قدرت فروتنی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

قدرت فروتنی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • در جامعه به شدت رقابتی ما، فروتنی در جایگاه دوم موفقیت فردی قرار گرفته است.
  • فروتنی تأثیر مثبتی بر خودآگاهی دارد و پیوندهای اجتماعی را تقویت می کند.
  • دعوت به بازخورد و یادگیری از دیگران راه هایی برای پرورش فضیلت فروتنی است.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – در جامعه به شدت رقابتی ما، موفقیت به اولویت اصلی تبدیل شده است. بسیاری از ما برای موفقیت دچار وسواس شده‌ایم و اغلب برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم، حتی اگر به معنای زیر پا گذاشتن قوانین باشد. فشار خانوده‌ها و طرح های مختلف تقلب با هدف پذیرش دانشجویان ممتاز در دانشگاه های معتبر نمونه ای از لکه دار شدن بافت اخلاقی ما است. امروزه صداقت در جایگاه دوم موفقیت فردی قرار گرفته است.

فضای فرهنگی کنونی، گرفتار نشدن در این دام را سخت می کند. از این گذشته، ما به اشتباه ارزش خود را با سطح موفقیت مرتبط می کنیم. ما مردم را برای شهرت و ثروتشان ایده آل می بینیم. ما با آنها مانند فردی مافوق بشر رفتار می کنیم و فراموش می کنیم که آنها مانند بقیه ما عیب هایی دارند.

مقداری فروتنی سالم می تواند به ما کمک کند تا دیدگاه خود را دوباره به دست آوریم و موفقیت شخصی را بر دیگر فضایل ضروری مانند صداقت و خدمت اولویت ندهیم.

فروتنی به این معنی است که بپذیریم از هیچ کس بهتر یا بدتر نیستیم و هیچ موفقیتی شما را شایسته تر از هر انسان دیگری نمی کند.

شما یک فانی محض هستید، یکی از 100 میلیارد نفری که تا کنون روی این سیاره راه رفته اند. همین سرنوشت در انتظار همه ماست. ما خواهیم مرد و فراموش خواهیم شد. ممکن است در یک نسل یا 10 نسل حضور داشته باشیم، اما اثر موج دار زندگی شما در نهایت به پایان خواهد رسید.

اگرچه در ابتدا ترسناک است، اما پذیرش این حقیقت رهایی بخش است. زیرا شما را مجبور می کند که با توجه زمان محدود خود اراده ای پیدا کنید و روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنید.

فروتنی فضیلتی در حال مرگ است، زیرا از آن به ضعف، شکنندگی و نرمی تعبیر می شود. این در تضاد با آرمان های فرهنگ فردگرایی و سرمایه داری بی بند و بار است. از بین رفتن فروتنی تاسف بار است زیرا فروتنی فواید بسیاری دارد.

در سطح فردی، فروتنی تأثیر مثبتی بر خودآگاهی دارد. افراد فروتن می پذیرند که نقاط کوری دارند و به دنبال راه هایی برای بهبود هستند. آنها آماده دریافت بازخورد از دیگران هستند. آنها از تله اعتماد بیش از حد که قضاوت و تصمیم گیری را تحت الشعاع قرار می دهد اجتناب می کنند.

فروتنی می تواند شما را ثابت قدم نگه دارد و از نوسانات نامنظم بین خودشیفتگی و شرم در امان خواهید ماند. این فضیلت پادزهری برای شرم است زیرا انسانیت شما را که جوهر ارزش شماست در بر می گیرد. همچنین شما را در برابر خودشیفتگی محافظت می کند. بر خلاف خودشیفتگان، افراد فروتن احساس استحقاق ندارند و خود را بالاتر از دیگران نمی دانند.

در سطح بین فردی، فروتنی پیوندهای اجتماعی را تقویت می کند. افراد فروتن به سرعت مسئولیت را می پذیرند و بابت اشتباهات خود عذرخواهی می کنند. عذرخواهی در کاهش تعارض و ترمیم روابط بسیار موثر است.

چگونه فروتنی را پرورش دهیم؟

خبر خوب این است که شما می توانید بر خلاف جریانات فرهنگی موجود حرکت کنید. مانند دیگر فضایل، فروتنی را می توان با تلاش ارادی و مداوم توسعه داد. در ادامه چهار مرحله برای کمک به شما در پرورش این فضیلت آورده شده است.

دعوت به بازخورد

اولین قدم این است که بپذیرید سوگیری های شخصی و نقاط کور دارید. دعوت به بازخورد از دیگران می تواند به شما در غلبه بر آنها کمک کند.

لحظه ای را برای گوش دادن به بازخوردها همراه با کنجکاوی اختصاص دهید. وقتی کسی بازخورد ارائه می دهد، به جای دفاع از خود به دنبال درک آن باشید. اگر روندی را در بازخورد از منابع مختلف مشاهده می کنید، احتمالاً فرصتی را برای بهبود شناسایی کرده اید.

از دیگران بیاموزید

فارغ از سطح تحصیلات یا هوش شما، همیشه چیز جدیدی برای یادگیری از شخص دیگری وجود دارد. بهترین منابع یادگیری افرادی هستند که زمینه های تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متفاوتی دارند.

من به عنوان یک درمانگر، این امتیاز را داشته ام که درس های مهم زندگی را از مراجعینم یاد بگیرم. پیشینه‌های متنوع و داستان‌های زندگی منحصربه‌فرد آن‌ها، دانش و خرد زیادی را ارائه می‌دهد که توسط هیچ برنامه درسی یا کتاب درسی روانشناختی قابل تکرار نیست.

دیگران را بشناسید

موفقیت در یک جریان اتفاق نمی افتد. بدون لطف دیگرانی که به شما کمک کرده اند و در این راه به شما کمک می کنند، به سطح موفقیت خود نمی رسید.

عادت مشاهده و تشخیص میزان مشارکت دیگران در یک هدف مشترک را در خود ایجاد کنید. ممکن است منشی دفتر شما تماس های تلفنی بی شماری داشته باشد، یک همکار که مایل است در یک پروژه تلاش بیشتری کند یا سرایداری که محل کار را تمیز نگه می دارد. قدردانی خود را از مشارکت آنها ابراز کنید.

به دلایل درست به دست آورید

برای شهرت و ثروت به دست نیاورید. معیارهای سطحی موفقیت در نهایت باعث می‌شود که شما احساس پوچی کنید و بیشتر بدون هیچ پایانی دائما در تعقیب باشید. همچنین بذر حسادت را در دیگرانی که از مسیر شما تقلید می کنند می کارد تا به همان نتیجه ناامیدکننده برسند.

به این هدف دست پیدا کنید زیرا می خواهید بدون اینکه در ازای آن چیزی بخواهید، تأثیر مثبتی در زندگی دیگران داشته باشید. روحیه خدمت را در خود پرورش دهید زیرا این کار درستی است.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی