10 رفتاری که می تواند دیگران را از شما دور کند. - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

10 رفتاری که می تواند دیگران را از شما دور کند.

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – چه به دلیل توصیه های رسانه ای و چه به دلیل فشارهای اجتماعی، بیشتر مردم برای پیدا کردن دوست یا شریک زندگی تلاش می کنند و برای رسیدن به هدف خود، مطلوب ترین و جذاب ترین رفتارها را از خود ارائه می‌دهند.

این ارائه مثبت، متأسفانه با مشکلاتی مواجه می شود زیرا در نهایت اسکلت های رفتاری ظاهر می‌شوند. هر انسانی دارای بار عاطفی و جسمی است و وقتی بالاخره آشکار می شود، منجر به سرخوردگی می‌شود و می تواند رابطه را تهدید کند.

اکثر افراد می گویند که روابط آنها به دلیل ناسازگاری های در حال ظهور، شکستن عهد های پنهان یا بحران هایی مانند خیانت یا اعتیاد به پایان می رسد.

اغلب، ویژگی‌ها و رفتارهای شخصیتی اساسی وجود دارد که باعث دوری شریک زندگی و اطرافیان می‌شود و ممکن است این ویژگی‌ها و رفتارها چندان واضح و آشکار نباشند.

در این مطلب 10 مورد متداول از ویژگی‌ها و رفتارهایی که بارها و بارها در طول جلسات درمانی مطرح می شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. وجه مشترک آنها این است که در مراحل اولیه یک رابطه به راحتی قابل تشخیص نیستند، اما با گذشت زمان باعث ایجاد حساسیت های عاطفی می شوند.

عصبانیت

ابراز مداوم خشم یا توسط دیگران تحمل می شود یا مقابله می شود و گسترش می یابد. خشم اغلب پوششی برای ناتوانی است، اما وقتی به طور مداوم ابراز می شود، سم را به رابطه تزریق می کنند. خشم ها اغلب مستعد اصلاح نیستند و ناتوانی را به شریک دیگر منتقل می کنند.

ضرورت

افرادی که اغلب در شرایط اضطراری زندگی می کنند نمی توانند آرامش داشته باشند، به طور مداوم بحران های احتمالی را پیش بینی می‌کنند و در حالت آمادگی دائمی برای مبارزه هستند. تمرکز آنها بر روی آینده است و نمی توانند به طور کامل در آنچه در حال وقوع است حضور داشته باشند.

تحمل ناامیدی

آیا به راحتی عصبانی می شوید؟ آیا اکثر افراد و موقعیت ها اغلب شما را عصبانی می کنند؟ آیا وقتی همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نمی رود سریع واکنش نشان می دهید؟ آیا دیگران اغلب سعی می‌کنند شما را آرام کنند؟. هیچ کس نمی تواند در اطراف فردی باشد که در اکثر موقعیت ها نسبت به بسیاری از مسائل کوچک تحمل ندارد. این ویژگی فقط لذت هر چیز خوب یا شادی را که می‌توان روی آن تمرکز کرد، از بین می‌برد.

تکرار بی پایان

آیا کسی را می‌شناسید که به طور مکرر مسائل را مرور کند و هر لحظه دردناک را دوباره زنده کند؟ چنین افرادی برای رسیدن به ته هر مسئله‌ای وسواس دارند. آنها معمولاً چنان درگیر این جستجوهای همیشگی هستند که نمی‌توانند اطلاعات جدیدی را که ممکن است به توقف چرخه کمک کند را دریابند.

هسته مرکزی

خیلی سخت است که در کنار کسی باشی که فقط می تواند دنیا را از دید خودش ببیند، فقط در مورد خودش صحبت کند، هیچ سوالی در مورد خودتان از شما نپرسد، خواسته هایی را که به آنها گفته اید دنبال نکند و سهم شما از هر تعاملی را بدزدد. اگر آن شخص کاریزماتیک و جذاب باشد، ممکن است ارزش نمایش را داشته باشد، اما زحمت رقابت را به خود ندهید.

تأخیر مزمن

هیچ راه موفقیت آمیزی برای برخورد با فردی که دائما شما را منتظر نگه می دارد وجود ندارد. آنها معمولاً از انجام این کار با شما احساس وحشتناکی می کنند، بنابراین تنبیه آنها دشوار است، اما در نهایت شما را دیوانه می کند. شایع ترین دلیل تاخیر مزمن اینرسی است. این افراد به راحتی نمی توانند کاری را که انجام می دهند رها کنند و زمان کافی برای انتقال از یک موقعیت به موقعیت دیگر را برنامه ریزی نمی کنند. با این وجود، آنها اغلب به عنوان منفعل یا تهاجمی برچسب زده می شوند و قابل تحمل نیستند.

رعایت نکردن توافقات

رعایت نکردن مداوم توافقات راهی مطمئن برای دور کردن دیگران است. اعتماد در یک رابطه هسته اصلی موفقیت است. اگر کسی می‌خواهد اعتماد شما را حفظ کند، نمی‌تواند بدون تلاش برای مذاکره مجدد از قبل یا قول صادقانه برای تغییر رفتار، شکستن یک توافق را نادیده بگیرد یا منطقی بداند. این طبیعی است که قول بدهیم و گاهی اوقات نتوانیم به قول خود عمل کنیم و اشکالی هم ندارد. اما اگر بی‌توجه باشیم ویا آسیبی را که رعایت نکردن توافقات به یک رابطه وارد می کند را تشخیص ندهیم، نشان دهنده بی‌توجهی ما به رابطه است.

سوءاستفاده

فردی که همیشه نگرانی دارد تا مورد سوءاستفاده قرار بگیرد، اغلب نگران گرفتن انتهای کوتاه چوب است. نشانه های چنین افرادی معمولا شامل چانه‌زنی برای به دست آوردن بهترین معامله در هر تعامل، گرفتن راحت‌تر از آنچه می‌دهند و سرزنش دیگران برای سوء استفاده از آن‌ها می‌باشد. این افراد اغلب احساس نمی کنند که دیگران سزاوار سخاوت آنها هستند.

طعنه

هدف طعنه ممکن است شوخ طبعی یا بازیگوشی باشد، اما غالباً عنصری از خصومت یا قضاوت پنهان در آن وجود دارد. وقتی در خانواده‌هایی بزرگ می‌شویم که در آن‌ها به طور مکرر از طعنه استفاده می‌شود، ممکن است نسبت به حساسیت دیگران نسبت به آن درک چندانی نداشته باشیم. طعنه زدن به دیگران باعث می‌شود تا شخص مقابل احساس آسیب یا خصومت کند. طعنه، اغلب احساس اعتماد و امنیت را کاهش می‌دهد و احساس اضطراب یا حالت تدافعی را در فرد تحریک می‌کند.

قربانیان دائمی

هرکسی در زندگی خود زمان هایی را می گذراند که قربانی می شود یا تحت آسیب های شدید قرار می‌گیرد. بیشتر افراد هر کاری که می توانند انجام می دهند تا دوباره به زندگی خود بازگردند، حتی اگر مدتی طول بکشد. اما دیگرانی هستند که به نظر می رسد در حالت همیشگی قربانی زندگی می کنند. یک نفر همیشه به آنها ظلم می کند. آنها توسط راهنمایی دیگران فریب خورده اند. دیگران با آنها منصف نیستند. هیچ کاری نمی تواند شرایط آنها را قابل تحمل کند و هیچ کس نمی تواند عمق ناامیدی آنها را درک کند. خیلی ها سعی می کنند کمک کنند، اما بی فایده است. آنها به غم خود دل بسته اند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی