3 نشانه ای که می گوید شخصیت شما مجردی را ترجیح می دهد - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

3 نشانه ای که می گوید شخصیت شما مجردی را ترجیح می دهد

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – استانداردهای اجتماعی گاهی اوقات باعث می شود مجردها احساس ناامیدی اجتماعی داشته باشند. دوستان و اعضای خانواده ممکن است برانگیخته شوند که آیا هنوز کسی را انتخاب نکرده ای؟ کی قراره مستقل بشی؟ من نمی‌خواهم تا آخر عمر تنها باشی.

اما افراد زیادی هستند که مجردی برایشان انتخابی آگاهانه است. مجردی برای آنها بهتر است، همانطور که ازدواج برای دیگران بهتر است. به عنوان یک جامعه، ما باید نسبت به افرادی که سبک زندگی جایگزین را انتخاب می کنند، احترام بگذاریم و مدارا کنیم.

تحقیقات نشان می‌دهد که ترجیح مجردی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم. بر اساس برخی برآوردها، بسیاری از بزرگسالان در روابط صمیمانه طولانی مدت مشکل دارند و بنابراین زمان قابل توجهی را صرف مجردی می کنند.

از کجا متوجه می شوید که یکی از این افراد هستید؟ در این مطلب سه نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است زندگی مجردی را به ترتیبات سنتی تر ترجیح دهید.

داشتن فرزند برای شما اولویت کمتری دارد.

نیروهای بیولوژیکی حکم می کنند که بیشتر مردم انگیزه تولید مثل و تشکیل خانواده را تجربه کنند. اما زیست‌شناسی و تکامل تنها عواملی نیستند که در این بازی نقش دارند. بسیاری از مردم ترجیح می دهند زندگی خود را وقف چیزهایی غیر از بچه دار شدن کنند و هیچ اشکالی در آن وجود ندارد. مهم این است که شما با خودتان صادق باشید.

هنگامی که با تصمیمات دشواری مانند تشکیل یا عدم تشکیل خانواده روبرو می شوید، مطمئن شوید که از جایگاه درستی تصمیم گیری می کنید: “این تصمیمی است که من می خواهم انجام دهم؟” نه از جایگاه اشتباه: “آیا این همان تصمیمی است که جامعه یا دیگران از من می خواهند؟”

به هر حال، افراد بانفوذ زیادی وجود دارند که تصمیم گرفتند بچه دار نشوند. مانند اپرا وینفری، کاندولیزا رایس، جان هام، ریکی جرویز و گلوریا استاینم.

تحقیق در مورد میزان شادی والدین در مقابل غیر والدین چه می گوید؟ این سوالی می باشد که ممکن است بخواهید پاسخ آن را بدانید. باید گفت که، غیر والدین ها درجه بالاتری از شادی لحظه ای را تجربه می کنند در حالی که والدین شادی انعکاسی بیشتر یا احساس افزایش رضایت از زندگی را تجربه می کنند. همچنین تحقیقات نشان می دهند که داشتن شغل برای رضایت از زندگی مهمتر از داشتن رابطه یا متاهل بودن است.

این واقعاً به شما و اهداف شما بستگی دارد. اگر اهداف شما این است که لحظه به لحظه احساس بهتری داشته باشید و کمتر نگران بررسی کل زندگی خود هستید، بچه دار شدن یا حتی داشتن یک رابطه طولانی مدت ممکن است برای شما مناسب نباشد، حداقل نه در این مرحله از زندگی شما.

با این اوصاف، نادیده گرفتن واقعیت‌های زیست‌شناختی ایده خوبی نیست. منلاوس آپوستولو (Menelaos Apostolou) روانشناس تکاملی، ما را ترغیب می کند تا به یاد داشته باشیم که طبیعت انسان به گونه ای شکل گرفته است که به دنبال و حفظ روابط صمیمانه بلندمدت باشد و اینکه نبودن در چنین روابطی برای برخی افراد می تواند باعث موجی از احساسات منفی شود.

آپوستلو می گوید: «اگر افراد مجرد بمانند و خانواده نداشته باشند، ممکن است اغلب احساس تنهایی، بی هدفی، غم و اندوه و… را تجربه کنند.

اگر به شدت روی شغل متمرکز هستید.

کاترین هپبورن، جمله معروفی دارد که می‌گوید: «من مادر وحشتناکی می‌شدم، زیرا اساساً انسانی بسیار خودخواه هستم.»

همه ما به روش خودمان خودخواه هستیم و اشکالی ندارد که آنقدر روی شغل متمرکز شویم که واقعاً علاقه ای به عشق یا روابط نداشته باشیم. دوباره به شما یادآوری می‌کنیم که تحقیقات نشان می‌دهد داشتن شغل بیشتر از داشتن همسر برای خوشبختی ما اهمیت دارد.

اشتباه این است که اگر به شدت شغل محور باشید، اما به دلیل فشارهای خارجی، چنین جاه طلبی هایی را دنبال نکنید. این نوع اشتباهات می توانند شما را برای مدت طولانی از زندگی تان آزار دهند.

زمانی که بر خلاف جهت حرکت می کنید، احساس راحتی می کنید.

در اکثر جوامع صنعتی، ازدواج، تک همسری و زندگی در درون خانواده امری عادی است و این در مورد اکثر مردم صادق است، اما برخی از افراد ترجیح می دهند که بر خلاف جهت حرکت کنند. آنها زمانی که آزادی خود را به روش های غیر متعارف اعمال می کنند، راحت ترین احساس را دارند و این بخشی از شخصیت آنهاست.

چگونه می توانید متوجه شوید که یکی از این افراد هستید؟ در اینجا روانشناسی شخصیت می تواند کمک کند. روانشناسان شخصیت اغلب از شخصیت بر اساس پنج ویژگی یا بعد کلی صحبت می کنند:

  1. درونگرایی/برونگرایی
  2. موافق بودن/ناسازگاری
  3. ثبات عاطفی / روان رنجوری
  4. وظیفه شناسی / عدم وظیفه شناسی
  5. گشودگی به تجربیات/عدم گشودگی به تجربیات

بعد پنجم یا گشودگی به تجربیات، ممکن است اشتهای شما را برای شیوه های زندگی جایگزین پیش بینی کند. افرادی که در بعد باز بودن شخصیت بالاتری دارند، آزاداندیش هستند. آنها احتمالاً ایده های مترقی در مورد جنسیت و تمایلات جنسی دارند. آنها کنجکاوی فکری عمیقی دارند و زیبایی و زیبایی شناسی را ارج می نهند. همانطور که از نامش مشخص است، آنها برای تجربیات جدید باز هستند و از سفر کردن، دیدن مکان‌های جدید، قرار گرفتن در معرض ایده های جدید و پذیرش دیدگاه دیگران لذت می برند.

از طرف دیگر، افرادی که در بعد باز بودن شخصیت نمره پایینی می‌گیرند، معمولاً سازگار، پیرو قوانین و به احتمال زیاد در سلسله مراتب اجتماعی مشترک هستند.

نتیجه گیری: تصمیم برای وارد شدن به یک رابطه طولانی مدت یا تشکیل خانواده یکی از بزرگترین تصمیماتی است که می گیرید. وقت گذاشتن برای تفکر در مورد شخصیت خود (از نظر تمایل شما به بچه دار شدن، علایق و جاه طلبی های شغلی و ویژگی های شخصیتی اصلی شما) می تواند به شما کمک کند در مسیر درست هدایت شوید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها