3 نکته برای جلوگیری از تله بیشتر خواستن - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

3 نکته برای جلوگیری از تله بیشتر خواستن

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • دام «تله بیشتر خواستن» این است که ممکن است همان دستاوردهایی را که برای دستیابی به آن سخت تلاش کرده اید تضعیف کنید.
  • وقتی دائماً برای هدف بعدی می‌جنگید، قدردانی از آنچه دارید غیرممکن خواهد بود.
  • حفظ دیدگاهی گسترده از اینکه چه کسی هستید، می تواند به شما در ادغام نقش ها کمک کند.

گروه ترجمه کلینیک آوان – عصر جمعه بود و من از نظر عاطفی پس از یک هفته کاری پرمشغله خسته شده بودم. به سمت کاناپه زیرزمین رفتم تا برای چند دقیقه مهلت پیدا کنم کمی استراحت کنم.

همانطور که روی کاناپه تکان می‌خوردم، پسر 3 ساله‌ام را دیدم که با قطار اسباب‌بازی‌ای که رنگش از فرسودگی محو شده بود، بازی می‌کرد. آنقدر غرق در بازی بود که متوجه من نشد.

همانطور که پسرم را تماشا کردم، مشاهده شگفت انگیزی کردم. اگرچه خسته بودم، اما غرق در احساس رضایت عمیقی بودم. از تماشای او که بدن کوچکش را برای حرکت قطارش از میان تپه ها و دره های خیالی روی زمین می چرخاند، احساس شادی خالصی داشتم. صدای بلند «چو چو» او مانند یک ملودی آرامش بخش در گوش من به نظر می رسید. جرات نداشتم با ایجاد کوچکترین صدا یا حرکتی این لحظه سعادتمندانه را مختل کنم.

در آن لحظه به یک نکته مهم رسیدم: هیچ مقدار پول یا موفقیت نمی تواند این تجربه را تکرار کند. نقاط عطف مختلف حرفه‌ای مانند کسب مدرک پزشکی، گرفتن رزیدنت ارشد، یا ارائه یک سخنرانی موفق در مقایسه با احساس بالایی که من داشتم کمرنگ است.

این تجربه در رزومه حرفه ای من نوشته نمی شود و همچنین باعث تمجید همکاران من نخواهد شد. اما این تاثیر عمیقی بر زندگی من داشته است و تأمل در این تجربه بیش از هر دستاورد حرفه‌ای برای من شادی ایجاد می‌کند.

چیزی که در مورد این تجربه زیباست این است که من مجبور نبودم برای آن کاری کنم. تنها کاری که باید می کردم این بود که ، نظاره گر بازی کردن پسرم با قطارش باشم. بدون اینکه او بداند، به من نشان می داد که چگونه در لحظه زندگی کنم.

زندگی روزمره ما مملو از فرصت های بی شماری برای کسب رضایت است. این ممکن است صدای جیک جیک پرندگان در یک صبح آفتابی، لبخند زدن به یکی از عزیزان یا لذت بردن از چند دقیقه سکوت در پایان یک روز پر هیجان باشد. نکته کلیدی این است که برای لذت بردن از این فرصت ها باید  در لحظه زندگی کرد.

البته گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. از دیدگاه تکاملی ، حضور در زمان حال به طور طبیعی نمی تواند باعث لذت و آرامش ما شود. یکی از وظایف مغز محافظت از ما در برابر تهدیدات احتمالی است. از این رو، ما می خواهیم به آینده نگاه کنیم و پیش بینی کنیم که چه اتفاقی ممکن است رخ دهد.

علاوه بر این، ما به چیزی که داریم راضی نیستیم. غریزه ما بیشتر خواستن است. این همان چیزی است که به اجداد ما کمک کرد تا غذای کافی برای گذراندن دوره‌های قحطی جمع آوری کنند و برای پیدا کردن جفت برای تولید مثل رقابت کنند.

محیط ما به سرعت تغییر می کند، اما تکامل با سرعت حلزون اتفاق می افتد. دیگر لازم نیست نگران باشیم که قربانی یوزپلنگی شویم که در پشت بوته ای کمین کرده است یا در حین نوشیدن آب برکه توسط تمساح دریده شویم. اکنون نگران کسب درآمد بیشتر، ارتقای خانه‌هایمان، جمع‌آوری فالوورهای بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و جلب رضایت هرچه بیشتر مردم هستیم.

3 نکته برای جلوگیری از تله بیشتر خواستن
3 نکته برای جلوگیری از تله بیشتر خواستن

دام همیشه بیشتر خواستن این است که ممکن است فراموش کنید قدر آنچه دارید را بدانید. شما می توانید آنقدر بر روی آرزوهای آینده خود متمرکز شوید که ممکن است نعمت های فعلی مانند خانواده، دوستان و سلامتی خود را بدیهی بدانید.

همچنین ممکن است شروع به تضعیف دستاوردهایی کنید که برای به دست آوردن آنها بسیار تلاش کرده اید. من با متخصصان بی‌شماری کار کرده‌ام که دیگر در نقش‌های مربوطه خود به‌عنوان پزشک، وکیل یا صاحب کسب‌وکار معنا پیدا نمی‌کردند.

یکی از بزرگ‌ترین مصیبت‌ها این است که سال‌ها زندگی را برای رسیدن به هدفی فدا کنیم، اما آن را خالی از معنا و هدف بیابیم.

هیچ ایرادی ندارد که آرزوهای بهتری برای زندگی خود داشته باشید. اگر می خواهید ترفیع بگیرید یا مدرک تخصصی بگیرید، به دنبال آن بروید. اگر می خواهید پول بیشتری به دست آورید، تلاش بیشتری داشته باشید.

چنین پیگیری هایی می تواند با مزایایی همراه باشد. ممکن است بعد از رسیدن به اهدافتان نسبت به توانایی های خود اطمینان بیشتری پیدا کنید. موفقیت همچنین می تواند شما را به موقعیت بهتری سوق دهد تا در زندگی دیگران مشارکت مثبت داشته باشید.

با این حال، مراقب تله بیشتر خواستن باشید. در اینجا سه نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا در کنار تلاش برای رسیدن به اهداف خود، شادی و رضایت داشته باشید.

انتظارات واقع بینانه داشته باشید

انتظارات واقع بینانه از اینکه فعالیت های آینده چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد داشته باشید. دستیابی به اهداف پولی یا حرفه ای آینده، خوشبختی را تضمین نمی کند. رضایت حاصل از چشیدن شهد شیرین موفقیت کوتاه مدت است. این زمان است که شما بیشتر به هوس می اندازد.

به قول آرتور شوپنهاور، فیلسوف قرن نوزدهم، «ثروت مانند آب دریاست. هر چه بیشتر بنوشیم تشنه تر می شویم. و همین امر در مورد شهرت نیز صادق است.»

کامل بمانید

در جامعه‌ای که وسواس زیادی به بهره‌وری و موفقیت دارد، اولویت‌بندی خواسته‌های حرفه‌ای‌تان به  عزیزان تان آسان است. من با بسیاری از افراد موفقیت گرا کار کرده ام که زندگی خود را وقف حرفه خود کرده اند. آنها بعدها تعجب کردند که چرا همسرانشان سرد هستند و فرزندانشان به حضور آنها توجه چندانی ندارند.

به یاد داشته باشید که هویت حرفه ای شما تنها بخشی از شخصیت شماست. شما همچنین نقش های دیگری را با سهمی از مسئولیت بر عهده دارید. شما ممکن است والدین، همسر، خواهر و برادر، فرزند یا بهترین دوست کسی باشید.

دیدگاه وسیعی از آنچه هستید داشته باشید و روی نقش های مختلف خود تمرکز کنید. در غیر این صورت، در معرض خطر فدا کردن روابط معنادار به خاطر شغل خود هستید.

ترمزها را فشار دهید

وقتی دائماً به سمت هدف بعدی می‌دوید، قدردانی از آنچه دارید غیرممکن است. مقابله با فشارهای اجتماعی و تکاملی ناشی از تعقیب مداوم بیشتر خواستن، برای مشاهده و قدردانی از چیزهای کوچکی که واقعاً زندگی را معنادار می کند، ضروری است.

مثل تماشای پسر 3 ساله ای که با قطار اسباب بازی خود بازی می کند.

نوشته Dimitrios Tsatiris روانپزشک و استادیار بالینی روانپزشکی در دانشگاه پزشکی شمال شرقی اوهایو

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها