چگونه با فرزندان خود در مورد نگرانی های مربوط به سلامت روان صحبت کنیم؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه با فرزندان خود در مورد نگرانی های مربوط به سلامت روان صحبت کنیم؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی آوان – اگر شما یا یکی از اعضای خانواده نگرانی‌های مربوط به سلامت روان را تجربه کرده‌اید، احتمالاً در مورد نحوه صحبت با فرزندان خود در مورد این موضوع مطمئن نیستید. آیا اصلاً باید در مورد آن صحبت کنید؟ اگر لازم است که صحبت کنید، چگونه باید بگویید؟

اولین واکنش شما ممکن است این باشد که از صحبت کردن با فرزندان خود در مورد موضوع بیماری روانی خودداری کنید زیرا می ترسید این موضوع باعث ترس یا ناراحتی آنها شود. با این حال، صحبت علنی در مورد این مسائل می تواند به بچه ها اطمینان دهد و به آنها کمک کند تا بهتر با آنها کنار بیایند زیرا آنها درک بیشتری از آنچه که فرد مبتلا به سلامت روان در حال تجربه کردن است خواهند داشت. همچنین، افزایش آگاهی می تواند منجر به شفقت بیشتر شود و می تواند به کاهش انگ بیماری های روانی کمک کند.

هنگامی که تصمیم می گیرید درب گفتگو با فرزندان خود را در مورد نگرانی های مربوط به سلامت روان باز کنید، ممکن است با چالش هایی روبرو شوید. در ادامه این مطلب چندین نکته مهم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند این وضعیت را راحت تر و با اطمینان بیشتر مدیریت کنید.

اصول اولیه را پوشش دهید.

اغلب مفید است که با برخی از حقایق ساده در مورد بیماری های روانی شروع کنید و برخی از افسانه های رایج پیرامون بیماری های روانی را از بین ببرید. مثلا:

  • بیماری های روانی بیماری های “واقعی” هستند، درست مانند دیابت یا صرع.
  • بیماری های روانی بسیار شایع هستند. از هر چهار بزرگسال یک نفر یک نفر مبتلا می شود.
  • صحبت در مورد داشتن یک بیماری روانی اشکالی ندارد و لازم نیست یک راز باشد.
  • درمان های بسیار موثری برای بیماری های روانی وجود دارد.
  • افراد مبتلا به بیماری های روانی می توانند بهتر شوند.

اطمینان خاطر بدهید

بچه‌ها می‌توانند در مورد اعضای خانواده‌شان که بیماری روانی دارند، نگرانی‌های زیادی داشته باشند و ممکن است در برابر مشکلات آن فرد احساس مسئولیت کنند. با گفتن این جملات به آنها اطمینان خاطر بدهید و ترس آنها را کاهش دهید:

  • تقصیر شما نیست که یکی از اعضای خانواده شما بیماری روانی دارد.
  • شما نمی توانید بیماری روانی را شخص مبتلا را درمان کنید.
  • وقتی بزرگ شدی لزوماً به همان بیماری عضو خانواده ات مبتلا نخواهی شد.
  • این مسئولیت شما نیست که احساس بهتری در فرد مبتلا به بیماری روانی ایجاد کنید.

سن و سطح بلوغ کودک را در نظر داشته باشید

نحوه صحبت شما در مورد مسائل مربوط به سلامت روان برای کودکان در سنین مختلف و سطوح رشد متفاوت است. به عنوان مثال، یک نوجوان 10 ساله بالغ ممکن است بتواند بیماری روانی والدین را بهتر از یک نوجوان 13 ساله نابالغ درک کند.

در ادامه چند نکته برای صحبت در مورد بیماری روانی در گروه های سنی مختلف وجود دارد:

کودکان پیش دبستانی: کودکان بسیار کوچک فقط اطلاعات واضح و ساده می خواهند. آنها ممکن است در مورد کسی که رفتار عجیبی دارد بپرسند یا تعجب کنند که چرا یکی از اعضای خانواده غمگین یا عصبانی است.

پیش از نوجوانی: کودکان بزرگتر ممکن است اطلاعات دقیق تری بخواهند و ممکن است سوالات دقیق تری در مورد مسائل بهداشت روان یا رفتار اعضای خانواده بپرسند. مهم است که صادق و مستقیم باشید و به آنها اطلاعات واقعی بدهید و به آنها اطمینان خاطر بدهید.

نوجوانان: نوجوانان معمولاً می توانند اطلاعات بسیار دقیق تری در مورد بیماری روانی داشته باشند و سؤالات بسیار خاص و غالباً برجسته می پرسند. آنها ممکن است برای دریافت پاسخ بیشتر به همسالان خود مراجعه کنند تا خانواده، بنابراین اغلب ممکن است اطلاعات نادرست به آنها داده شود. مطمئن شوید که وقتی سؤالاتی دارند، دقیق و پاسخگو باشید.

مطمئن شوید که فرزندانتان احساس امنیت و آرامش می کنند

مهم نیست که فرزندان شما در چه سنی هستند، هنگام بحث در مورد مسائل مربوط به سلامت روان مطمئن شوید که آنها احساس امنیت، آرامش و راحتی می کنند. به واکنش‌های آن‌ها دقت کنید، به آن‌ها اجازه دهید سؤال بپرسند و اگر گیج به نظر می رسیدند، انتقال اطلاعات را کاهش داده و برایشان تکرار کنید. اگر مکالمه باعث ناراحتی آنها شد، به آنها فرصت دهید تا اطلاعات را پردازش کنند و بعدا در فرصت مناسبی اطلاعات مورد نیاز را به آنها بدهید.

اگر شرایط سخت شود

اگر مطمئن نیستید که چگونه در مورد مسائل مربوط به سلامت روان با فرزندان خود صحبت کنید، یا نگران هستید که وجود این مسائل در خانواده باعث می شود بیش از حد مضطرب شوند، از یک متخصص بهداشت روان کمک بگیرید. در این شرایط مشاوره کودک یا مشاوره خانواده می تواند بسیار مفید باشد. همچنین ایده خوبی است که به فرزندان خود بیاموزید که چگونه در مواقع بحرانی یا اضطراری کمک بگیرند.

در پایان باید گفت که هیچ فرمول مشخصی برای نحوه بحث درباره مسائل مربوط به سلامت روان با فرزندانتان وجود ندارد. همچنین هرگز زمان “عالی” برای شروع گفتگو وجود ندارد. اما در هنگام مطرح کردن موضوع اگر حامی، دوست و صادق باشید، می توانید شروع بسیار خوبی داشته باشید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی