زوج درمانی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

زوج درمانی

زوج درمانگر خوب چه ویژگی هایی دارد و چگونه به ما کمک می کند.

همه ما می دانیم که حفظ روابط عاشقانه چندان آسان نیست. روابط عاشقانه همانند اتومبیل به نگهداری منظم نیاز دارند تا عملکرد خوبی داشته باشند. اگر مشکلی در یک رابطه عاشقانه وجود دارد، بهتر است فورا آن را تعمیر کنید تا در جاده عشق و عاشقی دچار مشکل نشوید و تنها نمانید. هر چند که اغلب ما می توانیم برخی از کار های اساسی و تعمیرات را خودمان انجام دهیم. اما در مواقعی با وجود تمام تلاش هایی که می کنیم ، شاید بهتر باشد به مرکز مشاوره مراجعه کنیم و از خدمات زوج درمانی استفاده کنیم تا متخصص زوج درمانی که زوج درمانگر نامیده می شود، نگاهی به رابطه ما بیاندازد و به ما کمک کند. زوج درمانی

کمی بیشتر با زوج درمانی آشنا شویم :

زوج درمانی نوعی مشاوره روانشناسی است که توسط زوج درمانگر در مرکز مشاوره انجام می شود. زوج درمانگر شخصی است که دارای مدرک روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری با تجربه بالینی می باشد که به دو فرد درگیر در یک رابطه عاشقانه  کمک می کند تا با بینش خودشان رابطه برقرار کنند ، تعارضات را حل کنند و رضایت شان از رابطه  را با استفاده از انواع مداخلات درمانی که توسط زوج درمانگر استفاده می شود بهبود بخشند . اگر چه روش های زوج درمانی ممکن است بسته به گرایش نظری زوج درمانگر متفاوت باشد، اما همه متخصصین زوج درمانی که در مرکز مشاوره فعالیت می کنند به عناصر کلی زیر توجه دارند . که عبارتند از :
  • تمرکز بر روی یک مشکل خاص مانند مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت و…
  • تشویق زوجین برای مشارکت فعال در روند درمان .
  • تمرکز بر راه حل ها و مداخلات احتمالی در اوایل درمان
  • مشخص کردن واضح و شفاف اهداف درمانی توسط زوج درمانگر .
در تحقیقی که توسط انجمن ازدواج و خانواده آمریکا انجام شد ، 97 درصد زوجین به مرکز مشاوره مراجعه کرده و از خدمات زوج درمانی استفاده کرده بودند و از میان آنها 93 درصد عنوان بودند که در زوج درمانی توانسته اند به روش های موثری برای گذر از شرایط پرتنش دست پیدا کنند. زوج درمانی

در زوج درمانی چه اتفاقی می افتد؟

زوج درمانی که در مرکز مشاوره انجام می شود ، معمولا با برخی سوالات استاندارد در رابطه با تاریخچه رابطه زوجین و همچنین بررسی برخی از ارزشها و زمینه های فرهنگی خانواده های هر یک از زوجین آغاز می شود. البته در صورتی که تنش میان زوجین بالا باشد، ممکن است زوج درمانگر از جلسات ابتدایی زوج درمانی برای مداخله در بحران استفاده کند. سپس زوج درمانگر به زوجین کمک می کند تا کانون اصلی مسائل و مشکلات خود را پیدا کنند .  همچنین زوج درمانگر به تعیین اهداف درمانی و برنامه ریزی ساختاری برای ادامه روند درمان در زوج درمانی، کمک خواهد کرد. در طول زوج درمانی، زوج درمانگر به زوجین کمک می کند تا هر یک از آنها با بینش خود ، نقش های خود را در تعاملات نا کارآمد با یکدیگر درک کنند . این به آنها کمک می کند تا نحوه درک خود را از یکدیگر در رابطه تغییر دهند . جنبه مهم دیگر زوج درمانی شامل تغییر رفتار ها و شیوه های تعامل زوجین با یکدیگر است. برای این منظور زوج درمانگر معمولا تکالیفی را برای زوجین درنظر می گیرد تا مهارت هایی  که در زوج درمانی آموخته اند را در تعاملات روزمره خود نیز بکار گیرند . کلینیک آوان با رویکرد علمی در مشاوره با روانشناس در پاسداران خدمات درمان مشاوره زوج را ارائه می دهد در نهایت زوجین می توانند با داشتن بینشی صحیح در مورد الگوهای رابطه ای ، افزایش بیان عاطفی و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر و حل بالغانه مسئله با یکدیگر ، رابطه عاشقانه خود را بازیابی و حفظ کنند.

چه کسانی باید زوج درمانی را در نظر بگیرند ؟

اغلب ما می توانیم بسیاری از مسائل و مشکلات را تحت کنترل قرار دهیم و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنیم ، اما در مواقعی شرایط به گونه ای پیش می رود که کنترل و حل مساله برایمان دشوار می شود . در چنین شرایطی بهتر است هرچه زودتر به درمان رابطه خود توسط یک زوج درمانگر خوب بپردازید . زیرا هرچه بیشتر منتظر بمانید برخی عادت های نا خوشایند رابطه مانند فریاد زدن ، نادیده گرفتن ، اولویت قرار دادن کار های دیگر به جای قرار ملاقات شبانه و… جا افتاده تر می شوند و شکستن آنها دشوار تر می شود . این مساله معادل درد قفسه سینه می باشد که هرچه کمتر به آن توجه کنیم ، همانقدر به ایست قلبی نزدیک تر می شویم . زوج درمانی که توسط زوج درمانگر در مرکز مشاوره انجام می شود برای هر نوع رابطه مفید است ، از جمله روابط بین نژادی ، روابط دوستانه در محیط کار یا دانشگاه ، روابطی با فاصله سنی زیاد ، نامزدی یا پیش از ازدواج و… . به عنوان مثال، دخترو پسری که اخیرا نامزد کرده اند ممکن است مشاوره قبل از ازدواج را فرصتی بسیار ارزشمند برای پاسخگویی به انتظارات و ابهامات خود از ازدواج بدانند و درک عمیق تری از یکدیگر پیدا کنند و اختلافات قبل از ازدواج را برطرف کنند. زوج دیگری بعد از 25 سال زندگی مشترک ممکن است به این نتیجه برسند که استفاده از خدمات زوج درمانی در مرکز مشاوره روشی موثر برای بازیابی احساس هیجان و عشق در روابط شان می باشد. زوج درمانی می تواند مشکل فعلی را برطرف کند ، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا چکاپی باشد برای یک زوج خوشبخت که یک دوره گذار یا پر استرس را تجربه می کنند . زمینه های مشترک مورد توجه در زوج درمانی که افراد برای آن به مرکز مشاوره مراجعه می کنند شامل مسائلی مربوط به مشکلات مالی ، فرزند پروری ، رابطه جنسی ، خیانت ، مشکلات مزمن سلامتی ، ناباروری ، فاصله عاطفی و آسیب هایی همچون قمار ، مصرف مواد مخدر و درگیری های مکرر می باشد .

به زوج درمانگر برای زوج درمانی مراجعه کنم یا طلاق بگیرم؟

اگر رابطه فعلی شما متزلزل است ، تنها طلاق نمی تواند تصمیمی درست باشد . زوج درمانی می تواند یک ازدواج درهم پیچیده و گره خورده را نجات دهد یا حتی یک ازدواج خوب را بهبود بخشد . اگر شما تمایل دارید با همسر خود زندگی تان را ادامه دهید ، حتما باید از زوج درمانی در یک مرکز مشاوره خوب استفاده کنید . زوج درمانی می تواند همان چیزی باشد که روابط شما برای التیام زخم های قدیمی و شروع دوباره به آن احتیاج دارد . فواید بی شماری وجود دارد که با زوج درمانی همراه است ، به ویژه اگر قبل از اقدام به طلاق انجام شود . زوج درمانی می تواند روشی معنادار برای ترمیم بنیان زندگی مشترک و روشن ساختن تصمیمی مناسب قبل از اقدام به طلاق باشد .

چرا زوجین دیر به فکر زوج درمانی می افتند ؟

متاسفانه ، بسیاری از زوجین زمانی به مرکز مشاوره برای زوج درمانی مراجعه می کنند که رابطه آنها به میزان قابل توجهی دچار آسیب شده است . الگو های رابطه ای ناسازگار قبلا ریشه دوانده اند ، پیوند عاطفی بین زوجین به شدت تضعیف شده و به دلیل حل نشده باقی ماندن درگیری های گذشته ، کینه زیادی بین آنها وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که زوجین قبل از مراجعه به زوج درمانی ، بطور متوسط شش سال با نارضایتی با یکدیگر زندگی کرده اند . این بدان معنا نیست که زوج درمانی یا زوج درمانگر نمی تواند در حل چنین مشکلات دیرینه ای موثر باشد . با این وجود ، این یک تلاش بسیار چالش برانگیز و وقت گیر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فرآوان هر دو شریک زندگی دارد . زوج درمانی قطعاً می تواند در بسیاری از موقعیت ها به شما کمک کند ، اما این یک راه حل معجزه آسای یک شبه نیست که برخی از مردم معتقدند چنین است . متاسفانه در جامعه ما باور های غلطی در مورد زوج درمانی وجود دارد . برخی ممکن است فکر کنند زوج درمانی فقط برای موضوعات بسیار جدی از جمله خیانت و اعتیاد منظور شده است . برخی دیگر ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به رابطه ، زوج درمانی را به عنوان آخرین تلاش تلقی کنند . همچنین برخی دیگر فکر می کنند زوج درمانی در مرکز مشاوره راهی برای مجبور کردن شریک زندگی خود برای تغییر می باشد . متاسفانه ، بسیاری از افراد جامعه از مزایای زوج درمانی در درمان طیف گسترده ای از مسائل رابطه آگاه نیستند . آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت کلی زوجین از روابطه موثر باشد و در نتیجه تا چه حد می تواند بر سلامت روان فرد تاثیر بگذارد . افراد زیادی برای استفاده از خدمات زوج درمانی به کلینیک آوان مراجعه می کنند تا بتوانند روابط خود را بهبود بخشیده و گرمای رابطه عاشقانه خود را بازیابی کنند. شما هم می توانید بصورت آنلاین وقت بگیرید ویا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09900064001 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط با زوج درمانی

5/5 - (1 امتیاز)
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی