چرا محو شدن آهسته از یک رابطه می تواند بدتر از ترک ناگهانی آن باشد؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چرا محو شدن آهسته از یک رابطه می تواند بدتر از ترک ناگهانی آن باشد؟

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • محو شدن آهسته اساساً حربه ای است که یک نفر زمانی که تصمیم به پایان دادن رابطه گرفته است، اما نمی خواهد تصمیم خود را بیان کند، سر می دهد.
  • محو شدن آهسته برای پایان دادن به رابطه به هیچ عنوان صحیح نمی باشد و می تواند باعث آسیب روحی طرف مقابل شود.
  • ارائه شفافیت در مورد جدایی به شخص مقابل اجازه می دهد تا آن را از نظر احساسی پردازش کند. این مناسب ترین راه برای پایان دادن به یک رابطه است.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – پایان دادن به رابطه با شخصی که در زندگی شما دارای اهمیت می باشد هرگز آسان نیست. این رابطه، چه یک رابطه عاشقانه باشد یا یک دوستی معمولی، تقریباً همیشه احساسات آسیب دیده در آن پدیدار خواهند شد. اما برخی از پایان ها بدتر از بقیه هستند. در حالی که ترک رابطه در جامعه ما تقریباً رایج شده است، راه دیگری برای پایان دادن به رابطه‌ وجود دارد که در واقع حتی دردناک‌تر است و آن «محو شدن آهسته» از رابطه است.

محو شدن آهسته اساساً حربه ای است که یک نفر زمانی که تصمیم به پایان دادن رابطه گرفته است، اما نمی خواهد تصمیم خود را بیان کند، سر می دهد. به جای اینکه مستقیماً به طرف مقابل بگوید که رابطه تمام شده است، سیگنال‌های متفاوتی ارسال می‌کند و وانمود می‌کند که رابطه هیچ مشکلی ندارد اما خودش به آرامی از رابطه دور می‌شود و امیدوار است که طرف مقابل مفهوم را بگیرد و پیام را دریافت کند.

افرادی که برای پایان دادن به رابطه از شیوه محو شدن آهسته استفاده می کنند، اغلب فکر می کنند که با قطع کردن ناگهانی باعث ناراحتی و رنجش طرف مقابل می شوند. آنها به دلیل تلاش برای خوب بودن احساس خوبی نسبت به خود پیدا می کنند و همچنین مجبور نیستند با ناراحتی عاطفی ناشی از یک مکالمه دشوار یا احساسات آسیب دیده طرف مقابل کنار بیایند.

با این حال، آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد این است که آن‌ها به طرف مقابل فشار می‌آورند و باعث می‌شوند که او خود و روایت خودش از واقعیت را زیر سوال ببرد.

ترک ناگهانی رابطه همانطور که پست به نظر می رسد، اما کاملا مشخص و شفاف است. زیرا جایی برای عدم اطمینان از پایان رابطه باقی نمی‌گذارد. در مقابل، محو شدن آهسته پایانی طولانی‌مدت است که منجر به گیجی و شک به خود می‌شود.

وضوح و اطمینان به شخص کمک می کند تا یک رویداد روانی را تحلیل و بررسی کند. تحقیقات نشان داده است که عدم اطمینان می تواند یک موقعیت عاطفی را تشدید کند و یک موقعیت ناخوشایند را ناخوشایندتر کند.

هنگامی که فرد سرانجام متوجه می شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، می تواند احساس کند که توسط شخصی که معتقد است با او رابطه نزدیکی داشته فریب خورده است. در چنین شرایطی، هیچ رنجشی بدتر از این نیست که متوجه شوید توسط شخصی که به او اعتماد و احساس داشتید، بازی خورده اید.

وقتی کسی احساس می کند که نمی تواند به قضاوت خود اعتماد کند، توانایی او در برقراری روابط با افراد دیگر آسیب می بیند و دچار اضطراب، احساس ناامنی و آسیب پذیری خواهد شد.

بهترین راه برای مدیریت پایان رابطه چیست؟ این بستگی به مدت زمانی که فرد را می شناسید و نوع رابطه ای که داشته اید دارد. در حالی که تعهد درک شده متفاوت است، بهترین کاری که می توان انجام داد این است که برای طرف مقابل شفاف سازی کنیم که رابطه به پایان رسیده است تا بتواند رویداد را پردازش کند.

اگر رابطه شما تنها در حد چند قرار ملاقات بود، یک متن ساده مانند «از آشنایی با شما خوشحال شدم، اما من ارتباطی را احساس نکردم» کافی است. اگر آن شخص را بیش از چند ماه می‌شناسید یا اگر سعی می‌کنید به یک رابطه طولانی‌مدت پایان دهید که دیگر برای شما مفید نیست، در این صورت با توضیح دادن صحیح نشان دهید که با شفافیت رفتار می کنید و به او احترام می گذارید.

در حالی که ایده آل است که احساسات خود را مستقیماً با آن شخص در میان بگذارید، اگر یک مکالمه رودررو یا تلفنی بسیار دشوار به نظر می رسد یا اگر نگران پاسخ طرف مقابل هستید، در این روزگار، ارسال پیام از طریق برنامه های پیام رسان بسیار آسان است. نیازی نیست فهرستی طولانی از کارهای اشتباهی که انجام داده اند، یا حتی فهرستی از تمام دلایلی که این اشتباهات به شما مربوط می شود و نه آنها، ارائه دهید. چیزی شبیه این را امتحان کنید: «اخیراً، به نظر می‌رسد که ما واقعاً از هم جدا شده‌ایم و من دیگر احساس نمی‌کنم چیزهای مشترکی با هم داشته باشیم.»

مطالب مرتبط:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها