چرا تجسم اهداف و رویاهایتان کارساز نیست؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چرا تجسم اهداف و رویاهایتان کارساز نیست؟

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • تجسم یا فرآیند ساختن رویاها و اهداف تنها از طریق فکر، اغلب با معنویت و شبه علم همراه است.
 • بسیاری از مردم ممکن است قربانی تعاریف غلط از رسیدن به اهداف و رویاها در رسانه های اجتماعی بشنوند.
 • دو اشتباه رایج در خصوص تجسم اهداف عبارتند از: درک نکردن منبع کنترل و درک نکردن هدف گذاری.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – افراد زیادی با تصوری اشتباه در مورد تجسم اهداف و رویاهای خود به کلینیک مشاوره مراجعه می کنند. آنها سوالاتی از این قبیل می پرسند:

 • من اخیراً با مفهوم تجسم ثروت مواجه شدم و شروع به خرید وسایل گران قیمت کردم. اما، به جز آسیب رساندن به موجودی بانکی خود، هیچ نتیجه ای ندیدم. آیا تجسم ثروت واقعاً کارکرد دارد؟»
 • من هر روز زمانی را صرف تجسم اینکه در یک رابطه سالم هستم می گذرانم. دوستی به من گفت که این روش رابطه من با همسرم را بهبود می بخشد. پس چرا من مزایای آن را نمی بینم؟»
 • “من شروع به نشان دادن ارتقاء شغلی خود در محل کار کرده ام. به هر کسی که می‌بینم می‌گویم که در مسیر تبدیل شدن به جوان‌ترین مدیر منطقه‌ای شرکتم هستم. چگونه می توانم این احساس را از بین ببرم که دارم به آنها دروغ می گویم؟»

تجسم یا فرآیند ساختن رویاها و هدف‌ها تنها از طریق فکر، اغلب با معنویت و شبه علم همراه است. ایده این است که از طریق تجسم، تأیید و سایر تکنیک های مشابه، می توانید افکار خود را به واقعیت تبدیل کنید.

با این حال، مشکل تجسم اهداف و رویاها این نیست که کاملاً غیرعلمی است. درعوض، فروختن یک نسخه ضعیف از آن به کسانی که چیزی از آن نمی‌دانند، آسان است. رسانه‌های اجتماعی به‌ویژه Instagram، به دلیل رایج کردن صنعت خوشبختی و انتقال مفهومی غلط از تجلی اهداف و رویاها توسط افرادی که صرفا به دنبال کسب درآمد بیشتر از عدم آگاهی بسیاری از مردم می باشند، در سراسر دنیا بدنام هستند. پست‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی اغلب توضیحی شبه علمی درباره نحوه عملکرد تجلی دارند.

در واقع تجسم و تصدیق، ابزارهای ارزشمندی برای خودسازی هستند. به عنوان مثال، تجسم باعث بهبود عملکرد ورزشی در افراد می شود، حتی زمانی که آنها هیچ تلاش فیزیکی انجام نداده اند. صرفاً تمرین برخی حرکات با استفاده از قدرت تخیل می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد واقعی شما داشته باشد.

بنابراین، ایده تبدیل فکر به واقعیت دور از ذهن نیست. ترفند این است که درک کنید هیچ چیز با ارزشی به راحتی به دست نمی آید. در ادامه به دو اشتباهی که افراد هنگام بروز دادن تجسم مرتکب می شوند می‌پردازیم.

آنها مفهوم منبع کنترل را درک نمی کنند.

بسیاری از افرادی که تعریف تجسم را در روانشناسی قبول می کنند، تمایل دارند نقشی را که اعمالشان در رسیدن به اهدافشان ایفا می کند را دست کم بگیرند. برای آنها تجسم، هک کردن تکامل  بدون تلاش است. به طور کلی، آنها تمایل دارند چیزی را داشته باشند که به آن منبع کنترل بیرونی می گویند و اعتقاد بر این است که سرنوشت آنها توسط عوامل خارجی تعیین می شود.

یک مطالعه نشان داد، کودکانی که منبع کنترل درونی دارند یا این باور را دارند که قدرت شکل دادن به زندگی خود را دارند، در مقایسه با کودکانی که منبع کنترل بیرونی داشتند، در بزرگسالی کمتر دچار عوارض سلامتی شدند.

توضیح ساده است: کودکانی که معتقد بودند در مورد سلامتی خود حرفی برای گفتن دارند، غذای ناسالم کمتری می‌خورند، کمتر در معرض خطراتی مانند سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر قرار می‌گیرند و به طور کلی بهتر از خود مراقبت می‌کنند. از سوی دیگر، کودکانی که معتقد بودند سلامت آنها توسط عوامل بیرونی کنترل می شود، کمتر احتمال دارد که انتخاب های سالمی در زندگی داشته باشند.

مطالعه دیگری نشان داد، افرادی که منبع کنترل درونی داشتند نتایج بهتری در کار داشتند. در مقایسه با افراد دارای منبع کنترل بیرونی، این افراد انگیزه بیشتری داشتند و تجربیات بهتری در انجام وظایف و همکاران خود داشتند.

به نظر می رسد افرادی که دارای یک منبع کنترل بیرونی هستند، اغلب در انجام اقدامات لازم برای پر کردن شکاف بین جایی که هستند و جایی که می خواهند باشند، شکست می خورند.

در حالی که تجسم اهداف و رویاها می تواند به شما کمک کند تا مراحلی را که برای رسیدن به هدف خود باید بردارید مشخص کنید، اما دستیابی به هدف بر عهده شماست. این را درک کنید که هدف از طریق فرآیند یادگیری، خودسازی و سخت کوشی به دست می آید. افرادی که به دستاوردهای بزرگ می رسند معمولاً کسانی هستند که عاشق این روند می شوند.

آنها هدف گذاری را درک نمی کنند.

یک مطالعه کلاسیک، اهمیت تعیین اهداف خاص و چالش برانگیز را به منظور افزایش شانس شما برای دستیابی به اهدافتان آشکار کرد. این مطالعه نشان داد که وقتی یک هدف به خوبی تعریف شده و چالش برانگیز باشد، افراد احتمالاً بیشتر از پهنای باند ذهنی خود را برای رسیدن به آن استفاده می کنند. چنین اهدافی تلاش، پشتکار و انگیزه آنها را افزایش می دهد.

بنابراین، به جای تجسم ثروت، که هدفی نامشهود و ضعیف است، آن را بشکنید. برای درک بهتر آنچه می خواهید، از خود سؤالاتی بپرسید:

 • منظورتان از ثروت چیست؟
 • آیا برنامه ای برای ثروتمند شدن دارید؟
 • آیا جدول زمانی دارید؟
 • چه چیزی در مورد طرح شما منحصر به فرد است؟
 • اگر به این هدف برسید، با ثروت چه برنامه ای دارید؟

اکنون، یک هدف هوشمند ایجاد کنید که با پاسخ های شما همخوانی داشته باشد. هدف هوشمند هدفی است که:

 • خاص باشد.
 • قابل اندازه گیری باشد.
 • قابل دستیابی باشد.
 • مرتبط باشد.
 • محدودیت زمانی داشته باشد.

موارد ذکر شده ابزاری هستند که باید در کنار تجسم اهداف و رویاهایتان باشند. تجسم اهداف باید با متمرکز کردن ذهن خود به یک هدف بسیار خاص، ملموس و مرتبط همراه باشد که رسیدن به آن آسان نیست (اما غیرممکن نیست) و سپس انرژی خود را برای دستیابی به آن هدف در یک بازه زمانی مشخص اختصاص دهید.

نتیجه

دستیابی به اهداف و رویاها به چیزی بیشتر از فکر کردن نیاز دارد. طعمه این مُد نشوید که تجسم اهداف و رویاها فقط به این معنی است که بنشینید و تصور کنید همه چیز در زندگی شما به طور جادویی در جای خود قرار می گیرد. اهداف خود را تجسم کنید و برای دستیابی به آنها گام های عملی بردارید. به این ترتیب می توانید افکار خود را به واقعیت تبدیل کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها