3 ایده از ارسطو برای ساختن یک زندگی خوب - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

3 ایده از ارسطو برای ساختن یک زندگی خوب

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • خوشبختی را به عنوان یک فعل در نظر بگیرید.
  • هدف خود را پیدا کنید.
  • به بهترین نسخه از خود تبدیل شوید.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – آیا فکر می کنید خوشبختی هدف نهایی زندگی انسان است؟ ادیت هال، استاد کلاسیک در دانشگاه دورهام (Durham) و محقق فیلسوفان یونان باستان، می‌گوید: اگر پاسخ شما بله است، پس ممکن است شما یک ارسطویی در حال جوانی باشید.

بیش از دو هزار سال از آموزه های ارسطو می گذرد و علم راه درازی را در کاوش خوشبختی پیموده است. توصیه در مورد داشتن یک زندگی خوب در همه جا وجود دارد، از توجه به سلامت جسمانی و روابطمان تا یافتن معنا و جریان.

در این مطلب، پیشنهادی ضد شهودی از ادیت هال (Edith Hall) برای افزودن به این لیست وجود دارد، پیشنهادی که بازتاب یک حکم شناخته شده از دوران باستان (memento mori) است و در نگاه اول ربطی به خوشبختی ندارد. بستر مرگ خود را در نظر داشته باشید.

هال می گوید: «قطعیت پایان پذیری و ناپایداری می تواند یک یادآوری و دستورالعمل باشد. یادآوری برای زندگی تا زمانی که هنوز می توانید و دستورالعملی در مورد چگونگی زندگی کردن در حالی که هنوز می توانید.

مردم انواع پشیمانی ها را در بستر مرگ گزارش می دهند. پشیمانی ها شامل کارهایی هستند که انجام داده اند و اغلب شامل اشتباهات، تصمیمات و نگرش ها می‌شود. با این حال، ممکن است پشیمانی از کاری که فرد از انجام آن غفلت کرده است باشد، خواه دفاع از هدفی اصیل باشد یا رفتار خوب با دیگران. ارسطو یکی از اولین فیلسوفانی بود که مفهوم قصور را کشف کرد و درک ما از اختیار فردی را غنی کرد.

به گفته ارسطو، یکی از بهترین کاربردهای زمان متناهی ما صرف آن برای رشد فضایل است. به این ترتیب، ما می‌توانیم شادی را به دست آوریم که مشروط به پاداش بیرونی نیست، بلکه شادی ناشی از «آرامش درونی» است که بدانیم تمام تلاش خود را کرده‌ایم و با نیت خوب در زندگی حرکت کرده‌ایم. به علاوه، هال اضافه می کند، مردم معمولاً ما را به دلیل خوب بودن بیشتر دوست خواهند داشت.

هال می گوید: «ارسطو اصرار داشت که خوشبختی مسئولیت منحصر به فرد و مهم برای هر انسانی است. همچنین “تصمیم گیری برای شادکامی بیشتر” هدیه‌ای عالی است که (صرف نظر از شرایط) در اختیار اکثر افراد است. (پیشنهاد می‌شود مطلب دستورالعمل رواقی برای توسعه فضایل را مطالعه کنید.)

در ادامه، هال ادیت با 3 اصل ارسطویی در مورد چگونگی ساختن یک زندگی خوب پیشنهاداتی برای ما دارد.

خوشبختی را به عنوان یک فعل در نظر بگیرید.

کلمه “خوشبختی” اغلب تصاویر خاصی را تداعی می کند، مانند یک آغوش عاشقانه، یک تکه کیک خوشمزه و دستاوردی که به سختی به دست آمده است. به همان اندازه که این تصاویر ذهنی فوق‌العاده هستند، اما در واقعیت عمر بسیار کوتاهی دارند. هیچ شخص یا تجربه ای این ظرفیت را ندارد که ما را در حالتی دائمی از سعادت قرار دهد (و ما نمی خواهیم لحظه های خود را به حالت بی امان واگذار کنیم).

خوشبختی فراتر از شرایط مطلوب است. از نظر ارسطو، خوشبختی عبارت بود از «احساس رضایت از رفتار، تعاملات و مسیری که زندگی شما پیش می‌رود»، که البته همه اینها مستلزم عمل است. به گفته ارسطو، خوشبختی (eudaimonia) یک فعل است. این در مورد نحوه درگیر شدن ما با لحظات متنوع زندگی روزانه است و همچنین در مورد انجام کارهایی است که مظهر اخلاق و فضیلت است (یعنی انجام کار درست). یک حالت خوشبختی، نتیجه آموزش دادن به خود برای تبدیل شدن به یک فرد خوب با ایجاد فضایلی مانند نظم، وظیفه شناسی، خیرخواهی و یادگیری کنترل رذایل است. از این گذشته، «فضیلت‌های معطوف به افراد دیگر نقش اساسی در خوشبختی شما دارند».

به عبارت دیگر، خوشبختی را به عنوان فعالیتی با فضیلت در نظر بگیرید که با بهترین نسخه ممکن از خودتان هماهنگ است. به تلاش برای انجام کار درست عادت کنید. بدون یک کد اخلاقی، شما با واکنش مستمر به جای پاسخ دادن ماهرانه و تأملی، در معرض خطر زندگی کردن هستید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 مرحله برای احساس خوشبختی را مطالعه کنید.)

هدف خود را پیدا کنید.

بیشتر روزهای ما بر اساس نقش‌ها، مسئولیت‌ها و روال‌های خودمان ساخته می‌شوند. با این حال، یک زندگی خوب اغلب نیاز به هدف دارد.

ارسطو برای کمک به یافتن هدف، پیشنهاد می کند دو سوال از خود بپرسید:

  • دوست دارید چه میراثی را به جا بگذارید؟
  • انجام این کار از چه مسیری برای شما امکان پذیر و لذت بخش است؟

لذت یک شاخص مهم از هدف است، زیرا افراد تمایل دارند از انجام کاری که در آن بسیار خوب هستند لذت ببرند. دریابید که از انجام چه کاری لذت می برید و یک برنامه بلند مدت با اهداف کوچکتر پیرامون هدف خود ایجاد کنید.

با توجه به امکان سنجی، داشتن طرحی که از آن احساس خوبی می‌کنید یاری دهنده است. به عنوان مثال، اگر از نقاشی لذت می برید و می خواهید نقاش موفقی باشید، ممکن است در نهایت نقاشی تدریس کنید. اگر به دنبال هدف یا خواسته‌ای که واقعاً می خواهید نروید، در خطر تجربه پشیمانی رایج در بستر مرگ هستید. (پیشنهاد می‌شود مطلب معنای عمیق تر آگاهی را مطالعه کنید.)

به بهترین نسخه از خود تبدیل شوید.

زمانی که ارسطو ایده بهترین نسخه از خودتان را ابداع کرد، آن را «به حداکثر رساندن پتانسیل خود» نامید. واژه یونانی برای این کلمه dunamis است که همان ریشه ای است که آلفرد نوبل (Alfred Nobel) برای دینامیت به کار برد. برای ارسطو، دونامیس نماد پتانسیل بود. هر چیزی به صورت طبیعی دارای پتانسیل است. یک دانه بلوط می تواند به یک درخت بلوط غول پیکر تبدیل شود. جنین انسان می تواند به یک فیلسوف باشکوه، یک آشپز برجسته یا پدری و مادری نمونه تبدیل شود.

تصویری از بهترین خود به ذهن بیاورید. طبق دستورات ارسطو، این به این معنی نیست که خود را در حال استراحت در ساحلی استوایی و احاطه شده توسط ثروت مجسم کنید. در عوض، در نظر بگیرید که این نسخه از شما از نظر اخلاقی چگونه به نظر می رسد. شاید این تصویری از شما باشد که در حال عمل هستید، با دیگران می خندید، به جامعه خود کمک می کنید و مورد محبت و احترام قرار می گیرید. بهترین نسخه از شما چه ویژگی ها و نقاط قوت شخصیتی دارد؟ این نسخه از شما چگونه نقاط قوت شخصیت را در زندگی روزمره شما مجسم می کند؟ (پیشنهاد می‌شود مطلب 10 ایده برای حمایت از سفر رشد فردی شما را مطالعه کنید.)

این تمرید فکری را در نظر بگیرید: شما خود را در جزیره‌ای متروک با سی بازمانده دیگر می بینید. همه افراد منابع خود را به اشتراک می‌گذارند تا به جامعه بیافزایند. برخی ممکن است دانش پزشکی خود را ارائه دهند و دیگران ممکن است تخصص فنی داشته باشند. هر یک از ما نقاط قوت و بینش منحصر به فردی داریم که می تواند رفاه فردی و جمعی را تسهیل کند. این نقاط قوت در رنگ های مختلفی وجود دارد: شفقت، شوخ طبعی، مهارت های داستان گویی و… . سهم ارزشمند شما چه خواهد بود؟ بررسی آن فضیلت ها و شایستگی ها می تواند سرنخ هایی در مورد بهترین خود به شما بدهد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها