چگونه می توان به طور موثر با ترس از ناشناخته‌ها روبرو شد؟ - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه می توان به طور موثر با ترس از ناشناخته‌ها روبرو شد؟

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – ترس بخشی طبیعی از زندگی است. هیچ کس نمی تواند ادعای یک زندگی بدون ترس داشته باشد زیرا همیشه عاملی وجود دارد که ما را به این فکر می اندازد که چگونه ممکن است یک موقعیت پیش بیاید.

تهدیدهای اخیر همه گیری کرونا ما را در معرض مسائل بسیار ملموس زندگی و مرگ قرار داده است. همه‌گیری که جهان را متوقف کرد، به وضوح ضعف‌های ما و نحوه واکنش افراد خوش‌نیت را به رویدادی که به دلیل ترس از ناشناخته ایجاد شده بود، نشان داد. ترس بهره وری، ارتباطات، توانایی خلقت و رفاه عاطفی ما را کاهش می دهد. یکی از نمونه های بارز احتکار دستمال کاغذی در ابتدای همه گیری بود.

چگونه به خود ایمان داشته باشیم؟

برخی از مردم از ترس تمام شدن موجودی دستمال کاغذی به فروشگاه ها هجوم بردند که در نهایت باعث کمبود دستمال کاغذی شد. در طول همه‌گیری، انتخاب‌های غذایی برخی افراد تحت تأثیر ترس بود. برخی محصولات غذایی با کیفیت را برای محافظت از سیستم ایمنی خود در برابر ویروس خریداری کردند، در حالی که برخی دیگر به دلیل محدودیت ناشی از همه گیری، انتخاب های غذایی خود را افزایش دادند.

از بسیاری جهات، دیدگاه همه چیز است. به این معنی که بیشتر اوقات، ما اتفاقات و رویداد ها را از دریچه تجربه خودمان درک می کنیم، که اغلب نظرات ما را در مورد یک موضوع خاص نشان می دهد. اگر دیدگاه مخالفی ارائه نشود، می‌تواند مسیر بعدی ما را تعیین کند (اینکه آیا به یک موقعیت پاسخ دهیم یا واکنش نشان دهیم). در ادامه پنج پیشنهاد برای مواجهه با ترس از ناشناخته‌ها وجود دارد.

پاسخ به یک موقعیت

گاهی اوقات، ما حرکت را با پیشرفت اشتباه می گیریم. پاسخگویی به یک موقعیت مستلزم رویکردی دقیق و حساب شده برای حل مسئله است. فقط به این دلیل که یک تصمیم محاسبه نشده برای رفع یک مشکل فوری گرفته شده است، لزوماً به معنای پیشرفت نیست. در عوض، می تواند به این معنی باشد که یک سری اقدامات واکنشی انجام شده است. از سوی دیگر، پیشرفت به صورت پرسیدن سؤالات درست، مشورت و اجرای مناسب ترین گزینه است. به عنوان مثال، در طول همه گیری کرونا، دانشمندان به آزمایشگاه‌ها رفتند و به دنبال پاسخی برای چگونگی کاهش انتشار ویروس بودند. پس از جستجوی طولانی، محلول هایی در قالب واکسن تجویز شد.

6 نشانه طرحواره بی اعتمادی و سوءاستفاده

از آنجا که جامعه جهانی برای یک هدف مشترک گرد هم آمدند، دیدگاه های مختلفی ارائه شد و بهترین راه حل ها انتخاب شد. اساساً، ترس از ناشناخته‌ها می تواند ما را به انجام کارهای خوب یا منفعل سوق دهد. دیدگاه، عاملی است که تصمیمات ما را در یک موقعیت هدایت می کند.

ردیابی منبع

گاهی اوقات، از چیزی که برای ما غریبه به نظر می رسد می ترسیم و در مواقعی اجازه می دهیم روایت های دیگران دیدگاه های ما را شکل دهد. به عبارت ساده تر، ترس به طور کلی منشأ آن چیزی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای ما اتفاق افتاده است. بنابراین ردیابی منبع ترس های اصلی در زندگی ما بسیار مهم است.

پی بردن به اینکه چرا یک ترس خاص در زندگی ما یک مسئله است، آغازی برای غلبه بر آن ترس است. به عنوان مثال، فردی که از چندین شغل اخراج شده است، به دلیل ترس از دست دادن شغل خود، انگ خاصی نسبت به عدم قطعیت های مربوط به محل کار دارد. در نتیجه‌ی تجربه گذشته او، مسائل جزئی می توانند نامتناسب شوند. ردیابی منبع یک ترس خاص می تواند به ما کمک کند تا با چنین ترسی مقابله کنیم، و صحبت آشکار با یک مشاور یا روانشناس خوب در مورد ترس هایمان در محل کار می تواند کمک کننده باشد.

ترس های خود را با یک فرد مورد اعتماد در میان بگذارید

سرکوب ترس می تواند تأثیر منفی مرتبط با سلامتی بر رفاه فرد داشته باشد. ترس سرکوب شده در طول زمان می تواند منجر به اضطراب شود و اضطراب در نتیجه احساسات منفی سرکوب شده یا افزایش استرس تشدید می شود. به عبارت دیگر، پیش بینی بدترین ها در هر موقعیتی می تواند ما را در معرض ترس از ناشناخته‌ها قرار دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، جستجوی برای کمک حرفه ای می تواند مفید باشد. گاهی اوقات، افراد تمایل دارند که یک موقعیت را به درستی درک نکنند و ممکن است نیاز به راهنمایی حرفه ای برای ارزیابی مجدد موقعیت داشته باشند.

در یک اجتماع زندگی کنید

جامعه با ساختار خانه ها یا ثروت محله تعریف نمی شود. در عوض، گروهی از مردم که قانون طلایی را به رسمیت می شناسند (با دیگران به گونه ای رفتار کنید که می خواهید با شما رفتار شود) و درک می کنند که افراد در یک گروه دستاوردهای بیشتری کسب می کنند، تعریف عملی یک جامعه را منعکس می کنند. هیچ کس به تنهایی آنقدر خودکفا نیست که از دیگران مستقل باشد. مردم از نظر اجتماعی، عاطفی و اقتصادی در جوامع سالم و نه در انزوا، پیشرفت می کنند.

5 نکته برای افزایش اعتماد به نفس

معنای واقعی جامعه این است که انسانیت خود را با دیگران بدون در نظر گرفتن ویژگی های جمعیتی به اشتراک بگذاریم، جوامع سالم منجر به یک ملت سالم می شود. ترس مخرب باعث عدم اعتماد می شود، عدم اعتماد باعث ایجاد شک می شود، شک فاصله ایجاد می کند، فاصله ایجاد انزوا می کند و در نهایت انزوا ترس منفی ما را از ناشناخته ها افزایش می دهد که می تواند منجر به تفرقه شود. هیچ چیز در خلاء وجود ندارد. هنگامی که آونگ به سمت چپ می چرخد، نیروی برابری لازم است تا آن را به حالت تعادل برساند، که به این معنی است که انجام یک عمل حساب شده ضروری است.

اقدام کنید

هیچ کاری تا زمانی که برای آن اقدامی نکنیم پیش نخواهد رفت. تنها با آرزوی تغییر تا زمانی که اقدامی انجام نشود، تغییری ایجاد نخواهد شد. تنها راه برای تشخیص اینکه دیگران به چه چیزی فکر می کنند، مشاهده کارهایی است که انجام می دهند یا انجام نمی دهند. بنابراین، فعالیت بخشی از زندگی است. به زبان ساده، هر موجود زنده ای که برای مدت طولانی بیکار باشد، می تواند به یک نگرانی تبدیل شود. برای اینکه زندگی را به طور کامل تجربه کنیم، باید ترس های خود را با زیر سوال بردن منشأ ترس های خود بررسی کنیم و مایل باشیم در جستجوی روح و انجام کارهایی که برای کامل شدن ما لازم است، بپردازیم.

قدمت ترس به اندازه وجود انسان است. ما هرگز نمی‌توانیم از شر همه ترس‌های زندگی خلاص شویم، اما می‌توانیم روشی را انتخاب کنیم که با آن ترس‌هایمان را سرگرم کنیم. ما می توانیم به صورت سازنده یا مخرب بترسیم. ترسیدن به طور سازنده نشان می دهد که ما ترس های خود را از موضع خوش بینی، با جسارت و مصمم درک می کنیم و رویکردی حساب شده برای درک و تصحیح منبع ترس خود در پیش می گیریم. ترس مخرب زمانی ریشه می‌گیرد که ما غیرمنطقی باشیم و از آنچه تجربه می‌کنیم آگاهی نداشته باشیم.

3 کاری که امروز می توانید انجام دهید تا معنای بیشتری به زندگی خود بیافزایید

ترس از ناشناخته‌ها می تواند برای ما خوب باشد، بسته به اینکه چگونه ناشناخته را درک کنیم. واکسن ها در نتیجه ترس از اینکه اگر راه حلی برای ویروسی که می تواند زندگی ما را مختل کند پیدا نکنیم، کشف می شوند. از طرفی دیگر، ترس مخرب از ناشناخته‌ها می‌توانست منجر به انجام هیچ اقدامی در مورد ویروس کرونا نشود و ما همچنان در صف خرید دستمال کاغذی و محلول ضد عفونی کننده باقی بمانیم. هر دو ترس یکسان هستند، اما اولی با واکنش متفکرانه به رویداد برانگیخته شد. آیا ما از ناشناخته‌ها می ترسیم زیرا ناشناخته هستند؟ یا اینکه با واکنشی متفکرانه با ناشناخته‌ها روبرو می شویم تا کاری در مورد آن برای خیری بزرگتر انجام دهیم؟ پیروی از پیشنهادات این مقاله می تواند در زمان مواجهه با ترس ما از ناشناخته‌ها مفید و یاری دهنده باشد.

محمد امین مختاریان

7 روش جلوگیری از واکنش بیش از حد به استرس

چگونه خودفریبی را تشخیص دهیم؟

آیا دچار بحران وجودی هستید؟

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی