سه گانه تاریک شخصیت - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

سه گانه تاریک شخصیت

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • افرادی که دارای ویژگی سه گانه تاریک هستند، دیدگاهی متورم نسبت به خود دارند و اغلب در مورد نمایش خود بی‌شرم هستند.
  • از جمله ویژگی‌های موجود در سه گانه تاریک شخصیت، سادیسم و توهم استحقاق می‌باشد.
  • افراد با ویژگی های سه گانه تاریک، می‌توانند در پنهان کردن ماهیت واقعی خود برتری داشته باشند.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – اصطلاح «سه‌ گانه تاریک» یا (Dark Triad) به سه ویژگی شخصیتی منفی که شامل “خودشیفتگی (narcissism)، ماکیاولیسم (Machiavellianism) و روان‌پریشی (psychopathy)” می‌شود اشاره دارد که برخی از ویژگی‌های ناخوشایند را به اشتراک می‌گذارد. این سازه که با عنوانه مثلث تاریک نیز شناخته می‌شود توسط محققین Delroy Paulhus و Kevin Williams در سال 2002 ابداع شد.

درک ویژگی های سه گانه تاریک

افرادی که این ویژگی‌ها را دارند، معمولاً سنگدل و فریبکار هستند و مایلند عملاً هر کاری انجام دهند تا به خواسته‌شان برسند. آنها دیدگاهی متورم نسبت به خود دارند و اغلب در مورد نمایش خود بی‌شرم هستند. این افراد احتمالاً تکانشی هستند و بدون توجه به تأثیر اعمالشان بر دیگران، ممکن است رفتارهای خطرناکی داشته باشند و حتی در برخی موارد مرتکب جنایت می‌شوند.

در حالی که بسیاری از محققان روان‌پریشی، خودشیفتگی و ماکیاولیسم را سه ویژگی متمایز با ویژگی‌های همپوشانی می‌دانند، دیگران بر این باورند که وجوه مشترک، نشان‌دهنده یک ساختار شخصیتی است که هنوز به طور کامل درک نشده است.

سایکوپاتی یا روان‌پریشی چگونه با سه گانه تاریک مرتبط است؟

بیشتر محققان روان‌پریشی را (ویژگی‌ای که با فقدان همدلی و پشیمانی مشخص می‌شود) «تاریک‌ترین» در میان سه‌گانه تاریک می‌دانند، تا جایی که روان‌پریشان عموماً نسبت به خودشیفته‌ها آسیب بیشتری به افراد و جامعه وارد می‌کنند. “روان پریش” یک تشخیص سلامت روان نیست، بلکه اختلالی است که بیشتر در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی (DSM) به عنوان اختلال شخصیت ضد اجتماعی شناخته می‌شود.

ماکیاولیسم چیست؟

ماکیاولیسم تشخیص اختلال سلامت روان نیست، بلکه یک ویژگی شخصیتی است که فرد فریبکار را توصیف می کند که دیگران را برای رسیدن به اهداف فریب می دهد. ماکیاولیسم، بر اساس فلسفه سیاسی نویسنده قرن شانزدهم نیکولو ماکیاولی (Niccolò Machiavelli) است. برخی شواهد حاکی از آن است که از میان ویژگی‌های تاریک، ماکیاولیسم بیشترین ارتباط را با هوش بالا دارد. اگر یک روانشناس به شخصی به عنوان “High Mach” اشاره می کند، به این معنی است که او به شیوه ای بسیار فریبکارانه رفتار می کند.

خودشیفتگی چگونه با سه گانه تاریک مرتبط است؟

سومین قسمت از سه گانه تاریک، خودشیفتگی است که با عزت نفس بیش از حد و تکبر شدید مشخص می شود. در حالی که بسیاری از خودشیفته‌ها صرفاً ناامیدکننده هستند، خودشیفته‌های افراطی یا «بدخیم» می‌توانند از نظر عاطفی آزاردهنده یا حتی خشن باشند، بخصوص زمانی که فکر می‌کنند سزاوار رفتار خاصی هستند ولی به آنها توجهی نمی‌شود.

عامل سه گانه تاریک شخصیت چیست؟

اخیراً، محققان شروع به این فرضیه کرده‌اند که یک عامل اصلی (طبقه‌بندی شده به عنوان “D”) ممکن است زمینه‌ساز بسیاری از ویژگی‌های منفی مختلف باشد، از جمله ویژگی‌های موجود در سه گانه تاریک شخصیت سادیسم، استحقاق و… می‌باشد. “D” نشان دهنده تمایل برای به حداکثر رساندن خواسته های خود به قیمت از دست دادن خواسته های دیگران است.

“سه گانه نور” چیست؟

محققان اخیراً شروع به مطالعه اصطلاح “سه گانه نور” که شامل ویژگی های “ایمان به انسانیت، اومانیسم و کانتییسم” می‌باشد کرده اند. این نظریه اغلب به عنوان نقطه مقابل سه گانه تاریک مطرح می شود و بر این باور است که انسانها ذاتاً خوب هستند و نباید با آنها به مصلحت برخورد شود.

چگونه سه گانه تاریک را بشناسیم

سه‌گانه تاریک تلاش می‌کند تا ویژگی‌های استثمارگرانه و فریبکارانه را که توسط 5 ویژگی شخصیتی ( پنج ویژگی شخصیتی، الگویی پنج عاملی از ویژگی‌های اصلی شخصیت یک فرد است که قابل‌اعتمادترین و پرکاربردترین مدل شخصیت تا به امروز در نظر گرفته می‌شود و شامل “گشودگی به تجربه، وظیفه شناسی، برونگرایی، سازگاری و روان رنجوری می‌باشد.”) نشان داده نمی‌شوند را شناسایی کند. برای شناسایی این ویژگی‌ها در محیط‌های بالینی، پزشکان و محققان معمولاً از مقیاس‌های فردی (که خودشیفتگی، روان‌پریشی و ماکیاولیسم را اندازه‌گیری می‌کنند) یا مقیاس 12 ماده‌ای به نام «دوجین کثیف» که برای اندازه‌گیری هر سه به طور همزمان طراحی شده است، استفاده می‌کنند.

آیا افراد سه گانه تاریک به راحتی ماهیت واقعی خود را پنهان می کنند؟

اگرچه نشانه های فیزیکی و رفتاری وجود دارد که در محیط های تحقیقاتی با سه گانه تاریک مرتبط است، افراد دارای این ویژگی ها ممکن است در پنهان کردن ماهیت واقعی خود (به ویژه در ابتدا) برتری داشته باشند. برای مثال افراد خودشیفته اغلب در اولین ملاقات جذاب و دوست داشتنی به نظر می رسند. برخی شواهد نشان می دهد که این ممکن است به دلیل این تصور باشد که آنها عزت نفس بالایی دارند که یک ویژگی اجتماعی مطلوب است.

آیا ویژگی های ظاهری مرتبط با سه گانه تاریک وجود دارد؟

مشخص شده است که خودشیفتگی در ظاهر فیزیکی افراد ظاهر می شود. افراد خودشیفته بیشتر تمایل دارند که زیبا لباس بپوشند، از نظر فیزیکی جذاب باشند و آرایش کنند یا تحریک آمیز بپوشند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که افراد خودشیفته بزرگسال نیز تمایل به داشتن ابروهای متمایز و مرتب دارند.

آیا تستی برای Dark Triad یا سه گانه تاریک وجود دارد؟

در پاسخ به افزایش علاقه به سه گانه تاریک، محققین معیاری مختصر و 12 موردی از این ویژگی های شخصیتی به نام «دوجین کثیف» ارائه کردند. دو جنین کثیف (The Dirty Dozen) روشی سریعتر و آسان تر برای شناسایی ویژگی های سه گانه تاریک نسبت به تست های مربوط به خودشیفتگی، ماکیاولیسم و روان پریشی به صورت جداگانه ارائه می دهد.

چگونه می توانم یک فرد با ویژگی سه گانه تاریک را تشخیص دهم؟

تشخیص فردی که دارای ویژگی های سه گانه تیره است دشوار است و بدون ارزیابی تخصصی، ممکن است هرگز مطمئن نباشید. اما کسی که به طور مکرر دروغ می گوید، فقدان قابل توجهی از همدلی نشان می دهد یا دیگران را برای رسیدن به اهداف خود مورد آزار و اذیت قرار می دهد، ممکن است دارای یک یا چند ویژگی تاریک باشد.

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی