4 روش برای متوقف کردن نفرت از خود - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

4 روش برای متوقف کردن نفرت از خود

فهرست مطالب

کلینیک آوان – نفرت از خود به این باور یا احساس اساسی اشاره دارد که فرد به اندازه کافی خوب نیست و این با داشتن عزت نفس پایین و احساس بی ارزشی همراه است. بیزاری از خود می تواند بر نحوه نگاه شما به دنیای اطراف تأثیر بگذارد. ممکن است در مورد جنبه های منفی زندگی خود نشخوار فکری کنید و به جنبه های مثبت زندگی خود کمتر توجه کنید.

بنابراین، یادگیری چگونگی تشخیص علائم خود بیزاری می تواند مفید باشد. در ادامه این مطلب باما همراه باشید:

فکر کردن به همه یا هیچ: این نوع تفکر اغلب شامل استفاده از مطلق یا افراط است. شما زندگی خود را خوب یا بد می بینید، بدون هیچ گونه ظرافت یا سایه های خاکستری. این می تواند مشکل ساز باشد زیرا یافتن راه حل های جایگزین یا راه های مقابله را دشوار می کند.

سوگیری منفی: شما بیش از حد روی جنبه های منفی یک موقعیت تمرکز می کنید و نکات مثبت را در نظر نمی گیرید. حتی اگر جنبه ای مثبت را تجربه کنید، ممکن است آن را نادیده بگیرید و راهی برای مشاهده منفی پیدا کنید.

عزت نفس پایین: عزت نفس را می توان اینطور تصور کرد که چقدر خود را دوست دارید، تایید می کنید یا برای خود ارزش قائل هستید. داشتن عزت نفس پایین با ارزیابی منفی از خود مطابقت دارد.

مشکل در پذیرش تعارف: وقتی کسی نکته مثبتی در مورد شما می‌گوید یا از شما تعریف و تمجیدی می کند، از گفته‌های او صرفنظر می‌کنید یا فکر می‌کنید که آنها خوب هستند که از شما تعریف می کنند. در واقع، به جای اینکه سخنان آنها را با مهربانی بپذیرید، آنها را زیر سوال می برید.

انتقاد بیش از حد از خود: اگر اشتباهی مرتکب شوید، بیش از حد از خودتان انتقاد می کنید و به شخصیت خود حمله می کنید (به عنوان مثال، “من یک شکست خورده هستم که هرگز به چیزی نمی رسد”). بخشیدن خودتان برایتان سخت است، حتی اگر دیگران قبلاً این کار را کرده باشند.

4 روش برای متوقف کردن نفرت از خود

چگونه تنفر از خود را متوقف کنیم

یادداشت روزانه: نوشتن روزانه می تواند راه مفیدی برای باز کردن تمام افکار در سرتان با قرار دادن آنها روی کاغذ باشد. با تأمل در روزتان، می‌توانید بررسی کنید که چگونه موقعیت‌ها یا افراد خاصی ممکن است احساسات شما را تحریک کرده باشند و ریشه افکار ایجاد تنفر از خود را پیدا کنید.

برای اینکه یادداشت روزانه بتواند موثر باشد، مهم است که مستمر باشد. تنها در این صورت است که قادر خواهید بود الگویی در حال ظهور را حس کنید و در مورد چگونگی تغییر احساسات خود در طول زمان آگاهی کسب کنید. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که بیان احساسات خود از طریق نوشتن می تواند در کاهش ناراحتی روانی مفید باشد.

با منتقد درونی خود صحبت کنید: علاوه بر آگاهی بیشتر از احساسات خود، زیر سوال بردن افکار خود در شرایط منفی می تواند مفید باشد. منتقد درونی خود را یک قلدر بدانید و سعی کنید در مقابل این قلدر بایستید. با افکار و انتقادات منفی خود با استدلال و حمایت مقابله کنید. اگر انجام این کار برایتان سخت است، تصور کنید که دوست شما ممکن است به صدای انتقادی در ذهن شما چه بگوید.

شفقت و خودپذیری را تمرین کنید: آیا واقعاً به خاطر همین اشتباه کوچک دنیا به پایان رسیده است؟ آیا می توانید کمی با خودتان مهربان تر باشید؟ وقتی شروع به پذیرش و دوست داشتن بدون قید و شرط خود کنید و خودگویی مثبت را در خود پرورش دهید، به آرامی آن را به یک عادت تبدیل خواهید کرد. تحقیقات نشان می دهد که درمان متمرکز بر شفقت می تواند به بهبود عزت نفس کمک کند، که به نوبه خود می تواند نفرت از خود را کاهش دهد. (پیشنهاد می شود مطلب نسبت به خود چقدر بخشنده و دلسوز هستیم؟ را مطالعه کنید.)

اطرافیان خود را در نظر بگیرید: با چه کسانی بیشتر معاشرت می کنید؟ آیا دوستانتان به خودگویی منفی شما کمک می کنند؟ مهم این است که وقت خود را با افرادی بگذرانید که شما را بالا می برند، نه با کسانی که شما را پایین می آورند. ممکن است پایان دادن به برخی از روابط دشوار باشد، اما حداقل ممکن است مفید باشد که از این روابط سمی فاصله بگیرید، در حالی که روی تقویت رابطه ای که با خود دارید و سایر روابط سالم با دیگران کار می کنید.

در پایان

مقابله با خود بیزاری می تواند دشوار باشد. خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا کمی احساس بهتری داشته باشید. امیدوارم این مطلب راهکارهایی را ارائه کرده باشد که به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی