رابطه جنسی با چشم بسته یا باز؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

رابطه جنسی با چشم بسته یا باز؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – تماس چشمی در ارتباطات عاشقانه حیاتی است. با این حال، در طول رابطه جنسی بسیاری از افراد چشمان خود را می بندند. آیا ظاهر جنسی با ظاهر عاشقانه متفاوت است؟ اگر بینایی در رابطه جنسی ارزشمند نیست، چرا بسیاری از همسران برای آینه های شیک در اتاق خواب خود پول هدر می دهند؟ چرا بسیاری از افراد رابطه جنسی با چراغ خاموش را ترجیح می دهند؟ چرا رابطه جنسی با چشم بسته اینقدر هیجان انگیز است؟

چشم ها به عنوان آینه ذهن ما در نظر گرفته شده اند. سنت آگوستین (St. Augustine) چشم ها را “پنجره های روح” نامید. چشم ها در برقراری ارتباط با احساسات ما بسیار مهم هستند. جای تعجب نیست که چشم ها اندام هایی هستند که اشک را آزاد می کنند که معمولاً توسط احساسات شدید تولید می شود.

بسیاری از آهنگ های عاشقانه نقش چشم ها را در روابط عاشقانه بیان می کنند. در عشق، چشم ها بلندتر از کلمات صحبت می کنند. این چشم ها هستند، نه اندام تناسلی یا قلب، که ممکن است کانال اصلی انتقال عشق باشند.

میلین بولمونت (Mylene Bolmont) در مقاله خود با عنوان “عشق در نگاه است”، بر نقش چهره انسان در انتقال اطلاعات حیاتی برای تعاملات اجتماعی و جلب توجه به روش هایی که منحصر به چهره است، تاکید می کند. در واقع، تثبیت‌های چشمی که طولانی‌تر و مکرر هستند نشانه‌ای از علاقه هستند، از جمله علاقه عاشقانه. بولمونت پیشنهاد می‌کند که نگاه متقابل چشمی یکی از قابل اعتمادترین نشانگرهای عشق بین زوج‌ها است و می‌تواند برای تمایز عشق از شهوت استفاده شود. بنابراین، عشق در مقایسه با شهوت، باعث تثبیت تماس چشمی نسبتا طولانی‌تر و مکرر به صورت نسبت به بدن می‌شود.

به نظر می رسد نقش اساسی تماس چشمی در تعاملات عاشقانه با عادت بستن چشم ها در حین رابطه جنسی مخالف است.

آیا عشق کور است؟ آیا هنگام رابطه جنسی چشمان خود را می بندید؟

بستن چشم ها در حین رابطه جنسی یک عادت همه گیر نیست و همه افراد همیشه این کار را انجام نمی دهند. به منظور نشان دادن تنوع در مورد این عادت، ما برخی از پاسخ‌ها (برگرفته از سایت Reddit AskWomen) را ارائه می‌دهیم که توسط زنان به این سؤال ارائه شده است: “آیا هنگام رابطه جنسی چشمان خود را می بندید؟”

 • “باز گذاشتن چشمانم بسیار طاقت فرسا است و باعث می شود نتوانم به احساسات فیزیکی توجه کنم.”
 • ” فقط برای چند ثانیه. من دوست دارم شریک زندگیم را ببینم.»
 • “اگر بتوانم چشمانم را بسته نگه می دارم، زیرا “حضور” برایم بسیار لذت بخش تر است.”
 • “بله، تمرکز بر حس فیزیکی و صداهایی که او تولید می‌کند برایم لذت بخش است و بیشتر از هر چیز بصری به من لذت می دهد. اگر چشمانم باز باشد، حواسم پرت می‌شود. به استثنا زمانی که ما رابطه جنسی خود را آهسته و آرام انجام می‌دهیم و بیشتر به صمیمیت و ارتباط می پردازیم و مدتی به چشمان یکدیگر نگاه می کنیم.»
 • بستن چشمانم به من کمک می کند تا روی احساسات تمرکز کنم.
 • با نزدیک شدن به ارگاسم، چشمان من به طور طبیعی بسته می شوند.
 • “هر دو. اگر روبروی هم باشیم، دوست دارم به او نگاه کنم.”

علیرغم نقش اساسی تماس چشمی در عشق، بستن چشم ها در حین رابطه جنسی امری رایج است و با عادات مختلفی مانند داشتن رابطه جنسی با نور خاموش و هیجان زده شدن در اثر رابطه جنسی با چشم بسته بیان می شود.

نقش تخیل در عشق و رابطه جنسی

تخیل در عشق اغلب شامل توهمات مثبت است، در حالی که در رابطه جنسی، تخیلات محوریت بیشتری دارند. یک تفاوت بین آنها این است که ما در توهمات از نادرستی محتوای تصوری اطلاع نداریم، در حالی که در خیالات می دانیم.

فانتزی ها در میل جنسی ضروری هستند، زیرا روشی موثر برای مقابله با محدودیت های شخصی، مرزهای هنجاری و محدودیت های بیرونی ارائه می دهند. فانتزی های جنسی هم وظیفه اجتناب از اطلاعات منفی و هم افزودن داده های مثبت را دارند. برای اینکه فانتزی زنده و قابل اعتماد باشد، باید اطلاعات خلاف آن را نادیده گرفت. همانطور که در تماشای یک فیلم، سعی می کنیم به اطراف خود کمتر توجه کنیم تا حواسمان پرت نشود. علاوه بر این، همیشه می‌توانید ظالمانه‌ترین برخوردها را که دقیقاً به روشی که می‌خواهید و دقیقاً با کسانی که بیشتر می‌خواهید انجام می‌شوند، تخیل کنید. با توجه به قدرت عاطفی تخیل، جای تعجب نیست که بسیاری از زنان می گویند که می توانند تنها با خیال پردازی و بدون هیچ گونه تحریک فیزیکی به ارگاسم دست یابند.

رابطه جنسی با چراغ روشن و خاموش

یکی از مسائل مرتبط با داشتن رابطه جنسی با چشمان بسته، داشتن رابطه جنسی با چراغ خاموش است. در خاموش کردن چراغ‌ها، هر دو طرف با چشمان بسته درگیر تعاملات جنسی هستند.

تحقیقات نشان می دهد که داشتن رابطه جنسی با چراغ روشن می تواند به رابطه جنسی بهتر منجر شود. قرار گرفتن در معرض نور به افزایش سطح تستوسترون مردان و افزایش رضایت جنسی کمک می کند. با این وجود، در یک نظرسنجی از مجردها، افراد دارای رابطه و افراد متاهل انجام شد، تنها مجردها رابطه جنسی با چراغ روشن را ترجیح دادند. 54 درصد از افراد مجرد نور روشن را ترجیح می دهند، در حالی که 46 درصد ترجیح می دهند نوری نباشد. این نسبت در میان کسانی که در یک رابطه بودند 49 درصد روشن و 51 درصد خاموش بود. در میان افراد متاهل، تنها 43 درصد چراغ‌های روشن و 57 درصد چراغ‌های خاموش را ترجیح دادند.

تفاوت‌های فردی در هر گروه، مانند احساس ناخوشایند در مورد تمایلات جنسی، خجالت، شرم و کمرویی، نیز به تصمیم‌گیری در مورد میزان بینایی مرتبط است.

هیجان رابطه جنسی با چشم بسته

استفاده از چشم بند راه دیگری برای بستن چشم هاست. با سپردن کنترل خود به شریک زندگی تان، رابطه جنسی چشم بسته می تواند هیجان را افزایش دهد. در زیر شش دلیل برای جذابیت رابطه جنسی با چشم بسته آورده شده است:

 • رابطه جنسی با چشم بسته چاشنی رابطه ای با کیفیت است.
 • ناتوانی در دیدن می تواند بازدارنده ها را کاهش دهد.
 • خاموش کردن یک حس، دیگر حس ها را تشدید می کند.
 • رابطه جنسی با چشم بسته باعث افزایش اعتماد بین شرکا می شود.
 • رابطه جنسی با چشم بسته عنصر شگفتی را به شما اضافه می کند.
 • چشم بند زدن شریک زندگی شما را تحت کنترل قرار می دهد.

از جزئیات این دلایل که بگذریم، واضح است که ارتباط چشمی و میل جنسی چند وجهی است و به شرایط مختلف بستگی دارد.

نتیجه

افزایش هیجان جنسی اغلب با بستن چشم‌ها و باز کردن آن‌ها در هر لحظه ترکیب می‌شود. بسیاری از مردم از باز کردن چشمان خود در آغاز تعامل لذت می برند. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند چراغ روشن، نگاه مداوم، یا نگاه کردن گاه به گاه. بستن چشم ها در اوج رابطه جنسی بسیار رایج است. بستن چشم نیز می تواند به روش های مختلف انجام شود، مثلاً با کم کردن اختیاری نورها یا با چشم بند. برای آن لحظاتی که چشم باز است، آینه ها می توانند مفید باشند.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

2.7/5 - (8 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سامی

من تجربشو دارم، تمام حس خوب منتقل میشد