علوم محیطی، دروازه ای به سوی سلامت پایدار - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

علوم محیطی، دروازه ای به سوی سلامت پایدار

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • استرس در دنیای پرشتاب امروزی رایج است و بر سلامت روحی و جسمی تأثیر می گذارد.
  • استراحت عمیق راه حلی متحول کننده برای مقابله با استرس ارائه می دهد.
  • استراحت عمیق فراتر از استراحت موقت است. این یک حالت عمیق برای جوان سازی ذهن و بدن است.
  • استراحت عمیق با بازگرداندن تعادل به سیستم عصبی با عوارض استرس مزمن مقابله می کند.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – در دنیای پرشتاب و رقابتی امروزی، استرس مشکل رایجی است که هم بر سلامت روحی و هم سلامت جسمی ما تأثیر می گذارد. با این حال، راه حلی برای این مشکل وجود دارد، استراحت عمیق. طبق تحقیقات اخیر، همانطور که توسط دکتر الکساندرا کراسول (Alexandra Crosswell) توضیح داده شده است، استراحت عمیق می تواند درمانی تحول آفرین برای مبارزه با اثرات منفی استرس باشد.

استراحت عمیق دقیقا چیست؟

استراحت عمیق، فقط یک لحظه کوتاه آرامش نیست. این یک حالت روانی فیزیولوژیکی عمیق است که هم ذهن و هم بدن را جوان می کند. با این حال، به دلیل استرس زندگی روزمره، بسیاری از افراد تسلط مداوم بر سیستم عصبی سمپاتیک خود را تجربه می کنند، که تجربه مزایای استراحت عمیق را به جز در عمیق ترین مراحل خواب دشوار می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه فشار بر خود را متوقف کنیم؟ را مطالعه کنید.)

استراحت عمیق چه تفاوتی با آرامش معمولی دارد؟

در حالی که غذا دادن به گربه یا قدم زدن آرام ممکن است باعث کاهش موقت استرس شود، حالت استراحت عمیق فراتر از فعالیت های مبتنی بر حواس پرتی است. به گفته کراس ول، دسترسی به حالت استراحت عمیق شامل یک فرآیند پیچیده دو مرحله ای است. در بخش اول فرآیند، افراد از نظر فیزیکی و اجتماعی احساس امنیت می کنند. یعنی محیطی بدون تهدید، پذیرنده و فراگیر را تجربه می کنند. این ادراک انرژی متابولیک و توجه شناختی را حفظ می کند و منجر به بخش دوم فرآیند یعنی ایمنی روانی می‌شود. در ایمنی روانی، الگوهای فکری آزاردهنده از بین می‌روند و حالتی را برای استراحت عمیق ایجاد می‌کنند. شیوه‌های متفکرانه مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق، دعا، تجسم‌های هدایت‌شده و صوت‌درمانی احتمالاً با ارتقای احساس امنیت، بهزیستی روان‌شناختی را تسهیل می‌کنند. (پیشنهاد می‌شود مطلب راهکارهای طبیعی برای کاهش استرس و آرام کردن سیستم عصبی را مطالعه کنید.)

اما چرا استراحت عمیق ضروری است؟

پاسخ در توانایی آن برای مقابله با تلفات استرس مزمن نهفته است. در دنیایی که سیستم عصبی سمپاتیک غالباً حکمرانی می کند، استراحت عمیق تعادل را باز می گرداند و ترازو را به سمت تسلط پاراسمپاتیک خم می کند. این تغییر صرفاً یک فرار زودگذر نیست. این یک سرمایه گذاری استراتژیک برای رفاه بلندمدت ما است.

مزایای استراحت عمیق بسیار فراتر از قلمرو آرامش است. اثرات آن عمیق و گسترده است، از افزایش رفاه عاطفی گرفته تا تقویت نشانگرهای سلامت جسمانی مانند فشار خون و سطح هورمون. با ترویج جوانسازی سلولی، استراحت عمیق به عنوان سپری در برابر آسیب های زمان و استرس عمل می کند و راهی برای سلامتی و شادابی مطلوب ارائه می دهد.

اما نکته مهم اینجاست که استراحت عمیق ساعت ها وقت ما را نمی طلبد و ممکن است منجر به افزایش خلاقیت و بهره وری شود.

حتی تمرین‌های متفکرانه مختصر، مانند 10 تا 20 دقیقه مدیتیشن ودایی در روز، می‌تواند فرآیندهای ترمیمی را در سلول‌های ما شعله‌ور کند و آن را برای همه، صرف‌نظر از برنامه‌شان، در دسترس قرار دهد. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد را مطالعه کنید.)

در سفر شما به سمت استراحت عمیق چه اتفاقی می افتد؟

با تمرین‌های دگرگون‌کننده مدیتیشن، یوگا و تجسم‌های هدایت‌شده، بینشی در مورد واکنش بدن خود به استرس به دست می‌آوریم و خودآگاهی و رفاه را تقویت می‌کنیم. اولویت دادن به استراحت عمیق به ما قدرت می‌دهد تا سلامت خود را کنترل کنیم و مسیر نشاط و انعطاف‌پذیری را هموار کنیم.

در دنیایی که تحت فشار استرس قرار گرفته است، استراحت عمیق به پناهگاه ما تبدیل می‌شود که در میان هرج و مرج امیدی را به ما می‌دهد. اجازه دهید به ندای استراحت عمیق پاسخ دهیم، زیرا در آغوش آن، پتانسیل واقعی خود را کشف می کنیم.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها