3 نشانه‌ای که می‌گوید "رابطه شما بر اساس تنهایی است نه عشق" - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

3 نشانه‌ای که می‌گوید “رابطه شما بر اساس تنهایی است نه عشق”

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • برخی از افراد در نهایت به دلیل ترس یا تنهایی با افرادی که برای آنها مناسب نیستند، رابطه اجباری برقرار می کنند.
  • برای افراد مهم است که احساس کنند می توانند اصالت خود را در کنار شریک زندگی خود حفظ کنند.
  • نیاز به همراهی مداوم و تمایل به حسادت، دو اخطار مهم در روابط هستند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – تفاوت زیادی بین تلاش برای یافتن شریک عاشقانه و تحت فشار قرار گرفتن برای شروع یک رابطه بر اساس نگرانی هایی همچون ترس از تنها ماندن وجود دارد. گاهی در عجله برای یافتن کسی، این تمایز را از دست می‌دهیم. این ممکن است باعث شود که به گذشته‌ عاشقانه خود نگاهی بیاندازیم و تعجب کنیم که چگونه «نشانه‌ها را از دست دادیم» و در نهایت با کسی در هم تنیده شده‌ایم که آشکارا انتخاب اشتباهی بود.

ترفند این است که بتوانید تفاوت را در لحظه تشخیص دهید، نه سالها بعد. اگرچه این ممکن است برای برخی آسان‌تر از دیگران باشد، اما همه ما می‌توانیم در اندازه‌گیری پتانسیل علاقه عاشقانه بهتر باشیم.

در ادامه این مطلب سه سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید تا به شما کمک کند رابطه ای مبتنی بر عشق واقعی را در مقابل رابطه ای مبتنی بر فشار برای یافتن کسی یا ترس از تنها بودن تشخیص دهید.

آیا احساس می کنید مانند خودتان رفتار نمی‌کنید؟

یکی از واضح ترین نشانه های رابطه مبتنی بر ترس این است که مانند خودتان رفتار نکنید. ترس از دست دادن شریک زندگی تان، شما را به رفتارهای خوشایند در رابطه سوق می دهد، مانند تغییر جنبه های شخصیتی یا قربانی کردن ارزش های خود به منظور اجتناب از تلافی یا قضاوت شریک زندگی تان.

از آنجایی که شما همیشه نگران از دست دادن شریک زندگی خود هستید، هر کاری که انجام می دهید به جای اینکه از زمانی که با هم می گذرانید لذت ببرید، تبدیل به عملی برای حفظ چیزهایی می شود که بین یکدیگر دارید.

وقتی دائماً سعی می‌کنید خود را با انتظارات دیگران از خود وفق دهید، خواسته‌ها و نیازهای خود را نادیده می‌گیرید، که می‌تواند منجر به احساس نارضایتی و از دست دادن هویت شود. (پیشنهاد می‌شود مقاله 4 مهارت برای رسیدن به خود واقعی را مطالعه کنید.)

یک رابطه سالم با تلاش هر دو طرف برای حفظ فردیت خود و در عین حال حمایت از یکدیگر در رابطه مشخص می شود. تحقیقات نشان می دهد که حفظ تعادل سالم بین نزدیکی و خودمختاری در روابط عاشقانه برای هماهنگی رابطه مهم است. هنگامی که یک یا چند مورد از موارد زیر رخ می دهد، روابط متمایل به تیره شدن می شوند:

  • یکی از شرکا تلاش می کند تا بر نگرش های دیگری تأثیر بگذارد و بر آن نظارت کند.
  • یکی از طرفین درمانده عمل می کند و در مقابله با موقعیت های چالش برانگیز مشکل دارد.
  • یکی از شرکای زندگی به مرزهای شریک خود حمله می کند.

آیا برای شاد بودن نیاز به همراهی دائمی با او دارید؟

بله، شما قرار است خوشبختی را در جمع کسانی که واقعا دوستشان دارید بیابید. با این حال، برای برخی، این شادی به تلاشی برای اجتناب از ترس فلج کننده از تنهایی تبدیل می شود.

اگر در غیاب شریک زندگی خود احساس پوچی می کنید، تا جایی که فکر می کنید بدون او نمی توانید خوشحال باشید، ممکن است نشان دهنده ترس شما از ازدست دادن آن شخص باشد تا دوست داشتن آن شخص.

در حالی که ولع داشتن زمان با کیفیت با شریک زندگی‌تان برای رشد روابط مفید و سازنده است، انتظار اینکه شریک زندگی‌تان تمام وقت آزاد خود را با شما بگذراند ممکن است به این معنی باشد که رابطه شما ناشی از ترس از دست دادن شریک زندگی‌تان است.

نکته دیگری که باید از خود بپرسید این است که آیا ترجیح می دهید با شریک زندگی خود به تنهایی معاشرت کنید یا در جمع دیگران. اگر متوجه شدید که “به اشتراک گذاشتن” شریک زندگی خود در محیط های اجتماعی دشوار است، این ممکن است نشان دهنده این باشد که برای توجه و شادی بیش از حد به شریک زندگی خود متکی هستید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 3 راه برای غلبه بر احساس پوچی را مطالعه کنید.)

آیا به راحتی حسادت می کنید؟

حسادت نشانه دیگری است که نشان می دهد رابطه شما با ترس از دست دادن و نارسایی های خودتان کنترل می شود.

طبق تحقیقات، حسادت گاه به گاه در روابط امری طبیعی است و می تواند به عنوان یک نیروی مثبت در نظر گرفته شود، زیرا به زوج ها یادآوری می کند که یکدیگر را بدیهی نپذیرند. حسادت احساسات را تشدید می کند و لحظات صمیمی را پرشورتر می کند.

از سوی دیگر، حسادت شدید یا غیرمنطقی ریشه در ترس ما از رها شدن دارد. تحقیقات نشان داده است که سطوح پایین‌تر اعتماد به یک شریک ممکن است باعث شود افراد دارای سبک دلبستگی مضطرب حسادت کنند، وسایل همسرشان را زیر نظر بگیرند و از نظر روانی آزاردهنده شوند.

ناامنی ها، به معنای کلی تر، می تواند باعث شود که ما در مورد از دست دادن شریک زندگی خود دچار پارانوئید شویم. آنها می توانند مسمومیت هایی را ایجاد کنند که ممکن است باعث شکاف در یک رابطه شود. (پیشنهاد می‌شود مقاله 6 استراتژی ساده برای خنثی کردن حسادت را مطالعه کنید.)

نتیجه

عجله باعث اتلاف می شود، به خصوص در روابط. هنگامی که احساس می کنید به شدت به شریک زندگی نیاز دارید، ممکن است در تصمیم گیری زودهنگام عجله کنید.

انتظار برای زمان مناسب برای وارد شدن به یک رابطه، اگرچه چالش برانگیز است، اما می تواند ما را به سمت یک شراکت بر اساس عشق واقعی و علایق مشترک سوق دهد، نه تنهایی یا ترس از مجرد بودن.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها