3 توصیه برای کسانی که دچار اموفیلیا یا بی‌بند و باری عاطفی هستند. - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

3 توصیه برای کسانی که دچار اموفیلیا یا بی‌بند و باری عاطفی هستند.

فهرست مطالب

نکات مهم این مطلب:

  • اموفیلی که به عنوان بی بند و باری عاطفی نیز شناخته می شود، به عنوان تمایل به عاشق شدن سریع و مکرر تعریف می شود.
  • اموفیلیا می‌تواند باعث شود که فرد اغلب جذب افرادی با اختلالات ماکیاولیسم (Machiavellianism)، روان‌پریش و خودشیفته شود.
  • با ردیابی الگوهای روابط، می توانید بینشی در مورد تصمیم گیری و زمینه های رشد خود به دست آورید.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – آیا به سرعت عاشق می شوید؟ آیا تا به حال برای اولین بار کسی را ملاقات کرده اید و به این فکر کرده اید که “این شخص می تواند همدم روح من باشد” یا “من ممکن است عاشق این شخص باشم؟”

اگر الگویی را در روابط خود مشاهده کرده اید که در آن ابتدا به راحتی در عشق غوطه ور می شوید، اما به نظر می رسد که در پایان هرگز نتیجه نمی دهد، ممکن است نشانه هایی از اموفیلیا (Emophilia) را با خود داشته باشید.

اموفیلیا که به عنوان بی بند و باری عاطفی نیز شناخته می شود، به عنوان تمایل به عاشق شدن سریع و مکرر تعریف می شود. افراد مبتلا به اموفیلیا در یک دوره کوتاه اشتیاقی قطعی و همه جانبه برای علاقه عاشقانه ایجاد می کنند. این احساسی زودگذر نیست که احتمالا پس از مدتی ناپدید شود، بلکه میل شدید به هیجانات موجود در عشق است.

اموفیلیا می تواند شما را به سمت روابط ناسالم سوق دهد

افراد مبتلا به اموفیلیا نیازی به رابطه ندارند. در واقع، آنها مشتاق هیجان عاشق شدن هستند زیرا سیستم پاداش آنها را فعال می کند. این باعث می شود چنین افرادی تکانشی و عجول باشند و همچنین در برابر روابط سمی نیز آسیب پذیر باشند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ در Journal of Personality and Individual Differences منتشر شد، نشان داد که آموفیلیا می‌تواند افراد را مستعد جذب شرکایی با ویژگی‌های شخصیتی تیره مانند ماکیاولیسم (شخصیتی که دیگران را برای رسیدن به اهداف خود فریب می دهد و استثمار می کند)، روان‌پریشی و خودشیفتگی کند.

وابستگی عاطفی سریع اغلب باعث می‌شود که افراد پرچم‌های قرمز بالقوه را نادیده بگیرند. زیرا مکانیسم غربالگری برای شناسایی زودهنگام در آنها وجود ندارد. هنگامی که آنها شروع به تشخیص این علائم هشداردهنده می کنند، ممکن است احساس کنند که برای ترک رابطه خیلی دیر شده است، به خصوص اگر قبلاً پیوندی عاطفی عمیق با شریک زندگی خود ایجاد کرده باشند.

این می تواند الگویی ایجاد کند که در آن فرد احساس کند افراد اشتباهی را در زندگی خود “جذب” می کند، در حالی که کاملا برعکس است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که افراد مبتلا به اموفیلیا بیشتر درگیر خیانت، رابطه عاشقانه همزمان با چند فرد مختلف و انجام اعمال جنسی ناامن شوند.

عجله در عاشق شدن یک تجربه هیجان انگیز است. این می تواند به شما احساس والا بودن بدهد، اما تلاش برای «جستجوی» این احساس می تواند عادات دلبستگی ناسالم ایجاد کند و ممکن است منجر به عواقب عاطفی مضری شود. (پیشنهاد می‌شود مطلب آیا تحت تأثیر احساسات خود هستید؟ را مطالعه کنید.)

این موضوع ما را به سه راه برای مهار خواسته‌هایمان در هنگام علاقه‌مند شدن به یک فرد جدید هدایت می‌کند.

چک لیستی از پرچم های سبز و قرمز ایجاد کنید.

افراد مبتلا به اموفیلیا چرخه ای از عاشقانه های زودگذر و آشفتگی عاطفی ایجاد می کنند و برای ایجاد روابط پایدار و متعهدانه تلاش می کنند. تعیین معیارهایی برای رابطه و خودداری از عجله در انجام تعهدات راهی مطمئن برای بازپس گیری کنترل بر احساسات است.

زمانی را برای بررسی ارزش‌ها، خطوط قرمز، خواسته‌ها و اختلاف نظرها در یک رابطه اختصاص دهید. فیلتر کردن افراد بالقوه با ایجاد تعادل در مغز و قلب برای کاوش های عاشقانه سالم بسیار مهم است.

یک چک لیست با پرچم سبز ایجاد کنید تا مشخص شود در شریک آینده خود به دنبال چه مواردی هستید و در مورد چه مواردی حاضر به مصالحه هستید. به عنوان مثال، ارزش هایی مانند جذابیت، دمدمی بودن، جوانمردی و هوش می تواند ویژگی هایی باشد که شما می خواهید. در عین حال، اعتماد، احترام، وفاداری و استقلال می تواند از موارد غیرقابل مذاکره شما باشد.

متناوبا، یک چک لیست با پرچم های قرمز ایجاد کنید. جایی که هیچ توافقی بدون توجه به ویژگی‌های قابل بخشش شریک شما صورت نگیرد. ممکن است شامل ناپختگی، بی‌ حوصلگی، تهمت، مالکیت افراطی و خود تخریبی باشد. اذعان کنید که هیچ رابطه یا فردی بی‌عیب و نقص نیست و ایجاد یک ارتباط معنادار و پایدار نیازمند تلاش، زمان و صبر و شکیبایی قابل‌توجهی است. (پیشنهاد می‌شود مطلب احساس عشق و علم روابط را مطالعه کنید.)

هشدارهای عزیزانتان را نادیده نگیرید.

عشق و اموفیلیا ما را وادار می کند که فقط روی یک شخص تمرکز کنیم در حالی که دیگران از جمله خودمان را نادیده می گیریم. عاقلانه است که در این مسیر احساسی به هشدارهای عزیزان خود توجه کنید. در حالی که احساسات شما ممکن است تیره و تار شود، دوستان و خانواده شما به احتمال زیاد متوجه علائم هشدار دهنده می شوند که ممکن است شما متوجه آنها نشوید. نادیده گرفتن توصیه های آنها ممکن است منجر به بیگانگی و پشیمانی در آینده شود.

در حالی که توصیه هایی که دیگران ارائه می دهند ممکن است همیشه مفید نباشد، مطمئناً می تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد و به شما در ارزیابی عینی موقعیتتان کمک کند. با بررسی پیشنهادات آنها بر اساس اطلاعات واقعی، می توانید از تکیه صرف به احساسات خود اجتناب کنید. این فرآیند می تواند به شما کمک کند تا تصمیمی آگاهانه بگیرید و مطمئن شوید که در مسیر درست حرکت می کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه در میان سردرگمی “عشق مدرن” حرکت کنیم؟ را مطالعه کنید.)

رویکرد عملگرایانه به روابط عاشقانه داشته باشید.

زمانی که فرد دچار اموفیلیا می شود، در گردابی از احساسات شدید فرو می رود که می تواند در کوتاه مدت قضاوت او را مختل کند. با یادداشت‌برداری در مورد برخوردها و احساسات عاشقانه، رویکردی عمل‌گرایانه در خصوص زندگی عاشقانه خود ایجاد کنید و آنها را در واقعیت پایه‌گذاری کنید.

توجه داشته باشید که چگونه احساسات شما نسبت به روابط در طول زمان تغییر می کند. این می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا در حال افتادن به الگوهای قدیمی هستید یا اینکه احساسات شما واقعی هستند. مراقب باشید که شرکای خود را بیش از حد ایده آل نکنید و دیدگاهی واقع بینانه از رابطه داشته باشید. به عقب برگردید و ارزیابی کنید که آیا احساسات شما برای کمک به تمایز بین یک ارتباط واقعی و یک شیفتگی گذرا سازگار هستند یا خیر.

با ردیابی الگوهای روابط، می توانید بینشی در مورد تصمیم گیری خود به دست آورید و در مورد زمینه های رشد خود اطلاعات کسب کنید. این خودآگاهی به شما قدرت می‌دهد تا انتخاب‌های پایداری مطابق با اهداف و ارزش‌های بلندمدت خود داشته باشید و در عین حال روابط سالم‌تر و کامل‌تری را تقویت کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 نشانه ظریف رابطه عاشقانه سمی را مطالعه کنید.)

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها