چگونه شادی رابطه را پایدار کنیم - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه شادی رابطه را پایدار کنیم

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • بیش از نیمی از افرادی که از ازدواج خود “بسیار راضی” هستند به طور کلی از زندگی خود نیز بسیار راضی هستند.
  • کیفیت رابطه زوجین پس از گذشت زمان به مرور زمان کاهش می یابد.
  • تفکر در مورد تعارض از دیدگاه شخص ثالث، کاهش کیفیت روابط را برای زوج های متاهل متوقف می کند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – احتمالاً این ضرب المثل را شنیده اید: “همسر شاد، زندگی شاد” یا “همسر شاد، خانه شاد.” اما آیا این گفته های رایج واقعاً توسط تحقیقات نیز پشتیبانی می شوند؟

پاسخ کوتاه و محتمل است، بله. مطالعات متعددی کیفیت ازدواج یک زوج را به شادی فردی هر یک از طرفین مرتبط می کند. در واقع، یافته های نظرسنجی های روانشناختی که توسط الی فینکل (Eli Finkel) به اشتراک گذاشته شد نشان می دهد ۵۷ درصد افرادی که ” بسیار خوشحال ” هستند، می‌گویند که آن‌ها از ازدواج خود بسیار راضی هستند. در حالی که تنها ۱۰ درصد افرادی که “تقریبا خوشحال” هستند، می‌گویند که از ازدواج خود بسیار راضی هستند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ازدواج شاد ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد. محققان بیمارانی را که تحت عمل پیوند عروق کرونر قرار گرفته بودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که احتمال زنده ماندن پس از 15 سال بعد از عمل جراحی در بیمارانی که متاهل بودند، 2.5 برابر بیشتر از مجردان بود. همچنین بیمارانی که گفته بودند ازدواج خوبی دارند و احساس خوشبختی می کنند، 3.2 برابر بیشتر احتمال دارد که 15 سال پس از عمل جراحی زنده بمانند.

کیفیت ازدواج به شادی و سلامت بودن بستگی دارد. با این حال، خبر بد این است که کیفیت ازدواج در طول زمان کاهش می یابد.

ممکن است برخی از زوج ها مانند روز اول ازدواج خود خوشحال بمانند یا حتی با گذشت زمان شادتر شوند. اما به طور متوسط، کیفیت زناشویی در طول زندگی زناشویی کاهش می یابد. بسیاری از مطالعات کلان، که زوج‌های متاهل را برای سال‌ها دنبال می‌کنند، روند نزولی واضح و ثابتی را در کیفیت زناشویی در طول زمان نشان می‌دهند.

اما قبل از اینکه بخواهید وارد زندگی مشترک بشوید، بهتر است یکی از راه‌های حفظ کیفیت رابطه را بیاموزید. وقتی زوج‌ها با یکدیگر مشاجره می‌کنند یا تعارض را تجربه می‌کنند، می‌توانند با فکر کردن به تعارض از دیدگاه شخص ثالث، مارپیچ‌های نزولی رابطه را متوقف کنند.

چگونه در مورد تعارض متفاوت فکر کنیم؟

یکی از دلایلی که باعث کاهش کیفیت رابطه در طول زمان می شود، تأثیر منفی متقابل است. یعنی زمانی که یکی از طرفین ناراحت است یا در خلق و خوی بدی قرار دارد، شریک او تمایل دارد به همان اندازه بد یا حتی بدتر از آن واکنش نشان دهد که تعارض را تشدید می‌کند. به عنوان مثال، پاسخ دادن به اتهامات شریک زندگی با انتقاد یا تحقیر، باعث ایجاد یک مارپیچ منفی می شود که خارج شدن از آن برای زوج ها دشوار است.

یک نکته برای جلوگیری از کاهش کیفیت رابطه این است که زوج ها از ارزیابی مجدد عاطفی استفاده کنند یا تعارض را به گونه ای تفسیر کنند که کمتر احساس عصبانیت و ناراحتی کنند. به جای اینکه از دیدگاه اول شخص به تعارض بیندیشیم، از دیدگاه شخص ثالث نگاه کنیم، همانطور که یک فرد خارجی این کار را می کند.

برای تعیین اینکه آیا ارزیابی مجدد عاطفی می تواند کیفیت رابطه را در طول زمان حفظ کند، محققین 120 زوج متاهل را به مدت دو سال تحت نظر گرفتند. محققین هر چهار ماه یکبار کیفیت رابطه زوجین را با پرسش در مورد رضایت از رابطه و احساس عشق، صمیمیت، اعتماد، اشتیاق و تعهد ارزیابی کردند.

سپس، محققان یک مداخله ارزیابی مجدد هیجانی را اجرا کردند. برای سال بعد، از نیمی از زوج‌ها خواسته شد تا در مورد هر تعارضی که در ازدواجشان تجربه می‌کنند، از دیدگاه یک شخص ثالث بی‌طرف که خیر و منفعت را برای طرفین درگیر می‌خواهد، بنویسند. به طور خاص، آنها نوشتند که این شخص چگونه ممکن است در مورد اختلاف نظر فکر کند و چگونه می تواند هر خیری را که می تواند از آن حاصل شود بیابد. همچنین از شرکت کنندگان در این تحقیق خواسته شد تا در طول سال های آینده تمام تلاش خود را بکنند تا همیشه از این دیدگاه شخص ثالث استفاده کنند، به خصوص زمانی که با شریک زندگی خود تعارض را تجربه می کنند.

نیمی دیگر از شرکت کنندگان در شرایط کنترل بودند. آنها مرتباً از سوی محققان بررسی می‌شدند، اما از آنها خواسته نمی‌شد که در مورد تعارضی که در ازدواجشان تجربه می کنند، متفاوت فکر کنند.

پس از سال دوم، زوج‌های متاهل در شرایط کنترل کاهش معنی‌داری در کیفیت رابطه داشتند. با این حال، زوج های متاهل در شرایط ارزیابی مجدد عاطفی از کاهش کیفیت رابطه خودداری کردند. تفکر در مورد تعارض از منظر شخص ثالث باعث خوشحالی آنها در رابطه نمی شود، اما کاهش هنجاری در کیفیت رابطه را که اغلب زوج های متاهل تجربه می کنند، متوقف می کند.

این یافته‌ها امیدوارکننده هستند زیرا اجرای مداخله ارزیابی مجدد عاطفی برای زوج‌ها نسبتا آسان است. به نظر می رسد صرفاً فکر کردن به تعارض از منظر یک شخص ثالث بی طرف، تفاوت معناداری در ادامه روند ازدواج زوج ها ایجاد می کند. ممکن است کیفیت رابطه آنها را افزایش ندهد، اما اگر زوج ها زودتر و اغلب اختلافات را دوباره ارزیابی کنند، سعادت زناشویی آنها ممکن است مدت ها بعد از ماه عسل ادامه یابد.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

4 راز برای ایجاد یک رابطه شاد و موفق

4 رفتار تضعیف کننده رابطه از نگاه “جان گاتمن”

10 نشانه غفلت عاطفی در رابطه شما

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها