مشاوره نوجوان - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

مشاوره نوجوان

مشاور نوجوان خوب چه کمکی می‌تواند به ما و نوجوان ما می کند؟

در این نوع از مشاوره ، به نوجوان کمک می شود تا احساسات ، رفتار ها و افکار خود را درک کند . این شامل استفاده از تکنیک های منحصر به فردی می باشد که مشاور نوجوان در مرکز مشاوره از آن برای راهنمایی نوجوان در جهت انتقال به بزرگسالی و درک بهتر از شرایط خود استفاده می کند . مرحله نوجوانی دوره گذر از کودکی به بزرگسالی می باشد و معمولا در سنین 10 تا 19 سالگی اتفاق می افتد . در این دوره ، نوجوان تغییرات روحی و جسمی بسیاری را تجربه می کند که این فرآیند با عنوان بلوغ شناخته می شود و مرحله ای است که تغییرات در هومون ها بر روحیه و افکار آنها تاثیر می گذارد . مشاوره نوجوان غالبا ، هنگامی که این تغییرات شروع می شوند ، نوجوان بسیار حساس شده و دچار تغییرات خلقی و نوسان در سطح اعتماد می شود . اگر در این مقطع به مرکز مشاوره مراجعه نشود و از خدمات مشاوره نوجوان استفاده نشود ، ممکن است نوجوان به شیوه خودش تصمیم بگیرد و پیش برود که غالبا نتایج مثبتی دربر نخواهد داشت . در نتیجه آنها مسیر غلطی را در پیش خواهند گرفت و طعمه آسیب هایی می شوند که زندگی فعلی و آینده آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد . نوجوانانی که جسارت بیشتری دارند مرتکب رفتارهای خطرآفرین می شوند ، این رفتارها می تواند منجر به صدمه زدن به سلامتی خود ، درگیری بین فردی و رفتارهای نامطلوب اجتماعی مانند: مسائل بهداشت روان ، پرخاشگری و خشونت ، مصرف الکل و مواد مخدر ، تصادفات رانندگی ، خودکشی ، رابطه جنسی نامشروع و… شود . به همین دلیل است که نوجوان نیاز دارد برای رسیدگی به احساسات و افکار خود از مشاوره نوجوان بهره مند شود تا کمک شود زمینه مناسب برای رسیدن به بزرگسالی سالم فراهم شود .

اهمیت مشاوره نوجوانان

هر پدر و مادری می تواند این حقیقت را تایید کند که مرحله بلوغ در هر کودکی می تواند بسیار دشوار و گیج کننده باشد . با نوسانات خلقی، کودک شما می تواند یک لحظه خوشحال باشد و لحظه دیگر عصبانی و پرخاشگر باشد . غالبا در این مرحله از رشد ، بیشتر نوجوانان احساس می کنند از طرف والدینشان تحت فشار هستند و به آنها فضا داده نمی شود . به همین دلیل است که اکثر بچه ها وقتی به سن بلوغ می رسند از والدین خود عقب نشینی می کنند و نمی خواهند کاری با والدین داشته باشند . همچنین در این دوره ، آنها از بدن و جنسیت خود آگاهی بیشتری پیدا می کنند . در نتیجه ، آنها تمایل دارند دوستانی جدید پیدا کنند و چیزهای جدیدی از دنیای پیرامون خود تجربه کنند . این زمان هم برای نوجوان و هم برای والدین گیج کننده است . بنابراین والدین باید نظارت بهتری داشته باشند و تصمیماتی را اتخاذ کنند  تا مطمئن شوند نوجوانشان در مسیر درستی پیش می رود . چندین دهه تحقیق نشان می دهد که تغییرات هورمونی چشمگیر و رشد سریع مغز که در طول دوره بلوغ اتفاق می افتد ، معمولاً منجر به کاهش کنترل همراه با افزایش رفتارهای خطرآفرین می شود . رفتارهای مسئله دار ممکن است بصورت برونگرا ( خشم ، پرخاشگری و درگیری خانوادگی ) آشکار شوند ویا اینکه نوجوان شما احساسات خود را در مورد انتقال به بزرگسالی  درونی کند ( اضطراب ، افسردگی و کناره گیری خانواده ) . مشاوره نوجوان برای آنها فرصتی ارزشمند است تا در این زمان حساس از رشد خود ، رفتارها و تعاملات خود را با دیگران درک کنند . مشاور نوجوان یک مشاور نوجوان خوب در مرکز مشاوره ، با نوجوان صحبت می کند و به موارد مختلفی که ممکن است یک نوجوان تجربه کند می پردازد و در عین حال مشاور نوجوان ، به نوجوان این باز خورد را می دهد که چگونه باید خود را در میان تمامی تغییراتی که متحمل می شود ، اداره کند. قبل از بررسی حقایق مختلف در مورد مشاوره نوجوانان ، درک این نکته مهم است که می توان با استفاده از روش ها یا رویکردهای مختلف این نوع مشاوره را انجام داد . برخی از روش های مشاوره نوجوان در مرکز مشاوره عبارتند از : کارگاه های مشاوره تعاملی: در این روش، مشاوره نوجوانان بصورت گروهی انجام می شود . در طی این کارگاه ها که به بصورت تعاملی می باشد ، نوجوانان در فعالیت های مختلفی مانند گفتگوها ، بازی ها و سایر جلسات عملی تحت نظر روانشناس شرکت می کنند . مشاوره فردی: در مشاوره فردی، نوجوان بصورت انفرادی در جلسات مشاوره حضور پیدا می کند . غالبا، این روش مشاوره در مواردی ارائه می شود که والدین در مورد فرزند خود ویا در مورد انتقال به بزرگسالی دچار مشکل شده اند . همچنین افرادی که تحت تاثیر عوامل مختلف در این مرحله از رشد ، در موقعیت شکننده ای قرار گرفته اند نیز از مشاوره فردی استفاده می کنند .

حقایقی درباره مشاوره نوجوانان

مشاوره نوجوانان فقط برای نوجوانان دارای مشکلات شخصیتی یا رفتاری نیست بلکه برای هر کودکی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارد و دچار گیجی و سردرگمی می شود نیاز است . بسیار مهم است کودکانی که در حال گذر از دوران نوجوانی هستند تحت مشاوره قرار بگیرند ، زیرا به آنها کمک می کند تا تغییراتی را که متحمل می شوند را درک کنند و از جنبه های اساسی مربوط به بلوغ آگاه شوند و با آگاهی بتوانند دوران نوجوانی را پشت سر بگذارند تا از گزند آسیب هایی که در کمین آنها می باشند در امان بمانند. مشاورین نوجوانی که در مرکز مشاوره فعالیت می کنند دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای در رشته روانشناسی می باشند که آموزش های گسترده ای در زمینه روانشناسی و تغییرات رفتاری گذرانده اند و قادر به کنترل حرفه ای در هر موقعیتی که یک نوجوان می تواند با آن روبرو شود ، می باشند . دقیقا مانند هر نوع مشاوره دیگری ، مشاوره نوجوان نیز محرمانه است زیرا درمانگران به رازداری ملزم هستند . به این ترتیب ، مراجعه کننده می تواند مطمئن باشد پرونده وی با صلاحدید رسیدگی می شود . مشاور نوجوان در مرکز مشاوره فقط اطلاعات مهم را با والدین درمیان می گذارند تا به آنها کمک کند از چه طریقی و چگونه می توان مشکل را حل کرد . مشاوره نوجوان این نوع مشاوره نه تنها بر نوجوان بلکه بر خانواده او نیز متمرکز است . مشاور نوجوان ترجیح می دهد مشارکت خانواده را نیز داشته باشد زیرا آنها نقشی اساسی در زندگی نوجوان دارند و در روند گذر نوجوان از دوران نوجوانی ویا حل مشکلات نقشی تعیین کننده دارند . بنابر این والدین باید آماده مشارکت در جلسات مشاوره نوجوان باشند . در عین حال ، مشاوره نوجوان شامل مشاوره والدین نیز می باشد تا اطمینان حاصل شود که آنها (والدین) این درک را دارند که چگونه یک نوجوان را اداره کنند . مشاوره نوجوان تا زمان دستیابی به اهداف و بهبودی کامل ادامه خواهد داشت و توصیه می شود خانواده ها سعی در سرعت بخشیدن به روند کار نداشته باشند ، زیرا دریافت مشاوره مفید برای نوجوان بسیار مهم است . درک حقایق فوق در مورد مشاوره نوجوان به شما کمک می کند تا به عنوان والدین درک بهتری از روند کار داشته باشید . به همین ترتیب، اگر فرزند شما شرایط سختی برای کنار آمدن با تغییرات را تجربه می کند ، توصیه می شود که فورا از مشاوره نوجوان استفاده کنید نه اینکه صبر کنید تا مسائل بیشتر و بدتر شود و در نهایت زمانی مراجعه کنید که کار از کار گذشته است .

چه زمانی به مشاور نوجوان مراجعه کنیم ؟

تشخیص اینکه نوجوان شما واقعا به مشاور نوجوان نیاز دارد دشوار است . خیلی زود مراجعه کردن می تواند باعث نا امیدی نوجوانی شود که در تلاش برای کنار آمدن با مسائل می باشد . در حالی که اگر دیر به مشاور نوجوان مراجعه کنیم می تواند عواقب وخیم تری به دنبال داشته باشد. به دنبال علائم زیر باشید:
 • – افت در نمرات مدرسه
 • – انصراف از دوستان و خانواده
 • – نوسانات شدید خلقی
 • – موارد شدید سوء رفتار یا رفتار نادرست
 • – تغییر در رژیم غذایی یا اشتها
 • – علائم خود آزاری
 • – بیان افکار یا رفتارهای خودکشی
لازم نیست که الزاما یکی از این علائم برای مراجعه به مشاور نوجوان وجود داشته باشد و همچنین ارزیابی شدت علائم نسبت به علائم دیگر نیز مهم است. به عنوان مثال ، اگر نمره زبان انگلیسی فرزند شما برای یک ترم افت کرد ، نباید نگران باشید. با این حال ، اگر نوجوان شما بیشتر وقت خود را در اتاق خواب و بدون تغییر در اشتها سپری می کند ، ممکن است زمان صحبت با کودک و احتمالاً مراجعه به مرکز مشاوره برای استفاده از خدمات مشاوره نوجوان فرا رسیده باشد . مشاوره نوجوان

اگر نوجوان من از شرکت در مشاوره نوجوان امتناع ورزد چه باید کرد ؟

ما از والدین بسیاری می شنویم که نوجوانشان در برابر مراجعه به مشاور نوجوان مقاومت می کند و این در حالی است که خود نوجوان هم می داند مشکلی وجود دارد و نیاز به مشاوره دارد . رایج ترین دلیلی که نوجوانان نمی خواهند در جلسه مشاوره شرکت کنند نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی است به خصوص اگر درگیر مسائل و رفتاری باشند که احساس راحتی نمی کنند آن را با دیگر اعضای خانواده درمیان بگذارند . بسیار مهم است که نوجوان شما بداند رابطه او با مشاور نوجوان کاملاً محرمانه است و هر آنچه را که از طرف مشاور نوجوان با والدین درمیان گذاشته می شود فقط با رضایت او ممکن است . مطمئناً ، اگر مواردی وجود دارد که نوجوان شما با آن سر و کار دارد ، شما به عنوان والدین آن نوجوان با حمایت های خود و انجام راهکار هایی که مشاور نوجوان به شما ارائه می دهد می توانید در رفع مشکل کمک کنید . مشاور یا روانشناس نوجوان ، شما را به این ترتیب شما را وارد تعامل می کند . اما با این حال ، همه درمانگران از نظر قانونی موظفند هر موضوعی که ممکن است بر امنیت شخصی نوجوان تاثیر بگذارد را افشا کنند و اطرافیان او را مطلع کنند . با نوجوان خود صحبت کنید و به او این آگاهی و اطمینان را بدهید که جلسات مشاوره با مشاور نوجوان کاملا محرمانه می باشد . با این حال ، اگر نوجوان شما همچنان امتناع ورزید ، ما به شما توصیه می کنیم مشاوره تخصصی خانواده را در نظر بگیرید . مشاور خانواده به شما کمک می کند تا راه های مراقبت از خانواده خود را شناسایی کنید . بخصوص اگر درگیر مشکلات خانوادگی ناراحت کننده ای باشید، بتوانید راهکار های موثری را برای برطرف کردن یا به حداقل رساندن مسئله اتخاذ نمایید . مشاوره خانواده مهارت های موثری برای والدین نوجوان ارائه می کند . این مهارت های اساسی شامل الگو های رفتاری واجتماعی مطلوب ، اتخاذ پاسخهای کلامی و جسمی مناسب با توجه شرایط و موقعیت هایی که نوجوان شما رفتاری نا متعارف از خود نشان می دهد ، می باشد.

مشاوره نوجوان در کلینیک آوان

روانشناسان و مشاورین نوجوان در کلینیک آوان ، به نوجوان شما کمک می کنند تا از خود و خانواده خود احساس شادی ، امنیت و اطمینان کند . ما نوجوانان را در سطح رشد خود ملاقات می کنیم ، و استراتژی های موثری را برای کمک به آنها در کنار آمدن با چالش دوران بلوغ و یافتن جایگاه خود در خانواده ، محافل اجتماعی و به طور گسترده در جامعه ، به کار می گیریم . متخصصان نوجوان ما در زمینه کار با نوجوانان و خانواده های آنها تجربه بالایی دارند تا خانواده ها و نوجوانان بتوانند موضوعات منحصر به فردی را که در مشاوره به آنها گفته می شود را درک کنند . تعیین اهداف قابل دستیابی ، تشویق به رفتارهای ایمن و روابط محترمانه با اجرای استراتژی های موثر؛ رمز گذار مثبت و موفقیت آمیز در دوره نوجوانی است . مشاور نوجوان

والدین چه کاری می توانند انجام دهند ؟

جلسات مشاوره نوجوانان عملی و مبتنی بر راه حل است . شما به عنوان والدین باید موارد زیر را درطول جلسات مشاوره انجام دهید :
 • با نوجوان خود صحبت کنید تا با یکدیگر درک واضح و متعادلی از شرایط پیدا کنید .
 • موانع رفاه را مشخص کرده و آنها را برطرف کنید .
 • نتایج قابل دستیابی که انگیزه شما و نوجوان شما برای رسیدن به آن می باشد را تعیین کنید . ( آرامش بیشتر در خانه ، امکان بیرون رفتن با دوستان ، تمرین ارتباط صادقانه ).
 • به خانواده و نوجوان خود کمک کنید تا درک مشترکی از آنچه باید برای همه افراد خانواده برای تأمین نیازهایشان اتفاق بیفتد ، تعریف شود.
 • برای بررسی پیشرفت جلسات مشاوره ، زمانی را جهت ملاقات با مشاور نوجوان خود هماهنگ کنید .
 • روشهایی را برای حمایت از نوجوان خود پیشنهاد دهید .
 • موفقیت های نوجوان خود را جشن بگیرید .
 • جلسات مشاوره نوجوان را مرور کرده و بهبودهای بدست آمده را حفظ کنید .
شما می توانید بصورت آنلاین وقت بگیرید ویا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09900064001 با در در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط با مشاوره نوجوان

به این محتوا امتیاز دهید
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی