3 نکته برای کمک به عبور از رابطه شکست خورده - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

3 نکته برای کمک به عبور از رابطه شکست خورده

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • روابط ناموفق اغلب موفقیت های خاص خود را دارند. شاید ویژگی تازه ای در خودتان کشف کنید که قبلا متوجه آن نشده بودید.
  • روابط گذشته می توانند به عنوان کاتالیزوری برای تغییر و رشد استفاده شوند.
  • همه روابط زندگی معنادار هستند، بنابراین به عشق بیشتر از آنچه که شایسته است بها ندهید.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بسیاری از مردم به این دلیل که رابطه‌ آنها پایان خوبی نداشته و آسیب دیده اند، به مراکز روانشناسی مراجعه می کنند. آنها بیشتر جملاتی مانند «کاش می‌توانستم به گذشته برگردم تا اوضاع متفاوت شود» یا «نمی‌دانم چگونه می‌توانم بدون او زندگی کنم و زنده بمانم» را در طول جلسه مشاوره تکرار می کنند.

اما حقیقت این است که همه ما توانایی باورنکردنی برای پس زدن سخت ترین شکاف ها را داریم. در ادامه سه تکنیک وجود دارد که می توانید برای مقابله با گزند رابطه شکست خورده استفاده کنید.

تعبیر ما از رابطه شکست خورده.

اصطلاح “رابطه شکست خورده”، اصطلاحی اشتباه است. مطمئناً، روابط ممکن است آنطور که ما امیدوار بودیم پیش نروند، اما این باعث شکست آنها نمی شود. متأسفانه مغز ما تمایل دارد افراد، رویدادها و… را در دسته بندی های مشخص و سیاه و سفید دسته بندی کند. البته این نوع دسته بندی به ما کمک می کند تا دنیای آشفته و مملو از اطلاعاتی را که در آن زندگی می کنیم، درک کنیم.

در مورد “رابطه شکست خورده”، مهم است به یاد داشته باشید که همیشه تفاوت های ظریف زیادی وجود دارد که مغز شما دوست دارد بپذیرد. روابط ناموفق اغلب موفقیت های کوچک خود را دارند. شاید چیزی در مورد خودتان یاد گرفته باشید که قبل از رابطه نمی دانستید. شاید به دلیل رابطه ای که داشته اید فعالیت، سرگرمی یا روال جدیدی را در زندگی خود شروع کرده باشید. شاید شما تصور بهتری از آنچه که دوست دارید در رابطه بعدی خود ببینید داشته باشید.

تمام تلاش خود را بکنید تا از قضاوت های ارزشی برای روابط گذشته خود اجتناب کنید، مانند گفتن اینکه X» یک موفقیت بود یا «Y» یک شکست». در عوض، تفاوت‌های ظریفی را که می‌توان در روابط گذشته یافت، بپذیرید و از هر تجربه‌ خوب یا بد درس بگیرید.

از روابط گذشته به عنوان کاتالیزوری برای تغییر استفاده کنید.

پس از تجربه شکست ما می‌توانیم:

  1. از فرصت های آینده برای رهایی و بهبود خود استفاده کنیم.
  2. از شکست به عنوان سوختی برای رشد خود استفاده کنیم.

تمام تلاش خود را بکنید تا مرحله دوم را دنبال کنید. اگر پس از جدایی در یافتن انگیزه برای ایستادن دوباره روی پای خود مشکل دارید، مراجعه به یک روانشناس خوب برای مشاوره فردی می تواند کمک کننده باشد. اغلب، متخصص سلامت روان به شما کمک می کند تا کشف کنید که شما بیش از حد خود را به خاطر رویدادهایی که منجر به جدایی شده است سرزنش می کنید. شما ممکن است توجه چندانی به این موضوع نداشته باشید که پیچ و خم های زندگی تا چه حدی می توانند خارج از کنترل شما باشند. این طرز تفکر می تواند در حوزه های دیگر نیز مشکلاتی ایجاد کند، مانند فرزندپروری و زندگی شغلی.

این مایه آرامش است که به خود یادآوری کنیم که نمی توانیم آینده را کنترل کنیم، ما نمی توانیم انتخاب های دیگران را کنترل کنیم و ما نمی‌توانیم خودمان را به واقعیتی وادار کنیم که ممکن است محقق شود یا نشود.

آنچه ما می توانیم کنترل کنیم افکار، احساسات، اعمال و رفتارهایمان است. هرچه در هدایت کشتی خودمان بهتر باشیم، کمتر تحت تأثیر رویداد هایی قرار می گیریم که خارج از کنترل ما هستند.

به عشق بیشتر از آنچه که شایسته است بها ندهید.

همچنین مهم است به خاطر داشته باشید که همه روابط زندگی معنادار هستند. بنابراین، هنگامی که ما در مورد “رابطه شکست خورده” صحبت می کنیم، لازم نیست به معنای یک عاشقانه شکست خورده باشد. ما می‌توانیم از هم گسیختگی‌های شغلی یا شکاف‌های خانوادگی را تجربه کنیم که به اندازه رابطه عاشقانه از دست رفته بر ما تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، زمانی که یک جدایی بد را تجربه می کنیم، می توانیم در پوشش روابطی که با اعضای خانواده، دوستان و همکاران داریم، آرامش پیدا کنیم. پس مراقب باشید زندگی عاشقانه خود را چندان پایه قرار ندهید تا سایر روابط نزدیک خود را از خود بیگانه کنید. (به همین ترتیب، مراقب باشید با سرمایه گذاری بیش از حد در روابط دیگر، شریک عاشقانه خود را از خود دور نکنید.)

یکی از کلیدهای زندگی سالم و طول عمر، رشد و حفظ بسیاری از نقاط قوت روابط اجتماعی است. پیوندهایی را که با تمام افراد زندگی و جامعه خود دارید، گرامی بدارید. تمام تلاش خود را برای کمک به دیگران انجام دهید و در صورت امکان به دیگران کمک کنید. قدرتی که ما از ارتباطات خود با دیگران به دست می آوریم، شاید قوی ترین منبع ما باشد و مطمئنا بهترین پادزهر برای عبور از یک رابطه شکست خورده است.

نتیجه

مردم در طول زندگی ما ناگزیر می آیند و می روند. برای پاسخ مثبت به از دست دادن رابطه، تمام تلاش خود را بکنید تا از تعریف هر رویدادی به عنوان “شکست” خودداری کنید، روی هر مورد مثبتی که می توانید از این تجربه کسب کنید فکر کنید و سایر پیوندهای اجتماعی خود را گرامی بدارید و از آنها به عنوان منبع قدرت استفاده کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

3.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی