چگونه نگرانی از آینده مبهم را متوقف کنیم - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

چگونه نگرانی از آینده مبهم را متوقف کنیم

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • رویدادهای تاریخی اغلب حاوی بینش های ارزشمندی برای مشکلات مدرن هستند.
  • بسیاری از نگرانی های ما بر اساس پیش بینی های خطی در مورد آینده است که به ندرت تبدیل به واقعیت می‌شوند.
  • یادآوری این نکته که آینده غیرخطی است (تحت تأثیر بسیاری از عوامل بیرونی) می‌تواند اضطراب ما را کاهش دهد.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – به نظر می رسد این روزها اضطراب در همه جا افزایش یافته است. تحقیقات در مورد شرایط اضطراب بزرگسالان نشان می دهد که در دهه گذشته به ویژه در بین جوانان، اضطراب افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

در همین هفته اخیر، جراح عمومی ایالات متحده مقاله نظری نادری در نیویورک تایمز نوشت که در آن توصیه می‌کند که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برچسب‌های هشدار دهنده سلامت روان را در پاسخ به افزایش سطح اضطراب و افسردگی در میان جوانان داشته باشند. تنش های بین المللی، تغییرات سریع فناوری و چرخه خبری 24 ساعته که ما را در مورد هر بحران و نگرانی تازه به روز می کند، تشدید اضطراب را اجتناب ناپذیر می‌کند.

با این حال، هر زمان که آینده شخصی یا جمعی ما مملو از فاجعه بالقوه به نظر می‌رسد، تأمل در درس‌هایی از تاریخ ممکن است درمانی قوی باشد. یکی از درس های تاریخ مورد علاقه من که در ادامه به آن می‌پردازیم، حاوی پیامی قدرتمند برای دوران مدرن است. (پیشنهاد می‌شود مطلب ابزار هایی برای پیشگیری از اضطراب و افسردگی را مطالعه کنید.)

در اواخر قرن نوزدهم، ابرقدرت غالب جهان هنوز بریتانیای کبیر بود (ایالات متحده این نقش را پس از جنگ جهانی دوم بر عهده گرفت) و بزرگترین روزنامه جهان لندن تایمز بود (نه نیویورک تایمز امروزه).

در سال 1894، صفحه اول روزنامه تایمز لندن اعلام کرد که ما با یک تهدید اجتماعی بزرگ روبرو هستیم. تهدیدی که می تواند شهرها را به خطر بیندازد و پیشرفت اجتماعی را متوقف کند. اما برخلاف امروز، این تهدید بحران آب و هوایی، بیماری همه گیر یا حتی جنگ نبود.

تهدید کود اسب بود. در سال 1894 میلیون ها نفر هر روز با اسب به شهرهای بزرگی مانند لندن و نیویورک سفر می کردند. اسب‌ها بخش مهمی از سفر، حمل‌ونقل کالا و زندگی شهری بودند و تعداد اسب‌ها در کلان‌شهرهای بزرگ‌تر به ده‌ها هزار اسب می‌رسید. (پیشنهاد می‌شود مطلب قدرت شگفت انگیز ابهام را مطالعه کنید.)

اسب ها کود زیادی ایجاد می کنند. در واقع آنقدر کود زیاد بود که ریاضیدانان پیش بینی کردند که اگر کاری انجام نشود، لندن به زودی زیر 10 متر کود اسب دفن خواهد شد.

بنابراین، کنوانسیونی از دانشمندان و سیاستمداران برجسته در سال 1898 گرد هم آمدند تا تصمیم بگیرند که چگونه شهرها را حفظ کنند و از خود در برابر این تهدید اجتماعی محافظت کنند. متأسفانه تاریخ نشان می‌دهد که هیچ راه‌حلی نمی‌تواند شناسایی شود و دلیل خوبی برای نگرانی برای کسانی است که از مشکل مطلع هستند.

در همین حال، چند هزار مایل آن سوی اقیانوس اطلس، مردی سخت کوش به نام هنری فورد به تازگی 30 ساله شده بود. هنری به این کنوانسیون مهم دعوت نشده بود. اما تنها چند سال بعد، او مدل T را معرفی کرد و جهان به سرعت فراموش کرد که یک دهه قبل برخی از قدرتمندترین افراد جهان نگران کود اسب بودند. (پیشنهاد می‌شود مطلب اضطراب دروغگو است را مطالعه کنید.)

این داستان چه پیامی برای ما دارد؟ وقتی خودم را نگران آینده می‌بینم، مکث می‌کنم و از خودم می‌پرسم که آیا این همان «مشکل کود اسب» است (مشکلی مبتنی بر این فرض ساده‌لوحانه که همه چیز در آینده از همان الگوی پیروی می‌کند). اغلب اوقات متوجه می شوم که پاسخ مثبت است و راحت تر می توانم این نگرانی را برطرف کنم.

جمع بندی:

“مشکل کود اسب” را به واژگان خود اضافه کنید. همه ما مشکلاتی داریم و شناخت آنها بیش از هر زمان دیگری در دنیای مدرن مهم است. (پیشنهاد می‌شود مطلب آیا از اضطراب یا نگرانی مزمن رنج می برید؟ را مطالعه کنید.)

این جمله را به خاطر بسپارید، “90 درصد مواردی که نگرانشان هستم هرگز اتفاق نمی افتد.” دلیل درستی این عبارت این است که سیستم اضطراب ما تکامل یافته است تا به ما کمک کند از عوامل استرس زای حاد زندگی مانند مرگ ویا کشته شدن توسط حیوانات درنده اجتناب کنیم و برای عوامل استرس زای مزمن مدرن مانند پرداخت قبوض و مدیریت ترافیک تکامل نیافته است. در کنار نرم افزار منسوخ شده اضطراب خود، باید یاد بگیریم که استراتژی های آگاهانه را برای مدیریت ریسک های بلندمدت به کار ببریم. در غیر این صورت، غرایز کوتاه مدت ما (مانند اضطراب) بر ما حاکم خواهد شد و احتمالاً زندگی ما را خراب خواهد کرد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی