4 عامل برای ایجاد اعتماد در رابطه - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

4 عامل برای ایجاد اعتماد در رابطه

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • ایجاد اعتماد در رابطه ممکن است پیچیده باشد، اما تحقیقات اخیر این روند را آسان‌تر کرده است.
  • برای شروع، اعتماد را می توان با کار بر روی سطوح اعتماد عمومی و رفتارهای خود نسبت به دیگران افزایش داد.
  • با کنترل دقیق پویایی روابط و زمینه های اجتماعی، اعتماد می تواند به شکوفایی بیشتری برسد.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – اعتماد جزء ضروری روابط شاد و سالم می‌باشد. با این وجود، اعتماد کردن به یک نفر می‌تواند پیچیده باشد و ما را ملزم می‌کند که بسیاری از جنبه‌های احساسات خود، رفتار شریک زندگی و زمینه بزرگ‌تر رابطه را در نظر بگیریم.

بنابراین، همیشه مشخص نیست که باید به چه کسی اعتماد کنیم، یا چگونه باید در طول زمان به آنها اعتماد کنیم.

خوشبختانه، مقاله‌‌ای مروری که توسط ویس (Weiss)، برگمر (Burgmer) و هافمن (Hofmann) نگارش شده، تلاش کرده است تا این شبکه پیچیده از افکار، احساسات و رفتارها را در رابطه با تجربه اعتماد ما در زندگی روزمره ساده کند. نویسندگان به چهار عامل اصلی که بر اعتماد در روابط تأثیر می گذارد اشاره کردند. این چهار عامل فرآیند اعتمادسازی را ساده می‌کند و چارچوبی را برای سازماندهی برخی از توصیه‌هایی که در طول سال‌ها در مورد این موضوع ارائه شده فراهم می‌کند. بنابراین، اجازه دهید هر یک از آن موارد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

سطوح اعتماد عمومی

نویسندگان، ارزیابی خود را با نگاه به اعتماد عمومی آغاز می کنند. اساساً، این درجه ای است که یک نفر به طور کلی به دیگران در تعاملات روزمره خود اعتماد می کند.

آنها (نویسندگان) خاطرنشان می کنند که اکثر مردم می خواهند به دیگران اعتماد کنند و اعتماد عمومی اغلب بالا است. با این وجود، گاهی اوقات افراد تجربیات منفی دوران کودکی، مشکلات دلبستگی، عزت نفس پایین یا مشکلات روابط گذشته دارند که آنها را به بی اعتمادی مزمن به دیگران و محافظت از خود می کشاند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 3 نیاز اساسی برآورده نشده و تأثیر آنها بر روابط ما را مطالعه کنید.)

بر اساس بررسی، اعتماد عمومی تنها 16 درصد از سطح اعتماد در یک رابطه را تشکیل می دهد. این بدان معنی است که عوامل دیگر، مانند رابطه درست با شریک زندگی یا دوست خوب، می تواند به ما کمک کند تا بر دیدگاه عمومی بی اعتماد غلبه کنیم.

با این وجود، داشتن چنین دیدگاه بدبینانه ای ممکن است باعث شود افراد خود قابلیت های را دست کم بگیرند و روابط خوب را نیز از دست بدهند. بنابراین، برای شناسایی شریک مناسب و ایجاد اعتماد در رابطه, شناسایی هر گونه مساله دلبستگی و توجه به تجربیات روابط منفی قبلی خودمان می‌تواند یاری دهنده باشد و با این کار بهتر می‌توانیم قابلیت های خود و امکان اعتماد به روابط با دیگران را نیز ببینیم.

رفتارهای شرکا

عامل بعدی تأثیرگذار بر اعتماد که توسط ویس، برگمر و هافمن شناسایی شد، رفتار هر یک از شرکا است. به طور خاص و طبق بررسی، یک شریک قابل اعتماد به گونه‌ای رفتار خواهد کرد که هم شایستگی و هم همراهی داشته باشد. آنها همچنین صمیمی و دلسوز خواهند بود و در مواقع لزوم برای صلاح رابطه فداکاری می‌کنند.

شایستگی و همکاری (معروف به ظرفیت و تمایل) به طور کلی از اجزای ضروری عشق است. به همین ترتیب، صمیمیت و درک به ایجاد رابطه و ارتباط در روابط عاشقانه نیز کمک می کند.

در مقابل، رفتار تهدیدآمیز یا تنبیهی می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی و پرورش رابطه مخرب شود. به همین دلیل است که انتخاب شریکی که رفتار مثبتی دارد و اجتناب از کسانی که خودخواه یا تهدیدکننده هستند، برای یک رابطه قابل اعتماد و سالم بسیار ضروری است. همچنین به یاد داشته باشید که شما نیز باید رفتار خوبی داشته باشید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 6 نشانه طرحواره بی اعتمادی و سوءاستفاده را مطالعه کنید.)

پویایی روابط

سومین عامل تاثیر گذار بر اعتماد، پویایی خود رابطه است. بررسی ها اشاره می‌کنند که اعتماد می‌تواند تحت تأثیر میزان وابستگی متقابل، تعادل یا عدم تعادل قدرت، و تضاد منافع بین شرکای رابطه باشد.

بنابراین، فراتر از احساسات درونی اعتماد عمومی و رفتارهای بیرونی هر یک از طرفین، پویایی کلی رابطه می تواند بر سطح اعتماد نیز تأثیر بگذارد.

در نتیجه هنگام ایجاد اعتماد، مهم است که کیفیت رابطه خود را نیز در نظر بگیرید. به طور خاص، شرکای بیش از حد مستقل از یکدیگر ممکن است مشکلاتی در تعهد داشته باشند.

در مقابل، وابستگی بیش از حد (یا هم‌وابستگی) می‌تواند در عوض “خودتعیین‌گری” را در روابط عاشقانه محدود کند. فراتر از آن، تضاد منافع، ضعف در رفتار متقابل یا قدرت نابرابر می تواند اعتماد را در روابط کاهش دهد.

بنابراین، برای شکوفایی واقعی اعتماد، هر دو نفر باید در انتخاب خود آزاد باشند، به یکدیگر اعتماد داشته باشند و احساس کنند که رابطه منصفانه است. ( پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه از کسی حمایت عاطفی کنیم را مطالعه کنید.)

زمینه اجتماعی

چهارمین عامل مورد بحث ویس، برگمر و هافمن که بر اعتماد تأثیر دارد، زمینه اجتماعی بزرگتر است. آنها تاکید می کنند که رفتار سایر افراد خارج از رابطه، بی عدالتی عمومی در جامعه و انزوای اجتماعی می تواند به یک رابطه خزیده و بر اعتماد بین شرکا نیز تأثیر بگذارد.

بنابراین، هنگام ایجاد اعتماد، مهم است که در نظر بگیرید که چگونه دوستان، خانواده‌ها و فرهنگ‌های شما ممکن است از رابطه شما با یکدیگر حمایت کنند یا اعتماد را کاهش دهند.

به طور خلاصه، اگرچه ما اغلب در زندگی مدرن زمینه های اجتماعی را نادیده می گیریم، اما بافت اجتماعی می تواند تأثیر زیادی بر روابط داشته باشد. به طور خاص، مواردی مانند انتظارات نقش جنسیتی و ملاحظات معنوی می توانند سازگاری را افزایش یا کاهش دهند.

علاوه بر این، چیزی به سادگی به اشتراک گذاشتن یک عمل مشترک می تواند خیانت را کاهش دهد و اعتماد را افزایش دهد.

بنابراین، حتی زمانی که ساختارهای اجتماعی مدرن زندگی عاشقانه ما را مختل می کنند و کیفیت آن را کاهش می دهند، ما همچنان می توانیم شیوه های فرهنگی، گروه های اجتماعی و افرادی را شناسایی کنیم که از روابط قابل اعتماد و رضایت بخش حمایت می کنند. وقتی این عوامل با طرز فکری قابل اعتماد، رفتار حمایتی و یک رابطه منصفانه ترکیب شوند، می توانند به ما کمک کنند تا به طور مؤثرتری با یکدیگر اعتماد ایجاد کنیم.

به نوبه خود، این می تواند بهترین فرصت را برای ایجاد نوع تعاملات محبت آمیز که همه ما بیشتر از همه آرزو داریم، به ما بدهد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی