راهبرد تسلیم نشدن - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

راهبرد تسلیم نشدن

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • گذشته ما آینده ما را مشخص نمی کند. ممکن است بر ما تأثیر بگذارد، اما مسیر ما را تعیین نمی کند.
 • تفاوت بین آنهایی که خوشبختی را می یابند و کسانی که خوشبختی را نمی یابند پشتکار است.
 • اگر خود را نبخشیم، در چرخه شرم و پشیمانی گرفتار می شویم.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – وینستون چرچیل، که به خاطر سخنرانی‌ها و نوشته‌های قدرتمندش شهرت دارد، زمانی گفت: “هرگز، هرگز و هرگز تسلیم نشوید، مگر به حکم شرافت و عقل سلیم. هرگز تسلیم زور نشوید، هرگز تسلیم قدرت ظاهراً غالب دشمن نشوید.” این نقل قول، که در یک زمان چالش برانگیز از تاریخ ارائه شد، به نمادی از تاب آوری و اراده تبدیل شد. اما این نقل قول چه ارتباطی با یافتن خوشبختی و آرامش در زندگی خودمان دارد؟

وزن گذشته

در تجربه چندین ساله خود در کمک به مردم برای بهبود زندگی، دریافته ام که یکی از بزرگترین موانع خوشبختی بار گذشته است. اینکه در گذشته چه رویدادهایی را پشت سر گذاشته‌ایم، چه کارهایی انجام داده‌ایم و چه کارهایی برایمان انجام شده است، می‌تواند ما را از داشتن زندگی رضایت‌بخش باز دارد. همه ما شکست ها، پشیمانی ها و تجربیات دردناکی داریم. ممکن است جدایی‌، از دست دادن شغل، کشمکش‌های روابط، یا چالش‌های سلامت روانی را پشت سر گذاشته‌ باشیم. این تجربیات می‌تواند باعث شود ما احساس درماندگی کنیم و بخواهیم تسلیم شویم. حتی ممکن است برای بی حس کردن درد خود به مکانیسم های مقابله ای ناسالم متوسل شویم. (پیشنهاد می‌شود مطلب رهایی از چنگ گذشته دشوار را مطالعه کنید.)

انتخاب تاب آوری

اما حقیقت این است که گذشته ما آینده ما را مشخص نمی کند. ممکن است بر ما تأثیر بگذارد، اما مسیر ما را تعیین نمی کند. ما این قدرت را داریم که از طریق انتخاب هایی که می کنیم، زندگی خود را شکل دهیم. سخنان چرچیل به ما یادآوری می کند که حتی در هنگام مواجهه با سختی های طاقت فرسا، می توانیم انعطاف پذیری، پشتکار و عزم تزلزل ناپذیر را انتخاب کنیم. ما می توانیم انتخاب کنیم که از گذشته خود درس بگیریم، خود و دیگران را ببخشیم و با شجاعت و امید پیش برویم.

یک روز جدید، یک شروع جدید

مهم نیست که گذشته ما چه چیزهایی را در خود جای داده است، امروز یک روز جدید است و ما می توانیم روی تبدیل آن به یک روز خوب تمرکز کنیم. ممکن است در ذهن خود به من بگویید، “شما نمی دانید من چه کار هایی کرده ام. من اشتباهات وحشتناکی مرتکب شده ام و شکست های ویرانگری را تجربه کرده ام.” من میفهمم. بسیاری از ما از این منوع اشتباهات داریم، اما این بخشی از انسان بودن است. (پیشنهاد می‌شود مطلب 10 اصل برای تبدیل شدن به انسان با ارزش را مطالعه کنید.)

قدرت پشتکار

تفاوت بین آنهایی که خوشبختی را می یابند و کسانی که خوشبختی را نمی یابند پشتکار است. همه ما با چالش ها و سختی هایی روبرو هستیم (برخی بیشتر از دیگران)، اما کلید خوشبختی این است که هرگز تسلیم نشویم، مهم نیست با چه روبرو هستیم. (پیشنهاد می‌شود مطلب راهبرد هایی برای افزایش استقامت و پشتکار را مطالعه کنید.)

داستانی از امید

بگذارید در مورد مردی به نام جارویس جی مسترز (Jarvis Jay Masters) برایتان بگویم. او در حال حاضر به اتهام قتل در یکی از زندان‌های آمریکا زندانی است و در سال 1981 برای سرقت مسلحانه به آنجا فرستاده شده است. در چنین شرایطی، بسیاری از ما ممکن است تسلیم شویم، اما مسترز این کار را نکرد. او متوجه شد که زندگی اش بیشتر از گذشته اش است و تغییر را انتخاب کرد. او در ذهن آگاهی عمیق شد و حتی در چالش برانگیزترین شرایط راهی برای آرامش درونی و تحول یافت.

استادان مراقبه مطالعه کردند، کتاب نوشتند و حتی به دیگران آموزش دادند. با وجود اینکه 62 سال سن دارد و بیشتر دوران بزرگسالی خود را در زندان گذرانده است، تسلیم نشده است. او تأثیر قابل توجهی بر زندگی خود، زندگی دیگران در زندان و مردم سراسر جهان گذاشته است. (پیشنهاد می‌شود مطلب 7 عادت فکری افراد امیدوار را مطالعه کنید.)

گام هایی برای یک زندگی خوب

بنابراین، برای رسیدن به زندگی رضایت بخش چه کارهایی باید انجام دهیم؟

گذشته خود را بپذیریم: ما باید در مورد اشتباهات گذشته خود صادق باشیم. این در مورد این نیست که روی آنها تمرکز کنیم، بلکه باید آنها را تأیید کنیم تا بتوانیم حرکتی روبه جلو داشته باشیم.

  یاد بگیرید و رشد کنید: ما باید به عنوان یک معلم به گذشته خود نگاه کنیم و از خود بپرسیم که از اشتباهات خود چه چیزی می توانیم بیاموزیم و چگونه می توانیم از طریق آنها رشد کنیم.

  خودمان و دیگران را ببخشیم: نگه داشتن شرم، پشیمانی یا رنجش فقط ما را درگیر نگه می دارد. بخشش کلید حرکت به جلو است.

  به دنبال کمک باشید: ما مجبور نیستیم این مشکل را به تنهایی پشت سر بگذاریم. کمک گرفتن از عزیزان یا متخصصان می تواند در سفر ما به سمت بهبودی و رشد بسیار ارزشمند باشد.

  تمرکز بر زمان حال: ما باید هر روز را به عنوان یک فرصت جدید برای بهتر کردن زندگی خود ببینیم. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 دلیل برای فکر کردن به سبک زندگی مینیمالیسم را مطالعه کنید.)

  سفر به سوی خودبخشی

  بخشش خود گامی مهم در ایجاد زندگی خوب و رضایت بخش است. اگر خود را نبخشیم، در چرخه شرم و پشیمانی گرفتار می شویم. در اینجا نحوه رسیدن به بخشش خود آمده است:

  به گذشته خود به عنوان یک معلم نگاه کنید: از خود بپرسید که چه چیزی می توانید از اشتباهات خود بیاموزید و چگونه می توانید از آنها رشد کنید.

  خود و دیگران را ببخشید: شرم، پشیمانی و کینه را کنار بگذارید. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه خود و دیگران را ببخشیم را مطالعه کنید.)

  به دنبال کمک باشید: داستان خود را با کسی که بی قید و شرط شما را دوست دارد و می تواند بدون قضاوت از شما حمایت کند به اشتراک بگذارید.

  تاب آوری و امید اقدام گرا

  ساختن یک زندگی مطلوب آسان نیست. نیاز به زمان، تلاش و انعطاف پذیری دارد. ما با شکست مواجه خواهیم شد، اما باید آنها را به عنوان بخشی از روند رشد و تکامل عادی کنیم. ما باید ذهنیت انعطاف‌پذیر را پرورش دهیم و از داستان‌های دیگران الهام بگیریم که بر چالش‌ها غلبه کرده‌اند.

  امید ضروری است. این به ما کمک می کند تا اهداف خود را دنبال کنیم و به افرادی با نشاط تبدیل شویم. ما باید ذهنیت امیدوار را پرورش دهیم و ابزارهایی را پرورش دهیم که امید را حتی در تاریک ترین زمان ها پرورش می دهند. قدردانی، تمرکز بر پیروزی های کوچک، ابراز قدردانی و شناخت هر روز به عنوان شروعی تازه، همگی ابزارهای قدرتمندی هستند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 راهکار برای غلبه بر ناامیدی را مطالعه کنید.)

  نتیجه

  ایجاد زندگی خوب و رضایت بخش نیازمند امید، گذشت، عمل و مقاومت است. مهم نیست که چه کرده ایم یا چه کاری برایمان انجام شده است، می توانیم امروز را به عنوان روزی تازه شروع کنیم و متعهد شویم که زندگی خود را بهتر کنیم. با در نظر گرفتن هر روز به عنوان شروعی تازه، تصدیق گذشته، درس گرفتن از اشتباهاتمان، بخشیدن خود و دیگران و پرورش انعطاف پذیری، می توانیم زندگی رضایت بخشی ایجاد کنیم که بتوانیم به آن افتخار کنیم.

  به یاد داشته باشید، همانطور که چرچیل گفت، “هرگز تسلیم نشوید. هرگز، هرگز، هرگز.”

  محمد امین مختاریان

  مطالب مشابه:

  3 ایده از ارسطو برای ساختن یک زندگی خوب

  آیا بخشش بر خلاف طبیعت انسانی ماست؟

  چارچوب بندی مجدد، بهترین روش برای داشتن زندگی غنی

  5 عادت ضروری برای داشتن زندگی با نشاط

  5 نکته مهم برای مقابله با بلاتکلیفی در زندگی

  به این محتوا امتیاز دهید
  اشتراک در
  اطلاع از
  0 دیدگاه ها
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  نام نویسی

  گروه درمانی اضطراب اجتماعی