چگونه با خون آشام های انرژی مقابله کنیم؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه با خون آشام های انرژی مقابله کنیم؟

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • خون آشام های انرژی تمایل دارند افراد حساس، همدل و شاد را شکار کنند و انرژی آنها را تخلیه کنند.
  • خون‌آشام‌های انرژی‌ ممکن است خودآگاهی کمی در مورد رفتارهای خود داشته باشند.
  • ما می‌توانیم سعی کنیم با آن شخص در مورد رابطه و احساسی که در ما ایجاد می‌کند گفتگوی سالمی داشته باشیم.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – برخلاف آنچه از نام خون آشام ممکن است تصور شود، خون آشام های انرژی به معنای واقعی کلمه شبیه افرادی مانند دراکولا نیستند. آنها نه از رمان ها متولد شده اند و نه پوستشان زیر نور خورشید می‌درخشد. قطعاً تمام خون شما را نمی‌مکند، حتی اگر گاهی اوقات اینطور باشد. اما آنها در میان ما قدم می زنند و شاید ما خودمان هم گاهی خون آشام های انرژی باشیم.

خون آشام های انرژی چه کسانی هستند؟

خون آشام های انرژی افرادی هستند که تمایل دارند افراد حساس، همدل و شاد را شکار کنند و از مهربانی و شفقت آنها تغذیه کنند تا زمانی که انرژی خود را تخلیه کنند. تحقیقات نشان می دهد که اگرچه این نام سرگرم کننده و تا حدودی بی ضرر به نظر می رسد، اما خون آشام های انرژی باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرند زیرا می توانند شباهت هایی با افرادی که دارای اختلالات شخصیت ضداجتماعی، مرزی و خودشیفته هستند داشته باشند. با این حال، خون‌آشام‌های انرژی نیز ممکن است خودآگاهی کمی در مورد رفتارهای خود داشته باشند و زمانی که بیشتر از این تمایلات آگاه شوند، ممکن است نحوه تأثیر اعمالشان بر دیگران را تغییر دهند.

نشانه ها و ویژگی های خون آشام انرژی

ممکن است از سناریوهایی که در بالا آورده شده است، برخی از نشانه ها و ویژگی های شخصیتی خون آشام های انرژی را درک کرده باشید. در ادامه مطلب فهرستی از نشانه‌ها و ویژگی‌هایی را خواهید یافت که ممکن است به رفع هرگونه سؤالی که در مورد خون‌آشام‌های انرژی دارید کمک کند.

نشانه ها:

فقدان مسئولیت پذیری: فردی که مسئولیت پذیر نیست مسئولیت خود را بر عهده نخواهد گرفت و راهی برای سرزنش یک موقعیت خارجی یا عامل استرس زا برای اعمال خود پیدا می کند.

احساس نیاز به یکپارچه کردن شما: این افراد دوست دارند همیشه در کانون توجه باشند. آنها اغلب ممکن است باعث شوند که احساس کنید مسائل آنها بسیار عمیق تر از مسائل شماست یا اینکه مشکلات شما را نادیده بگیرند و با گفتن اینکه مسائل آنها بسیار بدتر از شما است در شما احساس دلسوزی ایجاد کنند.

قرار گرفتن در مرکز موقعیت‌های دراماتیک: یک خون آشام انرژی ممکن است به سراغ شما بیاید تا نقش قربانی را بازی کند، همدلی شما را دریافت کند و حتی از شما انتظار داشته باشد که راه‌هایی برای رفع مشکل پیدا کنید.

بحث‌های غالب: این نوع گفتگوها جلسات تخلیه سالمی نیستند، اما به احتمال زیاد توسط خون‌آشام انرژی به شما تحمیل می‌شود.

صفات:

دغل بازی: خون‌آشام‌های انرژی از طبیعت مهربان یا دلسوز شما سوء استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند زمان زیادی را از شما بدزدند یا در صورت عدم صرف وقت برای تصدیق آنها، احساس دلسوزی در شما ایجاد کنند. آنها همچنین ممکن است به شما اولتیماتوم بدهند.

قلدری: خون آشام های انرژی معمولاً قلدرهایی هستند که سعی می کنند دیگران را کوچک جلوه دهند. این معمولاً از ناامنی‌های خود آنها سرچشمه می‌گیرد و به گونه‌ای ظاهر می‌شود که دیگران را از انسانیت خارج می‌کند تا شما نیز به اندازه آنها احساس بدبختی کنید.

منفی: بیشتر خون آشام های انرژی به دنبال جذب انرژی مثبت شما با انتقاد از شما یا انجام رفتارهای سمی یا توهین آمیز هستند.

نیازمند: خون آشام های انرژی همیشه نیاز به تایید، تعریف و اطمینان از سوی دیگران دارند. آنها همچنین تمایل دارند در روابط خود وابسته باشند.

چگونه با خون آشام های انرژی مقابله کنیم؟

هنگامی که متوجه شدید یک خون آشام انرژی بیش از حد از شما می مکد، چند راه برای مقابله با این وضعیت وجود دارد.

مرزها را تعیین کنید. اگر آنها را در زندگی خود نگه دارید، ممکن است کمتر آنها را ببینید و مرزهای مشخصی تعیین کنید. حتی ممکن است سرعت پاسخ دادن به پیام‌ها یا تماس‌های تلفنی آنها را محدود کنید یا به طور کامل به برنامه‌ها نه بگویید.

انتظارات را تعدیل کنید. اگر مدتی است که این شخص را می شناسید و از رفتارهای او آگاه هستید، از او انتظار کمتری داشته باشید. شما نمی توانید نحوه رفتار آنها را تغییر دهید، اما می توانید میزان انرژی عاطفی که به آنها و رابطه خود می دهید را تغییر دهید.

کمتر در دسترس باشید. خون آشام های انرژی به سمت کسانی جذب می شوند که همیشه آماده گوش دادن به آنها هستند. سعی کنید انرژی بیشتری را روی خودتان یا روابط دیگر متمرکز کنید. هرچه کمتر در دسترس باشید، احتمال اینکه آنها برای همدردی یا حل مشکل به سراغ شما بیایند کمتر است.

با آنها صادق باشید. اگر متوجه شدید که به اندازه کافی به یک خون آشام انرژی نزدیک هستید، ممکن است بخواهید در یک گفتگوی سالم در مورد رابطه خود و احساسی که آنها در شما ایجاد می کنند داشته باشید. ما ممکن است نتوانیم (یا حتی بخواهیم) این افراد را از زندگی خود حذف کنیم، بنابراین اگر احساس راحتی می کنید که در مورد اعمال آنها و تأثیر آنها بر رفاه عاطفی شما صحبت کنید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که آن را بیان کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی