3 راه برای بازیابی امید و خوشبختی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

3 راه برای بازیابی امید و خوشبختی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • بخش بزرگی از تجربیات بشری در ارتباط با فراز و نشیب های اجتناب ناپذیر زندگی است.
  • یکی از مسیرهای رسیدن به خوشبختی با یافتن و درگیر شدن در فعالیت هایی است که تمام توجه شما را به خود جلب می کند.
  • بهره بردن از احساس رضایت ناشی از کمک به افراد نیازمند، راه دیگری برای رسیدن به امید و خوشبختی است.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – شادی جام مقدس مراقبت از سلامت روان است. همه ما می خواهیم با احساس الهام از خواب بیدار شویم، روز خود را با مثبت اندیشی سپری کنیم و با احساسی گرم و رضایت بخشی به خواب برویم و روز بعد همین روال را تکرار کنیم.

متأسفانه، شادی چیزی نیست که بتوانیم آن را در آغوش خود نگه داریم. بخش بزرگی از تجربیات بشری در ارتباط با فراز و نشیب های اجتناب ناپذیر زندگی است. بعضی روزها به نظر می رسد که همه چیز مرتب و روان است. روزهای دیگر، ما احساس می کنیم که در حال مقابله هستیم یا سعی می کنیم آسیب را به حداقل برسانیم.

حقیقت این است که زندگی آنقدر پویا است که هیچ یک از ما نمی توانیم احساس کنیم که بر خوشبختی تسلط داریم. درک این موضوع بسیار مهم است تا هر بار که به طور موقت ارتباط خود را با مثبت اندیشی خود از دست می دهید فکر نکنید که مشکلی در شما وجود دارد.

همچنین درک این نکته مهم است که شادی به اشکال و طعم های مختلف می آید. گاهی اوقات، به صورت عادت ذهنی برای تطبیق طعم شادی با نیازهای شما پدیدار می‌شود تا “کشف مجدد شادی خود” به معنایی انتزاعی و فراگیر.

در ادامه سه مسیر تحقیقاتی برای رسیدن به شادی وجود دارد که می‌توانید زمانی که ندای درونی به شما می‌گوید زمان تغییر فرا رسیده است، انتخاب کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله هشت نکته برای به دست آوردن و حفظ رفاه عاطفی را مطالعه کنید.)

شادی منفعل

شاد بودن می تواند معانی مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات، این در مورد خنده، عشق و اشتیاق است. در موارد دیگر، بیشتر در مورد تعادل درونی و آرامش است.

این حالات “منفعل” شادی را نادیده نگیرید. آنها می توانند به شما کمک کنند که فاصله بین زمان هایی را که مثلاً در حین فعالیت بدنی یا در یک رویداد اجتماعی با گروهی از دوستان سرگرم هستید، پر کنید.

شادی منفعل مکمل طبیعی شادی فعال است. هر دو حالت زودگذر هستند، بنابراین وقتی یکی از بین رفت، تمام تلاش خود را بکنید تا دیگری را فراخوانی کنید. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از شادی منفعل خود استفاده کنید:

ذهن آگاهی را تمرین کنید. روی لحظه حال تمرکز کنید، هدفمند عمل کنید و اجازه دهید افکار درونی شما با محیط بیرونی شما درگیر شوند. طبق مطالعه اخیر منتشر شده در Acta Psychologica، ذهن آگاهی می تواند به کاهش اختلالات عاطفی کمک کند.

قدردان باشید. در طول روز زمانی را به فکر کردن در مورد چیزهایی که برای شما مهم هستند اختصاص دهید. زمانی را در طبیعت بگذرانید. قدردانی را نسبت به دیگران نشان دهید و وقتی بازخورد آنها را گرفتید سپاسگزار باشید.

ببخش. گذشته را رها کنید و کینه را در خود پنهان نکنید. یک مطالعه منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان داد که بخشش، در مقابل انتقام، به بازگرداندن حس انسانیت و تعلق به افراد کمک می کند. اگر متوجه شدید که تمایلی به بخشیدن کسی که به شما صدمه زده است ندارید، از خودتان بپرسید که موانع شخصی شما برای بخشش چیست و زمانی را برای تأمل در مورد اینکه ماندن در یک حالت نابخشوده چگونه بر رفاه عاطفی شما تأثیر می گذارد، اختصاص دهید. (پیشنهاد می‌شود مقاله چهار نکته برای رسیدن به خودآگاهی و تبدیل شدن به بهترین خود را مطالعه کنید.)

حالت های جریان

یکی دیگر از راه‌های رسیدن به شادی، یافتن و درگیر شدن در فعالیت‌هایی است که تمام توجه و تمرکز شما را به خود جلب می‌کند. این فعالیت‌ها می‌توانند شما را در حالت خلسه‌مانندی قرار دهند که به آن «وضعیت جریان» می‌گویند، جایی که شما کاملاً درگیر کار فعلی خود هستید.

حالت‌های جریان به‌ویژه می‌تواند در زمان نشخوار فکری یا زمانی که کنترل احساسات برایتان دشوار است، مفید باشد.

هیچ کمبودی در فعالیت‌هایی وجود ندارد که می‌توانند حالت جریان را القا کنند، ترفند این است که یک یا دو روش را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است یک فعالیت بدنی مانند دوچرخه سواری، فوتبال یا دویدن باشد. می تواند یک سرگرمی مانند بافندگی یا انجام یک پازل یا جدول کلمات متقاطع باشد. حتی ممکن است زمانی که درگیر انجام یک کار چالش برانگیز هستید، بتوانید وضعیت جریان کار را پیدا کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 4 نکته برای کشف دوباره شادی در زندگی را مطالعه کنید.)

معنا

راه سوم به سوی امید و خوشبختی مربوط به استفاده از نقاط قوت شما برای کمک به هدفی بزرگتر از خودتان است. به عبارت دیگر، بهره برداری از احساس رضایت ناشی از کمک به دیگرانی که به کمک شما نیاز دارند.

این می تواند غیرقابل تصور باشد زیرا اغلب مستلزم کار سخت و فداکاری است. با این حال، دانستن اینکه انرژی خود را برای ایجاد یک تغییر مثبت در جهان مصرف می‌کنید، می‌تواند آن درخشش گرمی را که وقتی می‌دانید تلاش‌هایتان هدر نمی‌رود احساس می‌کنید دوباره القا کند.

مطالعه‌ای که اخیراً در PLOS ONE منتشر شده است نشان می‌دهد که تلاش‌های معنادار مانند اعمال قهرمانانه، فرزندپروری و موفقیت‌های آموزشی و شغلی تقریباً همیشه مقداری درد و فداکاری را شامل می‌شود. با این حال، آنها ما را با یک احساس قوی از معنا و تعهد آغشته می کنند، زیرا رفتار تلاشگرانه به احتمال زیاد منجر به احساس شایستگی می شود و انجام تلاش های دشوار با افراد دیگر باعث ایجاد پیوند اجتماعی می شود، که منبع قدرتمندی از معنا است. (پیشنهاد می‌شود مقاله برای شاد بودن چقدر وقت آزاد نیاز دارید؟ را مطالعه کنید.)

نتیجه

شادی، مانند هر حالت احساسی دیگری، می آید و می رود. وقتی از بین رفت، سعی کنید از شادی منفعل، حالات جریان ویا معنا استفاده کنید تا آن را برگردانید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی