10 ایده برای حمایت از سفر رشد فردی شما - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

10 ایده برای حمایت از سفر رشد فردی شما

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • انسان ها میل و ظرفیت تغییر، رشد و سازگاری را دارند.
  • با وجود توصیه های بسیار تخصصی در مورد آنچه که باید انجام دهیم و می توانیم انجام دهیم، دشوار است که بدانیم از کجا شروع کنیم.
  • پیمایش سفر رشد فردی با نگاه به درون آغاز می شود.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – ما دائماً با پیام‌هایی بمباران می‌شویم که به ما می‌گویند باید بهتر، سریع‌تر، سالم‌تر، باهوش‌تر، ثروتمندتر، قوی‌تر و… باشیم. ما خود را در چرخه‌ای دائمی می یابیم که می خواهیم در هر لحظه پیشرفت کنیم و کارهای بیشتری انجام دهیم.

شرایط انسانی ما خواهان تغییر و رشد است. اما جستجوی بهبودی همیشه به این معنا نیست که از شخصی که هستید ناراضی هستید. فقط به این معنا است که زندگی بدون تکامل می تواند راکد باشد. اگر در حال یادگیری و تغییر نباشیم، ممکن است شروع به احساس نارضایتی، ناخشنودی و حتی عدم تحقق کنیم. برای اینکه بتوانیم در دنیایی که دائما در حال تحول است حرکت کنیم، باید بتوانیم رشد کرده و سازگار شویم.

از کجا شروع کنیم؟

در تلاش برای بهبود عادات و رفتارهایمان، اغلب برای پاسخ به متخصصان مراجعه می کنیم. ما کتاب‌ها و مقالاتی را در مورد پیشرفت شخصی بررسی می‌کنیم، در دوره‌ها ثبت‌نام می‌کنیم، در کارگاه‌ها شرکت می‌کنیم و با مربیان ارتباط برقرار می‌کنیم. این روزها، منابع بیشتری از هر زمان دیگری در مورد موضوعات توسعه فردی مانند مدیریت زمان، ترمیم روابط، سازماندهی، تناسب اندام، تغذیه سالم، توسعه حرفه ای، مدیریت استرس، کنترل احساسات و… وجود دارد. بازار خودیاری و توسعه فردی به بخش چند میلیارد دلاری در سطح جهان تبدیل شده است و پیش‌بینی می‌شود که این صنعت به رشد خود ادامه دهد و تا سال 2030 یکی از سریع‌ترین صنایع در حال رشد باشد. با این حال، ما هنوز همه پاسخ ها را نداریم. (پیشنهاد می‌شود مقاله 5 کاری که هر روز باید انجام دهید را مطالعه کنید.)

راه پیش رو

فهمیدن اینکه از کجا باید شروع کرد می تواند سخت باشد. تغییر پیچیده است و هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد و ما می دانیم که بهتر دانستن مساوی با عملکرد بهتر نیست. مهم است که خود را برای سفر پیش رو (باوجود همه آشفتگی ها و زیبایی ها) با ساختن پایه هایی مناسب که بر اساس آن تغییر را پایه گذاری می‌کنید، آماده کنید. در ادامه 10 ایده وجود دارد که باید هنگام شروع سفر رشد فردی، به خاطر بسپارید:

خود را در اولویت قرار دهید. واقعیت این است که رشد و توسعه فردی از نگاه به درون حاصل می شود. توسعه فردی همین است، شخصی است، بین تو و خودت. شما منحصر به فرد هستید و موقعیت شما منحصر به فرد است. این خودخواهی نیست، علم است. باید مراقب خودتان باشید زیرا هیچ کس در این زمینه برای شما کاری نمی‌تواند بکند.

با استفاده از رویکرد کل نگر آگاه شوید. یک رویکرد کل نگر به توسعه فردی همه زمینه های سلامتی را به رسمیت می شناسد. من از شما دعوت می‌کنم به این فکر کنید که چگونه تلاش می‌کنید و چگونه امیدوارید در این هشت بعد رشد کنید: جسمی، عاطفی، فکری، اجتماعی، محیطی، مالی، شغلی و معنوی. از خود بپرسید چه کاری می توانید انجام دهید تا خود را به اهداف خود نزدیک کنید و به فردی که می خواهید در هر یک از این زمینه ها تبدیل شوید، نزدیکتر شوید. هیچ تعادل درستی وجود ندارد که به یک اندازه برای دو نفر مفید باشد.

راه پیش روی شما با گذشته شما تعریف نمی شود. همه اتفاقاتی که در زندگی تان تحمل کرده اید، رویداد هستند، نه ویژگی. به خود اعتماد داشته باشید که با ابزارها و منابعی که در اختیار داشتید، زندگی خود را به بهترین نحو در لحظه مدیریت کردید. شما نه تنها روزهای سختی را پشت سر گذاشته اید، بلکه توسط آن روزها رشد کرده اید.

مقایسه اجتماعی را محدود کنید. بسیاری از ما این سخن تئودور روزولت (Theodore Roosevelt) را شنیده ایم: “مقایسه دزد شادی است.” اگرچه الهام گرفتن از کسانی که به شما الهام می‌دهند بسیار ارزشمند است، اما باید توجه داشته باشیم که مسیر آینده برای همه ما یکسان نخواهد بود.

عادات سالم را به طور مداوم ایجاد کنید. متعهد شوید که هر روز یک فعالیت انجام دهید، حتی برای پنج دقیقه، که شما را به اهدافتان و شخصی که می‌خواهید باشید نزدیک‌تر کند. داشتن اهداف و فعالیت برای رسیدن به آنها به حفظ انگیزه ما کمک می کند و به ما احساس رضایت می دهد.

پایه ریزی مستحکمی داشته باشید. تضمین می شود که موانعی وجود داشته باشد، زمان هایی انگیزه کم و سایر منحنی ها به سمت ما سرازیر می شوند. با دانستن این موضوع، همه ما به یک قهرمان نیاز داریم. اما وقتی پایه های ما محکم است، فضای مورد نیاز برای رشد را ایجاد می کنیم. (پیشنهاد می‌شود مقاله 7 نیرویی که تغییر در زندگی را بسیار دشوار می‌کند را مطالعه کنید.)

ناراحتی را در آغوش بگیرید. راحت بودن به پیشرفت ما کمک نمی کند. اگر شما را به چالش نکشاند، شما را تغییر نخواهد داد. همانطور که ضرب المثل رایج می گوید: “اگر همیشه کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همیشه همان چیزی را خواهید گرفت که همیشه به دست آورده اید.” تغییر سخت و محسوس است و قرار است همینطور باشد.

پیشرفت خود را جشن بگیرید. آیا به موفقیت اخیر افتخار می کنید؟ آیا امروز بهتر از پنج یا حتی یک سال پیش موقعیت‌ها را مدیریت می‌کنید یا به آنها نزدیک می‌شوید؟ جشن گرفتن حتی بردهای کوچک در سفر تغییر ما باعث آگاهی از پیشرفت ما می شود.

آرام بگیرید. در جامعه‌ای سریع، اغلب از ما خواسته می‌شود که بدون توجه به هزینه، کارهای بیشتری انجام دهیم، بهتر باشیم و برتر باشیم، اما این پایدار نیست. شما نیازی به یک بازنگری اساسی در زندگی خود ندارید. به خودتان اجازه دهید در طول مسیر استراحت کنید. به هر حال، رشد یک سفر مادام العمر است، نه یک مقصد.

به متحدان خود توجه کنید. وقتی به رشد شخصی خود متعهد می شوید، برخی از افراد ممکن است از انتخاب های شما حمایت نکنند یا با آن موافق نباشند. اجازه ندهید که شما را منصرف کنند. متحدان واقعی می‌خواهند شما را در بهترین حالت زندگی ببینند.

کار بر روی بهبود خود می تواند تأثیر قابل توجهی بر نحوه ظاهر شدن ما در جهان داشته باشد و این کار آسانی نیست. با این حال، می‌توانیم با دانستن این که بدانیم چه چیزی برای ما بهتر است، آرامش پیدا کنیم. ما می‌توانیم به این فرآیند اعتماد کنیم و بدانیم که ابزارها و پشتیبانی‌های موجود برای هدایت زندگی‌مان و دستیابی به واقعی‌ترین پتانسیل‌هایمان را داریم. ما در صندلی رشد خودمان قرار داریم و در هر لحظه می‌توانیم انتخاب کنیم و می‌توانیم خود را در مسیر جدیدی بیابیم.

در آخرین نکته، من از صمیم قلب معتقدم که همه ما می‌توانیم در سفرهایمان کمی مهربانی و لطف بیشتری به خود نشان دهیم. به جای غرق شدن در تمام کارهایی که به شما گفته می شود باید انجام دهید و می توانید انجام دهید، دعوت من این است که مکث کنید و فکر کنید. همچنین تمام کارهایی را که قبلاً درست انجام می‌دادید را فهرست کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها