وقتی شما باهوش ترین فرد جمع نیستید - کلینیک آوان

وقتی شما باهوش ترین فرد جمع نیستید

فهرست مطالب

کلینیک آوان – غالباً اینطور نیست که همیشه باهوش ترین فرد در یک جمع باشید. وقتی فکر می کنید که با هوش ترین جمع نیستید و احساس ضعف می کنید، نکات زیر ممکن است به شما یاری رساند.

 

آماده کنید

اگر می دانید که در مورد چه موضوعی بحث خواهد شد، بهتر است فکر کنید یا تحقیق کنید تا یکی یا دو نکته ای را که می تواند به شما در بحث و گفتگو کمک کند، شناسایی کنید. برای تبلور اندیشه خود، آن را در 25 کلمه یا کمتر بنویسید.

 

آخرین کسی باشید که صحبت می کند

در یک موضوع مشخص , صبر کنید تا دیگران چیزی بگویند . به این ترتیب , ممکن است به یک عیب در آنچه که قصد دارید بگویید پی ببرید. واقعا ً عاقلانه است که زیاد نگران دریافت تایید از افراد جمع نباشید. اگر این نکات را دنبال کنید , به احتمال زیاد دیر یا زود مورد تایید قرار خواهید گرفت و به شما احترام گذاشته خواهد شد.

خجالت در جمع

مختصر بیان کنید

هرچه بیشتر صحبت کنید، خطر کاهش ارزش ادراک شده بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، در حالی که به صحبت خود ادامه می دهید، ممکن است تمرکز شما کمتر شود و احتمال اینکه دچار پیچیدگی های غلط شوید و به حاشیه بروید بیشتر خواهد شد. همچنین از نظر شناختی ممکن است از هم گسیخته به نظر برسید.

برای برای کمک به خلاصه گویی خود، می توانید برای خود قانون 15 تا 30 ثانیه ای تعریف کنید تا بتوانید مطالب خود را مختصر بگویید. هیچ نیازی نیست که شما توضیحات بیشتری ارائه دهید زیرا اگر که نیاز باشد، از شما سوال خواهند کرد. چنین روشی، فرصتی برای دیگران فراهم می کند تا بر روی صحبت های شما بیشتر تامل کنند. توجه داشته باشید که افراد به دلیل تمرکز بیش از حد در گرفتن تایید از دیگران به مشکل می خورند.

 

ساختار ایجاد کنید

اگر نظر شما دارای ساختار باشد، از نظر شناختی محکم تر است. به عنوان مثال ، دو نکته یا یک نکته به اضافه یک مثال بیان کنید.

خجالت در جمع

اصرار نکنید

ممکن است مطمئن باشید حق با شما است، اما اگر برای به اثبات رسیدن نظر خودتان اصرار کنید، معمولا می تواند بسیار خطرناک باشد. در چنین شرایطی یک لحظه فکر کنید و سپس به خود اجازه دهید آن را رها کنید. حتی اگر حق با شما باشد، بهتر است از اصرار خود دست بردارید، زیرا غالبا به ایجاد تنش و حتی دشمنی خواهد شد.

 

گوش کنید

اگر شما مشارکت کمی داشته باشید، ممکن است در مورد خودتان احساس ضعف کنید. در چنین حالتی بهتر است شنونده خوبی باشید و با زبان اشاره مانند تکان دادن سر ویا بیان کردن صحبت های افراد را تایید کنید. زیرا هه افراد، حتی افراد بسیار باهوش هم برای فردی که با دقت گوش می دهد و تایید می کند ارزش زیادی قائل هستند.

 

تقویت کنید

گاهی اوقات، به جای اظهار نظر، آسانتر است که شخص دیگری را تقویت کنید. به عنوان مثال، “اوه ، من از آن در موقعیت X استفاده کردم” یا “من تعجب می کنم که آیا ممکن است در وضعیت Y اعمال شود.”

خجالت در جمع

بپرسید

هنگامی که یکی از افراد هوشمند نکته ای را بیان کند که شما کاملاً متوجه آن نیستید، در خواست کنید توضیحاتی را ارائه دهد. به عنوان مثال، “آیا بازهم توضیح می دهید؟ ، ممکن است با یک مثال توضیح دهید؟” تقریبا همه افراد از چنین سوالی استقبال می کنند.

 

تشکر کنید

تشکر کردن بسیاد قدرتمند و تاثیر گذار است، تقریبا همه افراد بابت تشکر کردن قدردانی می کنند. درصورت لزوم، یک یادداشت تشکر از طریق ایمیل ویا حتی به صورت دست نویس در نظر بگیرید.

 

با کمی دقت و احتیاط، تقریباً می توان به همه احترام گذاشت، حتی اگر درخشان ترین ستاره آسمان نباشید.

 

منبع: PsychologyToday

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع (کلینیک آوان) بلامانع است.

5 1 vote
امتیاز به مقاله
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments