که به شما داده بودنند را به راحتی انکار خواهند کرد و این می تواند برای شما بسیار آزار دهنده باشد.

آینده جعلی نارسیسم

چرا خودشیفتگان اقدام به جعل آینده می کنند ؟

مرز بین صداقت و خودِ صداقت برای افراد مبتلا به خودشیفتگی یا NPD تقریباً نامرئی است. در لحظه ای که آنها با اشتیاق در حال برنامه ریزی برای آینده ای عالی با شما هستند ، ممکن است در آن لحظه احساس صمیمیت کنند. با این حال، آنها برای حرف ها و برنامه ریزی های خود اقدامی نمی کنند و در واقع برای اینکه تخیلات خود را درباره آینده ای گلگون با شما درمیان بگذارند پیش خدمتی می کنند. آنها هر لحظه احساس آزادی می کنند تا نظر خود را تغییر دهند. وقتی شیفتگی آنها از بین رفت و علاقه به تحقق برنامه های آینده را از دست دادند ، به راحتی می توانند تغییر در تفکر خود را منطقی جلوه دهند. در اینجا برخی از مواردی که خودشیفته ها در مورد این شرایط به ما می گویند به اشتراک می گذاریم:

  • وقتی گفتم منظورم این بود که…
  • فقط بین ما کار نکرد.
  • چرا من را سرزنش می کنند؟
  • او آن چیزی نیست که فکر می کردم.
  • من به او چیزی بدهکار نیستم.
  • او باید می فهمید که من فقط سعی می کردم سرگرم کننده باشم.

گاهی خودشیفتگان عمداً از جعل آینده به عنوان تکنیکی برای اغوای افراد استفاده می کنند. این کاملا بی رحمانه است، زیرا آنها از ابتدا می دانند که تصویر سازی درخشان آنها کاملاً جعلی است. آنها هیچ قصدی برای انجام هیچ یک از کارهای خارق العاده ای که قول داده اند با شما انجام دهند ندارند. آنها به سادگی از اشتیاق شما برای داشتن یک رابطه دوست داشتنی و طولانی مدت سو استفاده می کنند و هر آنچه را که فکر می کنند به اهدافشان نزدیک می کند می گویند.

بسیاری از افراد مبتلا به خودشیفتگی محاوره ضعیفی دارند. آنها تمایل دارند مجموعه ای از داستان ها یا استراتژی ها را که به اعتقاد خودشان آنها را خوب نشان می دهد استفاده کنند. جعل دقیق آینده می تواند جایگزین مکالمه واقعی و راهی برای جلوگیری از ابراز علاقه واقعی به شخصی دیگر شود.

جعل آینده یک استراتژی است که شامل ترسیم یک تصویر دقیق و درخشان از آینده ای شگفت انگیز می باشد که در واقعیت بعید به نظر می رسد. خودشیفته ها از جعل آینده برای لذت بردن از خود ، سرگرم کردن شخصی که به آن علاقه دارند و به عنوان راهی برای رابطه جنسی و افزایش اعتبار خود استفاده می کنند.

 

کلینیک آوان فقط از منابعی با کیفیت بالا از جمله مطالعات بررسی شده برای حمایت از حقایق موجود در مقالات استفاده می کند.

برگرفته شده از Quora Post توسط دکتر Elinor Greenberg

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع (کلینیک آوان) بلامانع است.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منیژه حاتمی

واقعا مطلب بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنونم

فرزانه

من تجربه چنین شخصیتی رو داشتم و به معنای واقعی مدتها سرگردون و کلافه بودم.یجورایی جادو شده بودم