10 نشانه غفلت عاطفی در رابطه شما - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

10 نشانه غفلت عاطفی در رابطه شما

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • کلید ارتباط عاطفی در زندگی مشترک پاسخگویی به نیازهای عاطفی یکدیگر است.
 • اگرچه دیدن و شناسایی غفلت عاطفی سخت است، اما غفلت عاطفی در زندگی مشترک باعث رنجش واقعی می شود.
 • ارتباط عاطفی چیزی نیست که شما یا دارید یا ندارید، بلکه اقدامی است که باید به آن عمل کنید.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – غفلت عاطفی در رابطه به معنای فقدان آگاهی عاطفی و پاسخ کافی است. غفلت عاطفی ممکن است برای همه و حتی برای خود زوجین قابل تشخیص نباشد، اما باعث رنجش زیادی می شود. مانند اینکه هر دو طرف از چیزی که وجود ندارد ناراحت هستند و نمی دانند علت چیست.

در یک مطالعه کلاسیک که در سال 2004 توسط جان گاتمن انجام شد، مشخص شد که تفاوت بین زوج‌هایی که شکوفا می‌شوند و زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند، در فراوانی پاسخ زوجین به درخواست های یکدیگر برای ارتباط عاطفی می باشد.

زمانی که صحبت از روابط عاطفی می شود، در واقع حمایت عاطفی و روانی زوجین در سطوح مختلف از یکدیگر مطرح می شود. این حیاتی است که زوج ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از نظر احساسی به یکدیگر پاسخ دهند.

بنابراین اگر شما یا شریک زندگیتان به سادگی قادر به درخواست یا پاسخگویی نباشید، چه اتفاقی می افتد؟ و فراتر از آن، اگر تقصیر کسی نباشد چه؟

10 نشانه غفلت عاطفی

رابطه عاطفی نادیده گرفته شده.

اگر بخواهم رابطه عاطفی نادیده گرفته را در یک کلمه توصیف کنیم، احتمالاً “تنهایی” خواهد بود.

گویی کسی را در کنار خود دارید، اما او از نظر احساسی هزار کیلومتر دورتر است. شما می توانید او را ببینید اما حضور او را احساس نمی کنید. شما می توانید با او صحبت کنید اما نمی توانید آنطور که می خواهید صحبت کنید. شما با او هستید، اما احساس تنهایی می کنید.

انگار دیواری بین شما وجود دارد که شما را از او و او را از شما جدا می کند. دیواری که می توانید آن طرفش را ببینید، اما نمی توانید از آن بگذرید. این دیواری است که از غفلت عاطفی تشکیل شده است.

چگونه غفلت عاطفی دوران کودکی به ازدواج سرایت می کند.

در واقع، دقیقاً سرایت نمی کند. در عوض، از در پشتی گام برمی‌دارد و بی‌صدا و مخفیانه ارتباط، شفقت و گرمای رابطه شما را تضعیف می‌کند.

معمولاً غفلت عاطفی در دوران کودکیِ یکی از طرفین یا هر دوی آنها وارد رابطه می شود. وقتی یک یا هر دو طرف از خانواده‌ای هستند که از احساسات آگاه نیستند و کمتر به آن توجه می‌کنند (بی‌توجهی عاطفی دوران کودکی)، یکی از زوجین یا هر دو به طور طبیعی این روند را ادامه می‌دهند.

بزرگ شدن با غفلت عاطفی شما را نسبت به احساسات خود کور می کند، عنصر ضروری که برای برقراری ارتباط واقعی با همسرتان کاملا ضروری است. “کوری احساسات” به شریک زندگی شما نیز سرایت می کند. همچنین ممکن است در درک و پاسخ دادن به احساسات شریک زندگی خود مشکل داشته باشید و این ممکن است منجر به این شود که شریک زندگی شما از نظر احساسی تنها شود.

اگر شما و شریک زندگیتان هر دو نقطه کور عاطفی را وارد رابطه خود کرده اید، مشکل متفاوتی پیش می آید، زیرا هیچ یک از شما نمی توانید چیزی را که گم شده است بیابید.

ممکن است هیچ یک از شما متوجه نباشید که چه اتفاقی باید بیفتد و چه احساسی باید داشته باشید. در شرایطی که هیچ کس نمی تواند مشکل را بیان کند، شما در خطر جدا شدن آهسته و دردناکی هستید. تا زمانی که دیوار فزاینده غفلت عاطفی دید شما را نسبت به یکدیگر مخدوش کند و احساسات مثبت و سالمی که شما را گرد هم آورده اند به آرامی از بین بروند.

10 نشانه غفلت عاطفی

مسئله سرزنش.

در برخی خانواده ها، سرزنش جایی برای توجه عاطفی نمی گذارد و هیچ کودکی نمی‌خواهد از نظر عاطفی نادیده گرفته شود. اکثر والدین خودشان نمی‌دانند که در گذشته از نظر عاطفی نادیده گرفته شده‌اند. غفلت عاطفی اینگونه عمل می کند و نقطه کور عاطفی بی صدا از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

اگرچه هیچ کس در قبال غفلت عاطفی که دریافت کرده است مسئول نیست، اما زمانی که از مشکل آگاه شدیم، مسئول غفلت عاطفی خود هستیم. به این معنی که وقتی آن را در خودمان دیدیم، عامل تغییر می شویم و ما مسئول توقف چرخه رابطه می شویم.

هیچ کس نمی گوید که رفع این مشکل آسان است. اما مشکل غفلت عاطفی در زندگی مشترک با یادگیری مهارت های صمیمیت عاطفی و ارتباط قابل حل است.

10 نشانه بی توجهی عاطفی که بی سر و صدا رابطه شما را تضعیف می کند.

 1. شما و شریک زندگیتان اغلب احساسات، اعمال، افکار یا نیات واقعی یکدیگر را اشتباه متوجه می شوید.
 2. به عنوان یک زوج، از مطرح کردن مسائل دشوار اجتناب می کنید تا باعث ناراحتی دیگری نشوید.
 3. شما نمی دانید که چگونه به طور سازنده بحث کنید.
 4. مکالمات شما بیشتر بر حقایق، رویدادها یا تدارکات متمرکز است.
 5. همسر شما اولین کسی نیست که می خواهید وقتی اتفاق بزرگی می افتد یا مشکلی پیش می آید به او بگویید.
 6. وقتی به دنبال آرامش از همسرتان هستید، نمی دانید چه بگویید و اغلب چیزهای اشتباهی می گویید.
 7. شما احساس نمی کنید که تیمی هستید که با هم زندگی می کنند.
 8. وقتی با شریک زندگی خود هستید اغلب احساس تنهایی می کنید.
 9. پیدا کردن چیزی برای صحبت کردن با هم می تواند دشوار باشد.
 10. احساسات مثبت مانند عشق، صمیمیت یا پیوند عاطفی احساس ناخوشایندی دارند یا فقط در طول رابطه جنسی اتفاق می‌افتند.
10 نشانه غفلت عاطفی

چه کاری باید کرد؟

ابتدا، اگر برخی از این ده مورد در رابطه شما صدق می کند، این احتمال را در نظر بگیرید که غفلت عاطفی در کار است.

سپس به خود یادآوری کنید که سرزنش در اینجا بی فایده است.

اکنون، با در نظر گرفتن تحقیقات گاتمن، به ارتباط عاطفی به روشی جدید فکر کنید. به جای اینکه آن را به عنوان کاری که می توانید انجام دهید در نظر بگیرید، آن را به عنوان یک عمل در نظر بگیرید. فرآیندی از دادن و گرفتن که شما و شریک زندگیتان به طور فعال انجام می دهید.

از همسرتان بخواهید حمایت عاطفی داشته باشد یا در یک لحظه شاد، غمگین یا دردناک با شما شریک شود. مراقب زمان‌هایی باشید که او درخواست پیوند عاطفی با شما می‌کند و آن را فراهم کنید.

بپرس – بده – بگیر. بپرس – بده – بگیر. هر بار که این کار را انجام می دهید، درد نامرئی را از زندگی زناشویی خود دور می کنید. شما غفلت عاطفی را یک مرحله در یک زمان التیام می دهید.

در نهایت، به جای اینکه در سکوت از چیزی که وجود ندارد صدمه ببینید، با آنچه با هم خلق کرده اید به هم متصل خواهید شد و غنی خواهید شد.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

غریزه چگونه می تواند باعث تخریب رابطه عاشقانه شود؟

7 نکته برای بهبود رابطه و قوی نگه داشتن آن

3 روش برای حمایت همسران از یکدیگر

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها