چگونه در برابر شوک مرگ ناگهانی به بهبودی برسیم؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه در برابر شوک مرگ ناگهانی به بهبودی برسیم؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – تو را برای همیشه تغییر می دهد. اخبار می رسد و زمان متوقف می شود. اتفاقات کمی در زندگی به اندازه مرگ ناگهانی یکی از عزیزان ویران کننده هستند. همانطور که با شوک مرگ ناگهانی عزیزتان دنیای شما در هرج و مرج فرو می‌رود و غرق در ناامیدی می‌شوید، احساس می‌کنید در یک کابوس گرفتار شده‌اید و نمی‌توانید از خواب بیدار شوید:

“چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟ این نمی تواند درست باشد!”

مرگ ناگهانی احساس امنیت ما را از بین می برد.

ما ترجیح می دهیم باور کنیم که عزیزانمان از آسیب در امان هستند. ما فرض می کنیم که حوادث و بیماری ها آنها را دور می زنند. بنابراین وقتی یک تراژدی ناگهانی رخ می دهد، ما در شوک فرو می رویم. تمام وجود ما با یک کلمه می لرزد: چرا؟

مرگ ناگهانی عمق قلب شما را می لرزاند. شما نمی توانید از آن دور شوید. شما نمی توانید با آن استدلال کنید و شما می دانید که زندگی دیگر هرگز مثل قبل نخواهد بود.

پنج مرحله غم و اندوه

کوبلر راس (Kubler Ross) پنج مرحله غم و اندوه را برای ارائه چارچوبی جهت پردازش مرگ شناسایی کرد. راس بیشتر عمر خود را صرف کار با بیماران لاعلاج کرد. در حالی که این مراحل عمومیت ندارند، اما می‌توانند در تفکر درباره غم و اندوه مفید باشند.

  1. انکار: شوک و ناباوری را تجربه می‌کنید که اغلب با بی‌حسی، جداشدگی یا گسستگی همراه است. ممکن است روی حقایق تمرکز کنید و به هر چیزی که باعث به تاخیر انداختن از دست دادن عزیزتان می‌توانست بشود فکر کنید.
  2. خشم: خشم در شما پدیدار می شود. ممکن است خشم خود را متوجه پزشکان، دوستان، همسر، خواهر و برادرها، جامعه یا حتی خودتان کنید. اما وقتی خشم با سر سرزنش همراه می‌شود، آرامش کمی به شما می‌دهد. با فروکش کردن سرزنش، درد باز می گردد. خشم همچنین باعث بحران ایمان می شود، خشم نسبت به خدایی که اجازه می دهد چنین اتفاق وحشتناکی رخ دهد. حتی ممکن است از دست متوفی به خاطر اینکه شما را رها کرده است عصبانی شوید.
  3. چانه زنی: در تلاش برای کاهش درد از دست دادن عزیز خود، سعی می کنید با آن چانه بزنید. ممکن است تغییرات یا وعده های ناگهانی بدهید، مانند: «من آدم بهتری خواهم شد». یا “من یاد او را با تغییر روشم گرامی خواهم داشت.” اما به سختی می توان به چنین وعده های غم انگیزی عمل کرد. چانه زنی به کاهش خشم شما کمک می کند و اولین تلاش شما برای مقابله با غم و اندوه است.
  4. افسردگی: پس از پشت سر گذاشتن انکار، عصبانیت و چانه زنی، واقعیت دردناک موقعیت در درون شما فرو می رود. همه چیز بی معنی به نظر می رسد. خستگی شما را آزار می دهد. ممکن است عادت‌های خود ویرانگر مانند پرخوری، خوابیدن یا گوشه‌گیری را مجدداً شروع کنید. چنین الگوهایی قبل از از دست دادن عزیزتان در زندگی شما وجود داشته و در مرحله افسردگی اغلب افزایش می یابد.
  5. پذیرش. شما شروع به پذیرش واقعیت جدید خود می کنید. شما تشخیص می دهید که اگرچه همه چیز تغییر کرده است، اما باید به زندگی ادامه دهید. شما شروع به یافتن لحظات آرامش درونی می کنید. شاید شما به جای اینکه از به یاد آوردن خاطرات آسیب پذیر یا افسرده شوید، از خاطرات آرامش بگیرید. ممکن است در مورد محبوب خود خواب ببینید یا در ذهن خود با او صحبت کنید. شما شروع به جستجوی روابط جدید می کنید.

راه بهبودی از شوک مرگ ناگهانی

مراحل غم و اندوه می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد. هر کس به طور متفاوتی از آنها عبور می کند. برای کمک به بهبودی خود، توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

به دنبال حمایت باشید: وجود جمعی از دوستان و خانواده می تواند پس از از دست دادن یک آرامش بزرگ باشد. هر کمکی که می توانند ارائه دهند را بپذیرید و از درخواست بیشتر نترسید.

از انزوا خارج شوید: انزوا پس از شوک مرگ ناگهانی معمول است، اما بیش از حد آن باعث افسردگی می شود. با دیگران تماس بگیرید، در گروه درمانی ثبت نام کنید یا یک جامعه مذهبی یا تمرین مراقبه ای پیدا کنید که به شما آرامش می دهد.

مراقبت از خود را حفظ کنید: فعال باشید، عادات جدیدی مانند ورزش، یادداشت روزانه یا یوگا را کشف کنید. با خلاقیت بیشتر، راهی پیدا کنید که از غم خود خارج شوید، مانند شرکت در کلاس، رفتن به کنسرت های الهام بخش یا بازدید از گالری ها.

به دنبال معنا باشید: یک کتاب زیبای جدید توسط دیوید کسلر با عنوان “در جستجوی معنا: ششمین مرحله از سوگ” نوشته شده است. کتاب‌هایی مانند این می‌توانند به شما کمک کنند تا بدانید تنها نیستید. آنها همچنین ابزارهایی را برای کمک به بهبودی به شما ارائه می دهند.

شروعی تازه داشته باشید: در برخی موارد، انتخابی خواهید داشت. آیا اجازه می دهید غم و اندوه زندگی شما را کوچک کند و شما را گروگان نگه دارد یا سعی می کنید به جلو بروید؟ دوستی داشتم که پسرش در حین اسکیت سواری بر اثر برخورد اتومبیل به او فورا کشته شد. آنقدر تکان دهنده بود که حتی حالا که به آن فکر می کنم، غم وجودم را فرا می گیرد. دوست من از روند غم و اندوه خود فردی متحول شد. او نامه ای زیبا در یکی از روزنامه های محلی به پسرش منتشر کرد و از او برای زمانی که با هم گذرانده بودند، تشکر کرد. او در این نامه به اشتراک گذاشت که پسرش اهداکننده عضو است و نوشت: “چشم های او بینایی را به کسی بازگرداند که نمی توانست ببیند. ریه های او اکنون در بدن دیگری نفس می کشد.” ادای احترام زیبایی بود.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

7 دردی که هرگز التیام نمی یابد

5 تمرین معنوی برای افزایش بهزیستی

چگونه حلقه های افکار منفی را بشناسیم و متوقف کنیم؟

3 کاری که امروز می توانید انجام دهید تا معنای بیشتری به زندگی خود بیافزایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی