مشاوره جنسی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی چیست و چگونه به ما کمک می کند

مشاوره جنسی نوعی مشاوره روانشناسی تخصصی می باشد که برای کمک به افراد یا زوجین با هدف درمان مشکلات جنسی طراحی شده است . از طریق مشاوره جنسی می توان به عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی که بر روند سلامت جنسی تاثیر گذار می باشند رسیدگی کرد . به طور کلی هدف از مشاوره جنسی کمک به افراد برای عبور از چالش های جسمی و عاطفی برای داشتن رابطه جنسی سالم و با کیفیت می باشد . اختلال عملکرد جنسی شایع است . در حقیقت بسیاری از زنان و مردان در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده اند . مشاور جنسی می تواند به شما در حل مسائل مختلف جنسی از نگرانی درمورد عملکرد جنسی تا مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی کمک کند . مشاوره جنسی بیشتر بر روی موارد زیر تمرکز می کند :
 • نگرانی در مورد میل جنسی یا تحریک
 • نگرانی در مورد علایق جنسی یا گرایش جنسی
 • رفتار جنسی تکانشی یا اجباری
 • نگرانی در مورد عملکرد نعوظ
 • زود انزالی (انزال زودرس)
 • مشکل در تحریک جنسی
 • مشکل رسیدن به ارگاسم (آنورگاسمیا)
 • مقاربت دردناک (دیس پارونیا)
 • مسائل صمیمیت مربوط به ناتوانی یا بیماری مزمن
 • نگرانی در مورد تجارب جنسی ناخواسته گذشته
همانطور که شما هم می دانید ، رابطه جنسی از پایه های اساسی زندگی مشترک سالم و طبیعی می باشد و همچنین صمیمیت جسمی و عاطفی نیز از قسمت های اساسی سلامتی شما هستند . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می دهد ، داشتن رابطه زناشویی ممکن است دشوار شود و مشکلاتی را در روند عادی زندگی مشترک شما ایجاد کند. مشاوره جنسی می تواند به شما کمک کند تا چالش های جنسی خود را از نو تنظیم کرده و رضایت جنسی خود را افزایش داده ویا آن را بازیابی کنید. مشاوره جنسی

در جلسات مشاوره جنسی چه اتفاقی می افتاد

همانند روان درمانی های دیگر شما از طریق گفتگو تجربیات ، نگرانی ها و احساسات خود را با مشاور جنسی خود درمیان می گذارید و همراه با او مکانیزم های مقابله برای بهبود رابطه جنسی را تدوین می کنید تا بتوانید رابطه زناشویی سالم تر و بهتری داشته باشید. احساس اضطراب هنگام مراجعه به مرکز مشاوره برای استفاده از خدمات مشاوره جنسی بخصوص برای اولین بار امری طبیعی است. بسیاری از افراد با صحبت کردن در خصوص رابطه جنسی مشکل دارند، بنایراین بحث در مورد رابطه جنسی با یک شخص غریبه احساس خوشایندی برایشان ندارد . با این حال ، یک مشاور جنسی خوب این موضوع را تشخیص می دهد و سعی می کند طوری جلسه مشاوره را پیش ببرد تا مراجعه کننده احساس راحتی کند. با توجه به این موضوع مشاور جنسی غالبا با سوالاتی درباره سلامتی ، زمینه جنسی مراجعه کننده ، اعتقادات مربوط به رابطه جنسی و نگرانی های خاص جنسی مراجعه کننده شروع می کند . به احتمال زیاد ، شما با توصیف نگرانی های خاص جنسی خود درمان را شروع خواهید کرد . مسائل جنسی ممکن است پیچیده باشد و مشاور جنسی شما می خواهد از همه عواملی که در آن دخیل هستند ایده روشنی بدست آورد . این به طور معمول شامل ارزیابی عمیق اولیه سوابق شما و ارائه نگرانی های جنسی یا رابطه ای است . هنگامی که مشاور جنسی شما شرایط را درک کرد ، شما با مشاور جنسی خود در مورد راه حل های رفع نگرانی ها و بهبود ارتباطات و صمیمیت بحث خواهید کرد. در جلسات ابتدایی مشاوره جنسی، درمانگر به صورت تک نفره و دو نفره (زوجین) با شما صحبت می کند و به راهنمایی و ارائه راهکار در خصوص پردازش چالش های فعلی به شما کمک می کند. در ادامه روند جلسات مشاوره جنسی ، درمانگر شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی هایی که ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود هدایت می کند و در نهایت شما با تعیین تکالیف و کارهایی که باید قبل از قرار بعدی خود انجام دهید، مرکز مشاوره را ترک خواهید کرد. این تمرین ها مربوط به موارد زیر می شوند:
 • تمرینات ارتباطی با شریک زندگی خود
 • کاهش سرعت و تمرکز بر آنچه در هنگام برخوردهای صمیمی احساس می کنید ، مانند تکنیک های ذهن آگاهی
 • خواندن یا تماشای فیلم های آموزشی در مورد سلامت جنسی
 • تغییر نحوه تعامل شما با همسرتان از نظر جنسی و غیرجنسی
جلسات مشاوره جنسی معمولا کوتاه مدت است و برخی نگرانی ها را می توان سریع تر مرتفع کرد . در صورتی که مشاور جنسی شما در جلسات مشاوره متوجه اختلال عملکرد شما در اثر یک نگرانی جسمی یا فیزیکی شود ، ممکن است شما را به پزشک ارجاع دهد . پیشنهاد می شود قبل از مراجعه به مشاور جنسی لیستی از موارد زیر برای خود آماده کنید:
 • جزئیات مشکل خود را بنویسید . از جمله زمان شروع ، اعم از اینکه مشکل همیشه وجود دارد یا خیر ، متخصصانی که تا به حال دیده اید و درمانهایی که انجام داده این و نتایج آنها
 • اطلاعات شخصی کلیدی ، از جمله شرایط پزشکی و هرگونه استرس عمده یا تغییراتی که اخیرا در زندگی خود داشته اید.
 • تمام داروهایی که مصرف می کنید ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها ، سایر مکمل ها یا داروهای گیاهی و مقدار مصرف آنها
 • هرگونه سوالی که می توانید در مورد نگرانی های جنسی از درمانگر خود بپرسید .

چطور بدانم که نیاز به مشاوره جنسی دارم ؟

یکی از راه های تشخیص برای دانستن اینکه آیا شما نیاز به مراجعه به مرکز مشاوره برای استفاده از خدمات مشاوره جنسی دارید یا نه این است که خودتان تجزیه تحلیل کنید که در حال حاضر چه قسمت هایی از زندگی شما بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است. اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما تحت تاثیر اختلال عملکرد جنسی قرار گرفته است ، بهتر است به مرکز مشاوره مراجعه کنید و از مشاور جنسی کمک بگیرید . به همین ترتیب، اگر کمبود صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی جدی ترین نگرانی شخصی شما باشد ، حضور در مرکز مشاوره و استفاده از خدمات مشاوره جنسی توسط مشاور جنسی خوب می تواند شروعی برای بازیابی و حفظ صمیمیت شما باشد . مشاوره جنسی

مشاوره جنسی چه کمکی به شما می کند؟

مشاور جنسی در مرکز مشاوره می تواند به طیف گسترده ای از چالش های مربوط به رابطه جنسی کمک کنند ، از جمله موارد زیر :
 • استرس یا اضطراب عمومی در خصوص رابطه جنسی : ممکن است نگرانی های خود را با رابطه جنسی درگیر کرده باشید یا حتی متوجه شوید که اضطراب شما در این زمینه با جنبه هایی از رابطه جنسی تداخل دارد .
 • کمبود میل جنسی یا خواسته های ناسازگار: ممکن است شما یا شریک زندگی خود (همسرتان) آنقدر که می خواهید میل جنسی نداشته باشید یا به همان میزان فراوانی میل جنسی را تجربه نکنید.
 • چالش های تحریک جنسی: ممکن است در تحریک جنسی یا رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشید ، یا اینکه زودتر از مواقع ارگاسم را تجربه کنید . اختلال نعوظ و انزال زودرس در این گروه قرار می گیرند .
 • اعتیاد به رابطه جنسی ویا پورنوگرافی : همه درمانگران مشاوره جنسی این مسائل را درمان نمی کنند ، اما برخی از آنها دوره هایی را گذرانده اند تا به شما کمک کنند با رفتارهای اعتیاد آور در رابطه جنسی مقابله کنید .
 • مسائل مربوط به آزار جنسی : افرادی که قربانیان آزار جنسی بوده اند ، معمولاً چالش های آن را بطور مداوم پیرامون رابطه جنسی و زناشویی تجربه می کنند . در چنین شرایطی بهتر است برای درمان ابتدا به مشاوره فردی بپردازید و سپس با همسر خود اقدام به مشاوره جنسی نمایید .
 • چالش های مربوط به گرایش جنسی یا هویت جنسیتی : اگر با هر جنبه ای از گرایش جنسی یا هویت جنسیتی خود مبارزه می کنید (به عنوان مثال با تبعیض روبرو هستید) ، این چالش ها ممکن است بر زندگی جنسی شما نیز تأثیر بگذارد.
 • مقاربت دردناک : اگرچه می تواند زمینه پزشکی داشته باشد ، اما مقاربت دردناک گاهی اوقات می تواند به استرس یا اضطراب در مورد رابطه جنسی مربوط باشد .
 • مسائل مربوط به تصورات ذهنی و عزت نفس : این مسئله در فرهنگ هایی که به جذابیت جسمی اهمیت زیادی می دهند بیشتر بروز می کند و مسائل مربوط به رابطه جنسی می تواند احساس ارزشمندی فرد را به چالش بکشد .
 • تغییرات جنسی مربوط به شرایط زندگی : ممکن است متوجه شوید که به دلیل بچه دار شدن ، پیری ، بیماری یا حتی فقط تغییرات عمده زندگی مانند یک شغل جدید یا جابجایی ، دچار تفاوت هایی نسبت به قبل شده اید .
به طور خلاصه ، یک مشاور جنسی خوب می تواند تقریباً در مورد هر مسئله ای مرتبط با رابطه جنسی از شما حمایت کند. علاوه بر این ، حتی اگر به خودی خود مشکلی را تجربه نکنید یک مشاور جنسی خوب می تواند منبع ارزشمندی برای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی شما باشد . همچنین شما فقط ممکن است به نوعی علاقه مند به بررسی رابطه جنسی خود باشید ، در اینجا مشاور جنسی می تواند برای بررسی و ارائه راهکار و پیشگیری از مشکلات احتمالی مفید باشد . مشاوره جنسی

بیشتر بدانید :

داشتن رابطه جنسی خوب به دلایل زیادی برای سلامتی شما حیاطی است. عناصر جسمی و عاطفی رابطه زناشویی خوب و سالم دارای مزایای گسترده ای از جمله فشار خون پایین، سلامت قلب و کاهش استرس می باشد. با اینکه رابطه جنسی در زندگی مشترک از دید بسیاری طبیعی و سرگرم کننده است اما با این حال ، برای برخی از افراد رابطه جنسی منبع اضطراب و نگرانی زیادی است . اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به سرد شدن رابطه ، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود . به خاطر داشته باشید که نگرانی در مورد رابطه جنسی و صمیمیت اغلب با سایر موارد اساسی مانند استرس ، اضطراب یا افسردگی در ارتباط است. در موارد دیگر ، عملکرد جنسی تحت تأثیر بیماری های مزمن ، عوارض جانبی دارو ، جراحی یا پیری است. همانطور که در ابتدای مطلب خواندید ، رابطه جنسی از پایه های اساسی زندگی مشترک سالم و طبیعی می باشد و وجود اختلال جنسی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در روند عادی زندگی شما شود . با این وجود، استفاده از خدمات مشاوره جنسی در مرکز مشاوره می تواند به شما کمک کند تا چالش های جنسی خود را برطرف کرده و رضایت جنسی خود را افزایش داده ویا آن را بازیابی کنید . اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید و نیاز به استفاده از خدمات مشاوره جنسی دارید، می توانید بصورت آنلاین وقت بگیرید ویا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09900064001 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط با مشاوره جنسی

4.1/5 - (8 امتیاز)
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی