4 راهکار برای بهینه سازی سلامت اجتماعی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

4 راهکار برای بهینه سازی سلامت اجتماعی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • اهمیت سلامت اجتماعی در جایگاه دوم پس از سلامت جسمی قرار دارد که از ارتباط با دیگران ناشی می شود.
  • همانطور که عضلات خود را تمرین می دهید تا از نظر جسمی سالم باشید، عضلات اجتماعی شما نیز به ورزش و تمرین نیاز دارند.
  • برای تقویت ماهیچه های اجتماعی خود، روی نزدیک شدن به اعضای خانواده، دوستان، همکاران یا همسایگان خود تمرکز کنید.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – تحقیقات ثابت کرده است که ارتباطات انسانی، مانند ورزش برای رفاه و طول عمر شما حیاتی است. به عنوان مثال، افرادی که روابط حمایتی دارند، احتمالاً از سیستم ایمنی قوی‌تر، حساسیت کمتر به بیماری‌ها و طول عمر طولانی‌تر برخوردار هستند.

سلامت اجتماعی بعد سلامت جسمی در جایگاه دوم قرار دارد که از ارتباطات شما با خانواده، دوستان، همکاران و جامعه ناشی می شود و شکوفا شدن آن به اندازه سلامت جسمی و روانی ضروری است. اهمیت سلامت اجتماعی نشان می دهد که همانطور که برای تقویت عضلات بدنی خود قدم برمی دارید، باید برای تقویت عضلات اجتماعی خود نیز قدم بردارید. اما از کجا باید شروع کرد؟

در این مطلب، بسته به کمیت و کیفیت ارتباطات زندگی شما، چهار راهکار وجود دارد که ممکن است برای بهینه سازی سلامت اجتماعی خود به آنها نیاز داشته باشید.

اگر مقدار ارتباط در زندگی شما کم است.

عضلات بدن خود را تمرین می دهید تا انعطاف پذیرتر شوید و دامنه حرکتی خود را افزایش دهید. برای تمرین دادن عضلات اجتماعی خود، قدم هایی بردارید تا دوستان جدید پیدا کنید، به گروه های جدید بپیوندید یا بیشتر با هم ارتباط برقرار کنید. این رویکرد با افزایش اندازه شبکه اجتماعی یا مدت زمانی که با دیگران می گذرانید، سلامت اجتماعی شما را بهبود می بخشد. (پیشنهاد می‌شود مطلب سلام غریبه؛ غلبه بر ترس برقراری ارتباط را مطالعه کنید.)

اگر مقدار ارتباط در زندگی شما زیاد است.

مهم است که به ماهیچه های بدن خود در بین تکرارها یا تمرینات استراحت دهید تا بدن شما بتواند بهبود یابد. برای استراحت دادن به ماهیچه های اجتماعی خود، زمانی را برای ارتباط مجدد با خود اختصاص دهید یا به جای جستجوی روابط جدید، روابطی را که برای شما مهم و مفید هستند، دو چندان کنید. این رویکرد با اولویت دادن به تعادل، از سلامت اجتماعی شما حمایت می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونگی تاثیر “اکسی توسین” بر روابط اجتماعی ما را مطالعه کنید.)

اگر کیفیت ارتباطات در زندگی شما پایین است.

برای تقویت عضلات بدن خود، وزنه های سنگین تری بلند می کنید یا تمرینات خود را برای قوی تر شدن تشدید می کنید. برای تقویت ماهیچه های اجتماعی خود، روی نزدیک شدن به اعضای خانواده، دوستان، همکاران یا همسایگان خود تمرکز کنید و دوباره به گروه هایی که به آنها اهمیت می دهید متعهد شوید. این رویکرد با تعمیق پیوندهایی که با دیگران دارید، سلامت اجتماعی شما را تقویت می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 عادتی که باعث میشود «جذابیت رفتاری» نداشته باشید را مطالعه کنید.)

اگر کیفیت ارتباط در زندگی شما بالاست.

شما عضلات بدن خود را منقبض می کنید تا قدرت خود را نشان دهید و تلاشی را که انجام داده اید را مشاهده کنید. برای انعطاف پذیری عضلات اجتماعی خود، از روابطی که ایجاد کرده اید و گروه هایی که به آنها تعلق دارید لذت ببرید و این ارتباطات را در طول زمان حفظ کنید. این رویکرد با اطمینان از اینکه در اولویت زندگی شما باقی می ماند، سلامت اجتماعی شما را حفظ می کند.

این چارچوب می تواند به هدایت تفکر شما و اقداماتی که برای بهینه سازی سلامت اجتماعی خود انجام می دهید کمک کند. همانطور که عضلات خود را تمرین می دهید تا از نظر جسمی سالم باشید، عضلات اجتماعی خود را تمرین دهید، استراحت دهید، قوام دهید و منقبض کنید تا از نظر اجتماعی سالم باشید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی