10 نکته کلیدی برای زندگی مشترک خوب - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

10 نکته کلیدی برای زندگی مشترک خوب

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – آیا به دنبال شریک زندگی هستید یا به این فکر می کنید که رابطه فعلی شما دوام خواهد آورد یا خیر؟ هیچ راه قطعی برای دانستن اینکه اوضاع چگونه پیش خواهد رفت وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید تا به شما در شناسایی شریک مناسب یا حفظ یک رابطه شاد کمک کند. (همچنین می توانید از این لیست برای کار روی خودتان و تبدیل شدن به شریک بهتر در رابطه خود استفاده کنید.)

کسی که ارتباط باز دارد. برای داشتن ارتباطی باز حضور در روابط سالم مهم است. منظورم از ارتباط باز این است که کسی بتواند احساسات و نیازهای خود را با شما در میان بگذارد. وقتی ارتباط برقرار می کنید، باز بودن بخش مهمی از زمینه‌ای است که به شما کمک می کند همدیگر را بشناسید. همچنین می تواند به شما کمک کند که از تعارضات راحت تر و به روشی سازنده تر عبور کنید. اگر شما یا شریک زندگی تان بسته باشید، دیگری همیشه در تعجب باقی می ماند یا سعی می کند ذهن خوانی کند و همه چیز دشوار خواهد شد.

کسی که برای صداقت و اعتماد ارزش قائل است. در اکثر مقالاتی که به زوج درمانی مربوط می‌شود، متوجه می شویم که صداقت بخش مهمی از یک رابطه است زیرا به ایجاد و حفظ اعتماد کمک می کند. اعتماد برای یک رابطه مطلوب اساسی است زیرا امنیت و ایمنی ایجاد می کند. بدون صداقت و اعتماد، ایجاد ارتباط و نشان دادن آسیب پذیری دشوار خواهد بود. عبور از چالش‌ها بسیار سخت تر خواهد بود و ممکن است هرگز واقعاً احساس تعهد کامل نکنید.

کسی که بتواند مسئولیت را بر عهده بگیرد. مهم است که هر دو طرف بتوانند احساسات یکدیگر را تأیید کنند و مسئولیت را بپذیرند. وقتی شریک زندگی تان ناراحت است، باید بتوانید دلیل این احساس را درک کنید و حداقل بخشی از مسئولیت را بپذیرید. اگر کسی نتواند سهم خود را در تعارض به عهده بگیرد، یافتن راه حل دشوار خواهد بود زیرا هیچ درگیری و تعارضی کاملاً یک طرفه نیست.

کسی که به شما ابراز محبت و قدردانی می کند. برای ایجاد احساس ارتباط مهم است که به شریک زندگی خود بگویید یا نشان دهید که دوستش دارید. بیان آنچه که ما در مورد آنها قدردانی می کنیم باعث ایجاد ارتباط و تعادل در تعاملات منفی می شود. این مهم است که عشق را به صورت شفاهی ابراز کنید، اما همچنین درک کنید که عشق می تواند به روش های بسیار دیگری ابراز شود. مهم است که تشخیص دهید چه چیزی باعث می شود شریک زندگی شما بیشتر احساس دوست داشتن داشته باشد و آن را در نحوه بیان آن بگنجانید.

کسی که بتونی باهاش خوش بگذرونی. خوش گذرانی با یکدیگر پایه و اساس دوستی در روابط عاشقانه است. شما مجبور نیستید از سرگرمی های یکسانی لذت ببرید (علایق شما ممکن است متضاد باشند) اما باید راه هایی برای تفریح با هم پیدا کنید. خنده ارتباط را تقویت می کند، شب نشینی های گرم و صمیمانه بسیار مهم هستند و سرگرمی های جدید تجربیات مثبتی را ایجاد می کند.

کسی که نفوذ را می پذیرد. پذیرشِ تأثیر از یکدیگر عامل مهمی در هدایت تعارض است. می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که بد خلقی و ناراحتی های شریک زندگی تان از کجا می آید و مایل به یافتن راه حل باشید. اینکه بتوانید افکار و احساسات شریک زندگی خود را در نظر بگیرید به شما کمک می کند تصمیماتی بگیرید که رابطه شما را به شیوه ای مثبت تحت تاثیر قرار دهد.

کسی که در هر شرایطی کنار شماست. همه اوقات سختی را پشت سر می گذارند، اما داشتن شریکی که بتواند در کنار شما باشد می تواند دوران سخت را آسان تر کند. به همان اندازه مهم است که شریک زندگی شما برای لحظات خوب نیز در کنار شما باشد. داشتن همسری که پیروزی های شما را جشن بگیرد نیز راهی برای نشان دادن حمایت است.

کسی که ارزش های اساسی شما را به اشتراک می گذارد. اگرچه لازم نیست در مورد همه چیز به توافق برسید، مهم است که ارزش های اساسی را به اشتراک بگذارید. ارزش هایی که در زندگی شما مهم هستند باید توسط شریک زندگی شما نیز مورد احترام و ارزش قرار گیرند. لازم نیست در مورد همه جزئیات به توافق برسید، اما هسته اصلی آن باید تا حدی به اشتراک گذاشته شود. گاهی اوقات تأثیری که ما می پذیریم می تواند این ارزش ها را شکل دهد، اما شما نباید ارزش های خود را برای راضی کردن شخص دیگر رها کنید.

کسی که با دیگران درباره شما مثبت صحبت می کند. حتی زمانی که شرایط سخت است، مهم است که درباره شریک زندگی خود با دوستان یا خانواده منفی صحبت نکنید. همچنین، اگر شما هرگز در مورد او صحبت نکنید، ممکن است در دیدن نکات مثبت مشکل داشته باشید، این بخش مهمی از احترام است.

کسی که از شما حمایت می کند و شما را به چالش می کشد. یک شریک خوب از شما، امیدها و رویاهای شما حمایت می کند. او همچنین باید شما را به گونه ای به چالش بکشد که شما را تشویق کند تا نسخه بهتری از خود باشید. یکی از فایده‌های داشتن یک رابطه مطلوب، داشتن کسی است که شما را مسئول می‌داند و اجازه نمی‌دهد از حداقل‌ها دور شوید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی