3 روش شگفت انگیز برای افزایش عزت نفس کودکان - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

3 روش شگفت انگیز برای افزایش عزت نفس کودکان

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • بسیاری از والدین نگران اضطراب و کاهش اعتماد به نفس فرزندانشان هستند.
  • قالب بندی مجدد شکست، تقویت استقلال و مدل سازی تصویر مثبت بدن، ابزارهایی هستند که می توانند به افزایش عزت نفس کودکان کمک کنند.
  • نشان دادن عزت نفس از طریق رفتار قلبی، پایه ای مطمئن برای آینده کودکان ایجاد می کند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – عزت نفس پایین بیش از هر زمان دیگری رایج است و امروزه 85 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. فقدان عزت نفس می‌تواند در رفتار فرزندانتان به‌عنوان ناراحتی در موقعیت‌های اجتماعی، امتناع از حضور در مدرسه، کاهش اعتماد به نفس در تجربه های جدید و مشکل در درخواست نیازهایشان، ظاهر شود. در صورت عدم توجه، عزت نفس پایین می تواند به اضطراب و افسردگی، آسیب رساندن به خود، اختلالات خوردن و مشکل در روابط بعدی در زندگی تبدیل شود.

بسیاری از والدینی که به کلینیک آوان مراجعه می‌کنند، نگران سطح اضطراب و اعتماد به نفس پایین فرزندانشان هستند، به ویژه در پی همه گیری اخیر. واضح است که ایجاد عزت نفس در کودکان برای رفاه و موفقیت کلی آنها ضروری است و در حالی که منابع آنلاین بسیار خوبی وجود دارد که می توانم به آنها ارجاع دهم، برخی از رویکردهای شگفت آور مؤثر نیز وجود دارد که می توانند در خانه توسط والدین الگوبرداری شوند که تأثیر قابل توجهی در تقویت نظر فرزندانشان در مورد خود و ارزش آنها خواهد داشت. بیایید سه راه غیرمنتظره برای تقویت اعتماد به نفس فرزندتان و الگوبرداری را بررسی کنیم.

شکست را تشویق کنید و از اشتباهات استقبال کنید

عزت نفس پایین می تواند به عنوان نگرانی در مورد اینکه چه کسی هستیم و چه کاری می توانیم انجام دهیم نشان داده شود، که اغلب باعث می شود جوانان نتوانند هر تجربه جدیدی را امتحان کنند. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما تشویق به شکست و پذیرش اشتباهات می تواند به طور مستقیم عزت نفس فرزند شما را بهبود بخشد. اغلب، کودکان زمانی که مرتکب اشتباه می شوند یا در کاری شکست می خورند، احساس دلسردی می کنند و اعتماد به نفس پایینی پیدا می کنند. شایان ذکر است که حتی بت‌های موسیقی و قهرمانان ورزشی آن‌ها زمانی به عنوان مبتدی شروع کردند و احساس ناهنجاری اولین قدم به سوی تسلط است. هنگامی که والدین محیطی را ایجاد می کنند که شکست را به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری عادی و تشویق می کند، کودکان دیدگاه سالم تری نسبت به شکست پیدا می کنند.

یکی از راه‌های دستیابی به این هدف، چارچوب‌بندی مجدد شکست به‌عنوان یک فرصت ارزشمند برای رشد است. به کودک خود کمک کنید تا بفهمد که اشتباهات پله های موفقیت هستند و ارزش آن ها با شکست هایشان تعریف نمی شود، بلکه با تمایل او برای یادگیری از آنها مشخص می شود. آنها را تشویق کنید که ریسک کنند، کارهای جدید را امتحان کنند و در صورت مواجهه با مشکلات، حمایت و راهنمایی ارائه دهید. این به آنها قدرت می‌دهد تا انعطاف‌پذیری، مهارت‌های حل مسئله و تصویر مثبتی از خود ایجاد کنند و همچنین عزت نفس خود را در این فرآیند تقویت کنند.

همچنین اگر می‌توانید خود را به انجام پروژه یا سرگرمی‌ای که قبلاً هرگز آن را امتحان نکرده‌اید متعهد کنید و سپس آشکارا در مورد احساسات خود و نحوه غلبه بر هرگونه ناامنی صحبت کنید، ممکن است کانال‌های ارتباطی جدیدی بین شما و فرزندتان باز شود. (پیشنهاد می‌شود مقاله پرورش ذهن های خلاق را مطالعه کنید.)

تقویت استقلال و خودمختاری

یکی دیگر از راه های غیرمنتظره برای افزایش عزت نفس فرزندتان، تقویت استقلال و خودمختاری است. اگرچه طبیعی است که والدین بخواهند از فرزندان خود محافظت و راهنمایی کنند، اما فراهم کردن فرصت هایی برای تصمیم گیری و مسئولیت پذیری برای آنها می تواند فوق العاده مفید باشد.

به فرزندتان اجازه دهید تا وظایف و مسئولیت‌های متناسب با سن خود را بپذیرد، مانند سازماندهی اتاق خود، برنامه‌ریزی برای امور خود یا انتخاب در محدوده‌های تعیین‌شده. این نه تنها به آنها احساس مالکیت و موفقیت می دهد، بلکه به رشد مهارت های تصمیم گیری و اعتماد به نفس آنها کمک می کند. تشویق به خودمختاری نشان می‌دهد که به توانایی‌های آن‌ها اعتماد دارید، که باعث افزایش عزت نفس آن‌ها می‌شود.

دادن فضایی به فرزندانتان برای بیان نظرات و ایده های خود، حتی اگر با شما متفاوت باشد، به آنها اجازه می دهد تا قدرت تشخیص خود را توسعه دهند. گوش دادن عمیق و گفتگوی محترمانه به آنها کمک می کند احساس کنند شنیده شده و ارزشمند هستند و تصویر مثبتی از خود ایجاد می کنند. با تقویت استقلال و خودمختاری، شما کودک خود را با ابزارهایی که برای باور به توانایی های خود و گرفتن تصمیمات مطمئن نیاز دارد مجهز می کنید که به نوبه خود باعث تقویت عزت نفس او می شود. (پیشنهاد می‌شود مقاله فرزندپروری مثبت گرا، خانواده های شکوفا را مطالعه کنید.)

تصویر مثبت بدنی و پذیرش خود را ترویج دهید

فشار اجتماعی قابل توجه است، و مطالعه اخیر نشان می دهد که 46 درصد از نوجوانان نوعی از آزار و اذیت سایبری را تجربه کرده اند، در حالی که 29 درصد برای ارسال محتوایی که لایک یا کامنت های زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد، تحت فشار هستند. در جامعه ای که اغلب بر ظاهر و استانداردهای زیبایی غیرواقعی تاکید دارد، ترویج تصویر مثبت از بدن و پذیرش خود برای پرورش عزت نفس سالم در کودکان، به ویژه دختران نوجوان، بسیار مهم است.

مقایسه و رقابت در دنیای آنلاین بسیار آشنا هستند، بنابراین معرفی یک دیدگاه متعادل باید کودک شما را تشویق کند تا به جای ظاهر فیزیکی، روی قدرت و توانایی‌های خود تمرکز کند. تاکید بر اهمیت سالم و فعال بودن می تواند به آنها کمک کند به جای تلاش برای شکل یا اندازه خاص بدن از بدن خود مراقبت کنند. از فعالیت‌هایی حمایت کنید که مثبت‌اندیشی در خصوص تصویر بدنی را تقویت می‌کنند، مانند شرکت در ورزش‌هایی که از آن لذت می‌برند، خود را با الگوهای مختلف احاطه کنند و از خودگویی منفی اجتناب کنند.

شما می توانید با ارائه الگو از تصویر مثبت بدن و پذیرش خود، بر این رفتار تأکید کنید. از اظهار نظرهای تحقیر آمیز درباره بدن خود یا شرکت در بحث فرهنگ رژیم غذایی خودداری کنید. به کودک خود نشان دهید که همه افراد بدون توجه به ظاهرشان منحصر به فرد و ارزشمند هستند و حس خودپذیری و اعتماد به نفس او را تقویت کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 6 ویژگی خانواده سالم را مطالعه کنید.)

تقویت عزت نفس فرزندتان بسیار فراتر از روش های سنتی تحسین و تشویق است. با پذیرش شکست، تقویت استقلال و ارتقای تصویر بدنی مثبت و پذیرش خود، می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و معتبر خود و آنچه که می‌تواند تنها با بودن خود به جهان ارائه دهد یا کمک کند، قدردانی کند. این رویکردهای غافلگیرکننده، کودکان را قادر می‌سازد تا چالش‌ها را با انعطاف‌پذیری پشت سر بگذارند و تصمیم‌های مطمئنی بگیرند که با قلب‌شان همسو باشد.

به عنوان والدین، شما نقش حیاتی در شکل دادن به عزت نفس فرزندتان و حمایت از رفاه کلی او ایفا می کنید. حتی اگر ناخودآگاه باشد، آنها به دنبال راهنمایی شما هستند که چگونه خود واقعی خود را کشف کنند. وقتی عزت نفس خود را از طریق رفتار قلبی و محبت آمیز و احترام به دیگران نشان می دهید، یک موهبت بنیادی فوق العاده به آنها می دهید، این آگاهی که آنها دقیقاً همان طور که هستند کافی هستند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی