دوران مجردی، زمانی برای تکامل - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

دوران مجردی، زمانی برای تکامل

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • وقتی مجبور نباشید به کسی جز خودتان پاسخ بدهید، بزرگترین رشد و تکامل می تواند اتفاق بیفتد.
  • رشد و تکاملی که در دوران مجردی به دست می آورید، در زندگی مشترک به شما کمک خواهد کرد.
  • از این زمان برای تمرکز به درون خود، پردازش گذشته و تثبیت رفتارها و الگوهای سالم استفاده کنید.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – مجرد بودن دورانی نیست که بتوان آن را ساده انگاشت. دوران مجردی فرصتی گرانبها برای رشد و تکامل عمیق است. وقتی مجرد هستید و به هیچ کس جز خودتان پاسخگو نیستید، آن موقع است که خاک برای تحول درونی شما غنی است.

وقتی تنها و آزاد هستید، آن وقت است که بزرگترین لحظات رشد و تکامل می‌تواند رخ دهد. به عنوان یک درمانگر که خودم همچنان مجرد هستم، از نزدیک دیدم که چگونه این دوره استقلال و خودیابی می تواند دگرگون کننده باشد.

هنگامی که درگیر دوپامین یک رابطه جدید یا درام پایان یافتن رابطه نیستید، آزادی و فضا دارید تا خود را در سطح عمیق‌تری بشناسید. می توانید کشف کنید که واقعاً چه کسی هستید، توانایی ها و ابزارهای جدیدی را توسعه دهید و بدانید که می خواهید در فصل بعدی زندگی خود چه ویژگی های مفید و جذابی داشته باشید.

اما چه توانایی های جدیدی را می توانید در طول این فصل پرورش دهید؟ بگذارید چند مورد کلیدی را به اشتراک بگذارم:

  • اول، شما این شانس را خواهید داشت که واقعاً خودتان را بشناسید، که شامل: ارزش‌هایتان، مرزهایتان، محرک‌هایتان و عمیق‌ترین خواسته‌هایتان، می‌باشد. بدون نیاز به مصالحه یا در نظر گرفتن شخص دیگری، می توانید عمیقاً در کشف خود فرو بروید. هنگامی که وارد یک رابطه جدید می شوید، این خودآگاهی بسیار ارزشمند خواهد بود و به شما این امکان را می دهد که خود واقعیتان را نشان دهید. (پیشنهاد می‌شود مطلب چهار نکته برای رسیدن به خودآگاهی و تبدیل شدن به بهترین خود را مطالعه کنید.)
  • دوم، شما می توانید ابزارهای قدرتمندی برای خودکنترلی و هوش هیجانی ایجاد کنید. وقتی مجرد هستید، برای برآورده کردن تمام نیازهایتان یا تسکین احساساتتان به شریک زندگی خود متکی نیستید. شما باید یاد بگیرید که این کار را برای خودتان انجام دهید. تسلط بر مهارت هایی مانند ذهن آگاهی، شفقت به خود و مکانیسم های مقابله ای سالم، شما را مجهز می کند تا روابط آینده را با بلوغ و انعطاف پذیری هدایت کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 4 مهارت کلیدی برای ایجاد هوش هیجانی را مطالعه کنید.)
  • و سوم، می توانید بر گسترش علایق و حس هدف خود تمرکز کنید. بدون نیازهای رابطه، شما این آزادی را دارید که به طور کامل در ظرفیت هایی که شما را متحول می کند غوطه ور شوید. شکوفا کردن استعدادهای جدید، کشف سرگرمی های جدید، و روشن کردن خواسته های زندگی شما، شما را به شریکی سرزنده تر، رضایت بخش تر و جذاب تر تبدیل می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 4 گام برای خودشکوفایی را مطالعه کنید.)

در طول این فصل، تبدیل به فردی می‌شوید که بسیار قوی‌تر، عاقل‌تر و مطمئن‌تر می‌باشد. زمانی که تصمیم بگیرید فردی دیگر را وارد زندگی خود کنید، شما وضوح و اعتماد به نفسی خواهید داشت که پایه و اساس مشارکت واقعی را ایجاد می کند.

می‌دانم که مجرد بودن گاهی اوقات می‌تواند شبیه شیشه نوشابه خالی باشد، اما اجازه دهید به شما بگویم که این فرصتی طلایی برای ساختن زندگی‌ای است که واقعاً می‌خواهید. نکته کلیدی این است که برای یافتن معنای زندگی، بجای تمرکز بر دنیای بیرونی به دنیای درونی خود رجوع کنید.

در دهه 20 و 30 زندگی خود، من فقط سعی می کردم از نقطه A به نقطه B برسم، در ذهنم زندگی می کردم و احساس می کردم خیلی گم شده و از هم جدا شده ام. اما بعد متوجه شدم که باید در زندگی خود معنا داشته باشم. در کار خود، روابط خود و شاید حتی تربیت فرزندان. بدون آن، ما فقط وجود خواهیم داشت و زندگی نخواهیم کرد. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 کاری که امروز می توانید انجام دهید تا معنای بیشتری به زندگی خود بیافزایید را مطالعه کنید.)

بنابراین این، زمانی اختصاص دهید تا واقعاً آنچه را که شما را روشن می کند را بررسی کنید. به چه چیزی علاقه دارید؟ چه چیزی به شما حس هدفمندی می دهد؟ اجازه ندهید زندگی شما فقط حول پیدا کردن شریک زندگی بچرخد. زندگی خود را آنطور که برایش هیجان دارید بسازید. خواه دنبال کردن یک علاقه خلاقانه، شروع یک تجارت، مسافرت یا تعمیق روابط خود با دوستان و خانواده.

هرچه بیشتر روی ایجاد زندگی معنادار کار کنید، در زندگی مشترک خود نیز موفق‌تر ظاهر خواهید شد. زیرا اگر نتوانید تکامل را برای خود ایجاد کنید، چگونه می توانید انتظار داشته باشید که شخص دیگری شما را کامل کند؟

دوران مجردی، هدیه‌ای نادر است. ممکن است سالها یا حتی دهه ها طول بکشد تا دوباره در این موقعیت قرار بگیرید. از این دوره گرانبها برای توسعه خود، پردازش گذشته خود و تقویت رفتارها و الگوهای سالمی که می خواهید به جلو ببرید، استفاده کنید.

پس دوستان من، یک لحظه از این دوران گرانبها را هدر ندهید. آن را به عنوان یک فرصت نادر برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود در آغوش بگیرید. توانایی‌های جدیدی که اکنون پرورش می‌دهید، پایه و اساس رابطه سالم و رضایت‌بخشی خواهد بود که می‌خواهید.

شروع کنید و زندگی خود را به معنا، نشاط و ارتباطات عمیق معطوف کنید. فقط به آینده ای بهتر امیدوار نباشید، اقدام کنید و آن را محقق کنید. وقت درخشیدن شماست. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 عادت ضروری برای داشتن زندگی با نشاط را مطالعه نید.)

این فصل واحد را در آغوش بگیرید و از آزادی لذت ببرید. روزهای خود را هر طور که می خواهید ساختار دهید، بدون مصالحه به دنبال علایق خود باشید و واقعاً خود را در سطحی عمیق بشناسید. رهایی خاصی وجود دارد که با خودمختاری همراه است و زمان شما متعلق به خود شماست.

رشد و خودشناسی که اکنون به دست می آورید زمانی که در نهایت شریک زندگی خود را پیدا کنید به شما کمک خواهد کرد. شما کامل، مطمئن و آماده خواهید بود تا خود را کامل به یک رابطه برسانید. پس حتی یک لحظه از این زمان گرانبها را هدر ندهید. از آخرین قطره های دوران مجردی خود استفاده کنید و بهترین نسخه از خود را بسازید. این فضیلت واقعی مجرد بودن است.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی