3 راه برای غلبه بر احساس پوچی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

3 راه برای غلبه بر احساس پوچی

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – احساس پوچی غیر معمول نیست و به صورت ترکیبی از سردرگمی، تنهایی، بی انگیزگی و بی علاقگی به محیط اطراف ظاهر می شود. اغلب می‌تواند «از هیچ جا» بدون هیچ دلیل خاصی ظاهر شود.

روانشناسان احساس پوچی را به عنوان یک حالت هیجانی پیچیده و منفی تعریف می کنند که به روش های مختلف توسط افراد مختلف تجربه می شود. مقاله ای که توسط مجله روانپزشکی هاروارد منتشر شده است، سه عنصر را پیشنهاد می کند که در پیدایش احساس پوچی نقش اساسی دارند:

 1. احساس خستگی مزمن و بی حالی در بدن.
 2. کناره گیری، انزوا و تنهایی، حتی در دایره اجتماعی فرد.
 3. احساس نارضایتی و نارضایتی مداوم.

فعل و انفعالات ذهن، بدن و عواطف همگی باعث ایجاد احساس ناامیدی می شوند. البته، این حالت مانند هر حالت دیگری است و همه حالات در طول زمان تغییر می کنند. در ادامه مطلب سه روش وجود دارد که می توانید انجام دهید تا از احساس پوچی به احساس بهتری برسید.

چه عاملی باعث خوشحالی روزانه شما می‌شود؟

روابط دشوار، مشاغل پر استرس، از دست دادن ها و شکست ها تنها برخی از شرایطی هستند که می توانند احساس پوچی را ایجاد کنند. شدت زندگی پرمشغله ما باعث می شود به راحتی ارتباط خود را با خود از دست دهیم.

یک مطالعه تلاش کرد تا مشخص کند که احساس پوچی در افراد دارای ناراحتی روانی چیست. نویسندگان، به رهبری کیتلین میلر (Caitlin Miller) از دانشگاه ولونگونگ (Wollongong) در استرالیا، دریافتند که ارتباط نزدیکی میان احساس پوچی با بی هدفی و عدم هدایت خود وجود دارد.

زندگی بی‌معنا و بدون لذت باعث می‌شود که دائماً احساس کنیم چیزی از دست رفته است. برای خارج شدن از این چرخه مخرب، ممکن است به فکر یافتن چیزهایی باشید که منتظر آن هستید. در زیر چند سوال وجود دارد که می تواند کمک کند: (پیشنهاد می‌شود مقاله 7 عادت فکری افراد امیدوار را مطالعه کنید.)

 • امروز چه چیز یا کار خاصی می تواند مرا خوشحال کند؟
 • یک هدف ساده و دست یافتنی که می توانم برای خودم تعیین کنم چیست؟
 • چه کاری می‌توانم انجام دهم تا از عاملی که به استرس من می افزاید خلاص شوم؟

تجربیات آسیب‌زای گذشته را پردازش کنید.

رویدادهای پردازش نشده از گذشته ما احساسات حل نشده را در درون ما دفن می کند. هر رویداد طاقت فرسا، خاطره دردناک دوران کودکی یا از دست دادن (زمانی که پردازش نشده باقی بماند) در نهایت به سراغ ما می آید.

وقتی تصمیم می‌گیریم نادیده بگیریم و در حالت انکار زندگی کنیم، به خلأ در حال رشد در درونمان دامن می‌زنیم و احساس بی‌حسی خود را عمیق‌تر می‌کنیم. چند راه برای رها کردن تاریخچه ای که شما را عقب نگه می دارد عبارتند از:

 • گذشته را به زمان حال بیاورید و آن را در اینجا و اکنون پردازش کنید. زندگی خود را به‌عنوان «آنچه اکنون است» به جای «آنچه زمانی بود» در نظر بگیرید.
 • ذهن خود را باز نگه دارید. به خودتان اجازه دهید که باورهای قدیمی را رها کنید تا فضا را برای باورهای جدید باز کنید.
 • به جای تمرکز بر چیزهایی که از دست داده اید، برای همه چیزهایی که باعث شادی شما می شوند، قدردانی کنید.

همیشه توصیه می شود که احساسات خود را با راهنمایی یک متخصص سلامت روان کشف کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 3 راه برای بازیابی امید و خوشبختی را مطالعه کنید.)

با خود دلسوز باشید.

برای بسیاری، مراقبت از دیگران همیشه حرف اول را می زند. این خوب است مگر اینکه باعث شود خود و امیدها و خواسته هایتان را رها کنید یا به خاطر صرف وقت و تلاش برای خواسته ها و نیازهای خود احساس گناه و شرمندگی کنید.

یکی از راه‌های بازگرداندن حس شفقت به خود، زمانی که احساس می‌کنید تحت فشار دیگرانی هستید که به حمایت شما نیاز دارند، تمرین تأییدیه‌های خود است. تحقیقات نشان می دهد که صرفاً یادآوری ارزش هایی که برایمان عزیز است، تأثیر مثبتی بر رفاه ما دارد و همچنین از ما در برابر تهدیدها و چالش های پیش رو محافظت می کند.

در ادامه چند سؤال وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا سطح شفقت به خود را افزایش دهید.

 • وقتی انتظاراتم را برآورده نمی‌کنم چگونه با خودم رفتار کنم؟
 • آیا به خودم زمان می دهم تا در فعالیت هایی که دوست دارم شرکت کنم؟
 • آیا خودم را مطرح می کنم و از مرزهایم دفاع می کنم؟
 • آیا به نیازهای اجتماعی، عاطفی و فیزیکی خود تمایل دارم؟
 • آیا زمان بیشتری را در رسانه های اجتماعی صرف مقایسه خودم با دیگران می کنم تا اینکه روی خودم تمرکز کنم؟

مراقبت روزانه از خود و یادآوری های مثبت اندک به خودتان، می تواند به شما کمک کند کمتر احساس پوچی کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله نسبت به خود چقدر بخشنده و دلسوز هستیم را مطالعه کنید)

نتیجه

هر روز رنگین کمان و آفتاب نخواهد بود. اما احساس بی حسی و پوچی لازم نیست تا ابد باقی بماند. برای معکوس کردن این چرخه، مواردی را بیابید که بطور روزانه برای شما جذابیت دارند، تجربیات آسیب زای گذشته را پردازش کنید و از آنها عبور کنید و در نهایت شفقت به خود را به جای انتقاد از خود انتخاب کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها