نقش زیبایی، جذابیت و هوش در روابط عاشقانه - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

نقش زیبایی، جذابیت و هوش در روابط عاشقانه

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – در روابط عاشقانه، مقایسه اهمیت جذابیت با ویژگی های شخصیتی پیچیده است. نکته کلیدی در درک نقش فعالیت های مشترک متقابل در روابط عاشقانه می‌باشد.

جاذبه در مقابل ویژگی های شخصیتی

عاشق شدن و عاشق ماندن به شدت با جاذبه و ویژگی های شخصیتی مرتبط است. جذابیت آهنربایی است که فرد را جذب می‌کند و میل عاطفی فوری برای برقراری ارتباط ایجاد می کند. ویژگی های شخصیتی به شیوه های نسبتاً پایدار تفکر و رفتار اشاره دارد که فرد را از دیگران متمایز می کند. جذابیت جرقه ارتباط اولیه را ایجاد می‌کند و به همین دلیل است که ما بلافاصله مجذوب می‌شویم. در مقابل، ویژگی های تحسین برانگیز به زمان بیشتری را برای شناسایی نیاز دارند. در روابط عاشقانه، جذابیت نقش اصلی را ایفا می کند. با این حال، اهمیت آن با بالغ شدن رابطه کاهش می‌یابد و ویژگی‌های شخصیتی بیشتر نشان‌دهنده روابط عاشقانه پایدار است.

در کنار تمایز بین جذابیت و ویژگی های شخصیتی، من تمایز در میزان فعالیت های مشترک و رفتار متقابل در هر دو دسته را پیشنهاد می‌کنم. فعالیت های مشترک و رفتار متقابل در عشق و رابطه جنسی نقش اساسی دارد و فقدان یا درجه کم آنها منجر به کاهش عشق، صمیمیت و در نهایت جدایی می شود. در نتیجه، رویکرد گفتگو محور، فعالیت‌های مشترک متقابل را به‌عنوان ویژگی‌های اساسی پیوند عاشقانه در نظر می‌گیرد.

در این مطلب رفتار متقابل را در دو شکل جذابیت یعنی “زیبایی و جاذبه جنسی” و در دو ویژگی شخصیتی “هوش و شوخ طبعی” بررسی خواهیم کرد. من استدلال می کنم که بین میزان و ماهیت رفتار متقابل و ارزش عاشقانه همبستگی معناداری وجود دارد. (پیشنهاد می‌شود مطلب جذابیت اولین قدم برای رسیدن به یک رابطه معنادار را مطالعه کنید.)

زیبایی و جنسیت

هم زیبایی و هم جاذبه جنسی، جذابیت رمانتیک را افزایش می دهند. اما کدام یک ارزش بیشتری دارد؟ به نظر می‌رسد زیبایی تاثیر بیشتری در روابط عاشقانه دارد. مطمئناً اشعار و آهنگ های زیادی در ستایش زیبایی وجود دارد تا جذابیت. با این حال، تأثیر عظیم زیبایی اغلب ارزش کلی روابط رمانتیک را کاهش می دهد.

وقتی کسی را می‌بینیم، در ابتدا متوجه زیبایی های آن شخص می‌شویم. زیبایی تقریباً ما را مجبور می کند متوقف شویم و بیشتر توجه کنیم. همانطور که در دیالوگ بسیاری از فیلم ها و اشعار گفته می شود، “تو آنقدر زیبا هستی که نمی توانم چشمانم را از تو بردارم.”

جنسیت (نه زیبایی) به شدت با تعامل متقابل مرتبط است. جاذبه جنسی آمادگی عمل را افزایش می دهد و ما را به سمت تعاملات مشترک متقابل سوق می دهد. جذابیت جنسی اغلب با “گرمی” همراه است، گرمایی که درک کننده احساس است. در مقابل، زیبا بودن اغلب با «سرد بودن» همراه است، که به معنای فاصله گرفتن است. ممکن است دوست داشته باشیم نگاه کنیم، اما در لمس کردن تردید داشته باشیم. این در اشعار راجر سیسرو (Roger Cicero) مشهود است، “زن زیبا بیش از حد زیبا بود که مهربان باشد، خوب‌تر از آنی بود که در رختخواب باشد. او خیلی لاغرتر از آن بود که برای غذا خوردن بیرون برود، برای تماشای تلویزیون خیلی شیک بود و برای حرف زدن بیش از حد بالغ بود. ” از این رو، افراد بیشتر به افرادی با جذابیت جنسی نزدیک می شوند تا افراد زیبا.

جذابیت جنسی نوعی دعوت است، در حالی که زیبایی نه تنها ما را دور می کند، بلکه اغلب از رفتار متقابل می کاهد. در واقع، جذابیت فیزیکی یا زیبایی درک شده از خود، رفتار منفعت طلبانه را از طریق افزایش استحقاق روانی افزایش می‌دهد. بنابراین، به جای نشان دادن رفتار متقابل با رفتار خوب در برابر دیگران، افراد زیبا تمایل دارند چنین رفتاری را بدیهی تلقی کنند و معتقدند که مستحق دریافت توجه بیشتر هستند. در واقع، افراد زیبا اغلب کمتر متعهد هستند.

بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند محو زیبایی های طرف مقابل می‌شوند و برای اینکه بتوانند با آن شخص زیبا وارد رابطه عاطفی بشوند سرمایه گذاری های مادی و معنوی بسیاری می‌کنند. اما مدتی بعد از اینکه وارد رابطه می‌شوند، اغلب با چالش های بسیاری مانند رفتار منفعت طلبانه و عدم تعهد لازم روبرو می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه وارد رابطه عاطفی جدی بشوید و شریک زندگی خود را انتخاب کنید، از متخصصین در حوزه روابط عاطفی و مشاوره ازدواج کمک بگیرید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 عادتی که باعث میشود «جذابیت رفتاری» نداشته باشید را مطالعه کنید.)

هوش و طنز

هم هوش و هم شوخ طبعی در زندگی مشترک جذاب هستند زیرا تعاملات معنادار و دلپذیر را افزایش می دهند. کدام یک مهمتر است؟

هوش با جذابیت در ارتباط است، اما این همبستگی خطی نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر هوش برای انتخاب همسر در صدک 90 به اوج خود می رسد. همچنین ادعا می‌شود که هوش در صدک  90 تا 120 به عنوان جذاب ترین و مطلوب ترین انتخاب برای زندگی مشترک در میان زنان می‌باشد. افرادی که باهوش‌تر هستند و در صدک 120 تا 135 و بالاتر قرار دارند، شاید نسبت به افرادی که در صدک 90 قرار دارند جذاب‌تر به نظر برسند، اما در عمل اینطور نیست. کاهش جذابیت در سطوح بالای هوش به دلیل مشکلات شایستگی اجتماعی است که به افراد با چنین هوش بالایی نسبت داده می شود. این افراد معمولاً شخصیت هایی هستند که تعامل متقابل با آنها بسیار سخت است. ارزش دادن به هوش طبیعی است، اما هوش ظاهر بیرونی را به طور کامل حذف نمی کند و صرفا از اهمیت آن می کاهد.

اگرچه شوخ طبعی نوعی هوش را بیان می کند، اما همه افراد باهوش حس شوخ طبعی ندارند. مطالعات انجام شده نشان داده است که افراد دارای حس شوخ طبعی نسبت به افراد بامزه تر از هوش بالاتری برخوردارند و کمتر از افسردگی و پرخاشگری رنج می برند. خنده مغز ما را به گونه ای تغییر می دهد که ما را عاقل تر، دوستانه تر و راضی‌تر می کند. داشتن “حس شوخ طبعی” توسط زنان به عنوان مطلوب ترین ویژگی در مردان رتبه بندی می شود. افرادی که دارای حس شوخ طبعی خوبی بودند نسبت به همتایان جدی‌تر خود جذاب‌تر ارزیابی شدند و به عنوان شرکای بلندمدت مناسب‌تری در نظر گرفته شدند. داشتن حس شوخ طبعی با هوش هیجانی بالا نیز مرتبط است و در شریک زندگی بسیار مطلوب است. با این حال، سبک های طنز بدخواهانه، مانند طعنه، تمسخر و شوخ طبعی برای خودنمایی، از چنین مزایایی برخوردار نیستند. شوخ طبعی باعث افزایش میل جنسی می شود، اما برخلاف جذابیت فیزیکی وسواس ایجاد نمی کند.

فعل و انفعالات مشترک متقابل در واقع تفاوت ایجاد می کند. بنابراین، وقتی افراد با هم می خندند، به طنز پردازی می‌پردازند، که در کنار یکدیگر سرگرمی و سبکی دلخواه را می سازند. مطالعه دیگری نشان داد که هوش اندازه‌گیری شده جذابیت شریک زندگی را افزایش نمی‌دهد، در حالی که هوش درک شده و خنده‌دار بودن باعث افزایش جذابیت می‌شود. افراد باهوش تر خنده دارتر نیستند و هوش به اندازه شوخ طبعی برای جذابیت اولیه مهم نیست. مطالعات روی بازیگوشی، که یکی دیگر از ویژگی‌های تعاملی است، نشان می‌دهد که بازیگوش بودن احساسات مثبتی را برمی‌انگیزد، که به افراد کمک می‌کند پیوندهای عاشقانه و جنسی را ایجاد و تقویت کنند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 4 مهارت کلیدی برای ایجاد هوش هیجانی را مطالعه کنید.)

نتیجه:

اگرچه هوش و شوخ طبعی معمولاً ویژگی های مهم تری در روابط عاشقانه هستند تا زیبایی و جذابیت، اما جذابیت فیزیکی ارزش شریک زندگی را افزایش می دهد. بنابراین، مشخص شد که زنان، مردان بامزه و به‌ویژه افراد خوش‌تیپ را ترجیح می‌دهند. همه انواع جذابیت ها و ویژگی های شخصیتی در انتخاب شریک زندگی مهم هستند. با این حال، ماهیت و گستردگی هر کدام و به ویژه اینکه آیا آنها زیر آستانه مطلوب قرار نمی گیرند، در نهایت انتخاب های عاشقانه ما را تعیین می کنند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی