4 راز برای ایجاد یک رابطه شاد و موفق - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

4 راز برای ایجاد یک رابطه شاد و موفق

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد مجرد نسبت به افرادی که ازدواج خوبی دارند کمتر عمر می کنند و از سلامت کمتری برخوردار هستند.
  • سایر مطالعات اخیر نشان می دهد که فداکاری برای دیگری و پنهان کردن احساسات ممکن است در دراز مدت برای رابطه مضر باشد.
  • بهترین تطابق ها آنهایی هستند که در آن هر دو طرف یکدیگر را به خاطر آنچه واقعا هستند قدر بدانند و دوست داشته باشند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – تحقیقات الیزابت لارنس (Elizabeth Lawrence) نشان می دهد که افراد مجرد نسبت به افرادی که ازدواج خوبی دارند کمتر عمر می کنند و کمتر شاد و سالم هستند.

اما چگونه می توان یک رابطه شاد و موفق ایجاد کرد؟ ایجاد چنین رابطه ای چقدر مستلزم تلاش است؟

ممکن است فکر کنید که ایجاد یک رابطه موفق کار سختی است و باید برای آن فداکاری کنید تا شریک زندگی خود را خوشحال کنید. شاید شما الگوی پدرتان را دارید که هر کاری از دستش بر می‌آمد برای مادرتان انجام می‌داد یا مادرتان جانش را فدای پدرتان کرد.

اما آیا فدا کردن زندگی برای همسرتان صحیح است؟

در مطالعه ای که توسط فرانچسکا ریگتی (Francesca Righetti) انجام شد، مشخص شد که فداکاری برای شخص دیگر همیشه برای سلامتی شما مفید نیست و ممکن است در دراز مدت برای رابطه مضر باشد.

همچنین در مطالعه دیگری که توسط ساساکی در سال 2021 منتشر شد، نشان داده شد که پنهان کردن احساسات می تواند روابط را تضعیف کند.

بنابراین، سوال این است که آیا می توانید بدون فداکاری بیش از حد برای طرف مقابل و بدون پنهان کردن احساسات خود، یک رابطه موفق داشته باشید؟

بله، شما میتوانید.

4 راز برای یک رابطه شاد و موفق

اگر این پیشنهادات را دنبال کنید، ایجاد یک رابطه موفق می تواند بسیار سرگرم کننده تر از آن چیزی باشد که فکر می کنید.

از همان آغاز رابطه نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید.

تو واقعا کی هستی؟ تو چی دوست داری؟ رویاهای شما چیست؟ از چی متنفری؟ بدترین ترس شما چیست؟ چه چیزی شما را عصبانی می کند؟ در اوایل رابطه، صادق باشید و نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید.

شریکی را پیدا کنید که بتواند شما را بپذیرد و از شما برای آنچه واقعا هستید قدردانی کند. اگر نشان ندهید که واقعاً چه کسی هستید، زندگی شما با شریک زندگی تان بر اساس یک دروغ است و با گذشت چند سال، ممکن است رابطه سخت تر و دشوارتر شود. زیرا ممکن است پنهان کردن خود واقعی سخت تر شود و این می تواند باعث اضطراب و افسردگی شود.

احساسات خود را نشان دهید. شادی، غم و ترس خود را نشان دهید. به همسرتان بگویید که چرا عصبانی، ناامید یا آسیب دیده اید.

اگر نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا همسر ایده‌آل خود را پیدا کنید، اما این انتظار ارزش آن را دارد زیرا این رابطه بر اساس صحت است. پیدا کردن کسی که شما را همانگونه که هستید دوست داشته باشد باعث پیشرفت شما خواهد شد و با گذشت سالها رابطه شما شکوفا خواهد شد.

اگر نمی دانید واقعاً چه کسی هستید، قبل از اینکه وارد یک رابطه طولانی مدت شوید و بچه دار شوید، به سفری برای کشف خود بروید.

کنجکاو باشید و برای کشف اینکه شریک زندگی شما واقعاً چه کسی است، آماده باشید.

سعی کنید بدانید که شریک زندگی شما واقعاً کیست. کودکی شریک زندگی شما چگونه بود؟ شریک زندگی شما چه مشکلاتی داشت؟ رابطه شریک زندگی شما با والدین و خواهر و برادرش چگونه بود؟ شریک زندگی شما واقعاً چه چیزی را دوست دارد؟ رویاهای شریک زندگی شما چیست؟ شریک زندگی شما از چه چیزی متنفر است؟ چه چیزی شریک زندگی شما را تحریک می کند؟ بدترین ترس شریک زندگی شما چیست؟

مهم است که بتوانید شریک زندگی خود را به گونه ای که واقعاً هست دوست داشته باشید. اگر این کار را نکنید، خوشبختی در رابطه شما ممکن است کوتاه مدت باشد. مردم به ندرت شخصیت خود را تغییر می دهند. اگر فکر نمی‌کنید که می‌توانید شریک زندگی‌تان را آن‌طور که واقعاً هست دوست داشته باشید و اگر تمام چیزی که به آن فکر می‌کنید تغییر شریک زندگی‌تان است، احتمالاً رابطه فعلی‌تان برای شما مناسب نیست.

اختلافات یکدیگر را بدون انتقاد بپذیرید و حتی از آنها استقبال کنید.

شما دو فرد متفاوت با DNA متفاوت هستید. هیچ راهی وجود ندارد که شما هر دو یکسان باشید. کلید یک رابطه موفق این است که از تفاوت های خود آگاه باشید، آنها را بپذیرید، به آنها احترام بگذارید و حتی از آنها استقبال کنید.

برای داشتن یک رابطه موفق، نیازی نیست که دوست داشتن ها، دوست نداشتن ها و رویاهای یکسانی داشته باشید. شما فقط باید شریک زندگی خود را درک کنید، بپذیرید و آن گونه که واقعاً هست دوست داشته باشید.

مین های زمینی شریک زندگی شما (از نوع مین هایی که در صورت پا گذاشتن روی آنها ممکن است منفجر شوند) احتمالاً با شما متفاوت است، بنابراین تلاش کوچکی از طرف هر یک از طرفین برای یادآوری مین های زمینی دیگری لازم است. شما باید این را در اولویت قرار دهید که روی مین های زمینی شریک زندگی خود پا نگذارید.

درک، پذیرش و حمایت از یکدیگر به هر یک از شرکای زندگی کمک می‌کند تا کمتر احساس تنهایی داشته باشند.

هر منفی را به مثبت تبدیل کنید و هر مشکلی را به راه حلی زیبا تبدیل کنید.

همسری را انتخاب کنید که برای طوفان فکری آماده باشد، هدف از همفکری و طوفان فکری یافتن راه حلی برای هر مشکلی است. هر مشکل را فوراً حل کنید (انتظار فقط مشکل را بزرگتر می کند) و با هم فکر کنید.

اعتقاد داشته باشید که همیشه برای هر مشکلی راه حلی وجود خواهد داشت. شما فقط باید بهترین راه حل را به عنوان یک تیم پیدا کنید و از فکر کردن خارج از چارچوب دریغ نکنید.

ممکن است در مقطعی از زندگی شما، هریک از شرکای زندگی نیاز به فداکاری برای یکدیگر داشته باشند. در این مورد معامله کنید، معامله ای که باعث می شود کسی که فداکاری می کند بتواند یکی از رویاهای خود را محقق کند.

نتیجه

اصالت متقابل در یک رابطه، به دلیل «بایدها» و «نبایدهایی» که در دوران کودکی توسط والدینی که گاهی اوقات هیچ ایده ای از چگونگی ایجاد یک رابطه معتبر و زیبا نداشتند، هدفی دشوار است.

هر چه بیشتر بتوانید زیبایی را در منحصر به فرد بودن شریک زندگی خود ببینید، شریک زندگی شما رازهای بیشتری را برای شما فاش می کند. هر چه شریک زندگی تان رازهای بیشتری را برای شما فاش کند، بیشتر می توانید اسرار خود را برای همسرتان فاش کنید. هرچه بیشتر پذیرای خود واقعی یکدیگر باشید، رابطه عمیق تر خواهد بود. هرچه این رابطه عمیق تر باشد، اعتماد بیشتری به یکدیگر خواهید داشت. هرچه به رابطه خودتان اعتماد بیشتری داشته باشید، زیباتر و ناگسستنی تر خواهد بود. هرچه رابطه شما زیباتر و ناگسستنی تر باشد، هر دو طرف قادر خواهند بود به رویاهای خود برسند و شادی عمیق تری خواهید یافت.

و اینها رازهایی برای یک رابطه موفق هستند، رازهایی که شادی بیشتری را در زندگی روزمره شما به ارمغان می آورد.

مطالب مرتبط:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی