4 مهارت برای رسیدن به خود واقعی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

4 مهارت برای رسیدن به خود واقعی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • اصیل بودن به این معناست که در هر موقعیتی از زندگی، نسبت به خود صادق باشید و بر اساس باورهای خود عمل کنید.
  • کشف خود واقعی یا اصالت مهم است، زیرا با رفاه روانی بیشتر مرتبط است.
  • یک فرد می تواند با مشاهده خود، شناسایی ارزش های خود، نگاه کردن به انتخاب های خود و ایجاد عزت نفس، اصالت بیشتری پیدا کند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – به عنوان انسان، بیشتر ما می خواهیم معتبر باشیم. ما می خواهیم خودمان باشیم و از آنچه هستیم مطمئن باشیم. با پذیرفتن نقاط قوت و ضعفمان می‌توانیم سبک زندگی خاص خود را داشته باشیم که ارزش‌ها، باورها، شخصیت و علایق درونی ما را منعکس کند.

اصالت به طور کلی به این صورت تعریف می شود که با خود صادق باشید و به گونه ای رفتار کنید که حس اصلی شما از خود را منعکس کند. این بدان معنی است که شما آرزو دارید همیشه و در همه موقعیت ها به طور مداوم خودتان باشید. از جمله زمانی که تنها هستید، در اطراف دیگران و در محیط های اجتماعی. اینکه شما به شیوه‌ای عمل کنید که با باورهای شما همخوانی دارد، مستقل از آنچه دیگران می‌گویند. بدون توجه به شرایطی که برایتان پیش می آید، بر ارزش های خود متکی باشید.

نه تنها خود واقعی بودن احساس خوبی دارد، بلکه تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که ارتباط زیادی با رفاه روانی و رضایت از زندگی دارد. به عنوان مثال، یک متاآنالیز از 75 مطالعه نشان داد که اصالت ارتباط مثبتی با رفاه عمومی و مشارکت فعال در کار و زندگی دارد. با این حال، همان‌قدر که اصیل بودن برای ما خوب است، کاوش خود و عمل کردن بر اساس آن می‌تواند دلهره‌آور باشد. (پیشنهاد می‌شود مطلب چهار نکته برای رسیدن به خودآگاهی و تبدیل شدن به بهترین خود را مطالعه کنید.)

خبر خوب این است که راه هایی برای توسعه اصالت وجود دارد. یک مطالعه جدید توسط کیپفلزبرگر (Kipfelsberger) نشان داد که برخی از جنبه‌های اصالت را می‌توان آموخت و تمرین کرد. در ادامه چهار مهارت اساسی وجود دارد که می توانید از امروز شروع کنید تا اصالت بیشتری داشته باشید:

ناظر خود باشید.

اصیل شدن به این معنی است که به روی اطلاعات جدید درباره خود باز باشید. هر روز زمانی را برای مشاهده افکار، احساسات و رفتارهای خود اختصاص دهید. سعی کنید ناظر خودتان باشید. چه ویژگی هایی شما را بهتر توصیف می کند؟ دوست داشتن و دوست نداشتن شما؟ شخصیت شما؟ (پیشنهاد می‌شود مقاله 5 روش برای افزایش خودکارآمدی را مطالعه کنید.)

ارزش های خود را کاوش و شناسایی کنید.

اصیل بودن به این معنی است که ارزشمندترین ارزش های خود را می شناسید، زیرا همین ویژگی ها هستند که باید اعمال شما را به صورتی ارادی هدایت کنند. بنابراین، ارزش های اصلی خود را کشف و شناسایی کنید. آیا برای استقلال ارزش قائل هستید؟ وفاداری؟ خانواده؟ صداقت؟ فهرستی از آنچه در حال حاضر برای شما مهم است تهیه کنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله ارزش ذاتی خود را برای ساختن یک زندگی پربار فعال کنید را مطالعه کنید.)

به دنبال ناهماهنگی در انتخاب های خود باشید.

برای واقعی بودن، افکار، کلمات، احساسات و اعمال شما باید مطابقت داشته باشند. بنابراین، ارزش های شما چگونه در انتخاب های شما منعکس می شود؟ آیا منعکس نمی شوند؟ آیا مواقعی وجود دارد که اعمال شما با آنچه ادعا می کنید مطابقت ندارد؟ اگر متوجه ناهماهنگی بین آنچه می‌گویید، احساستان و آنچه فکر می‌کنید شدید، مکث کنید و سعی کنید ارزش‌ها و انتخاب‌های خود را مطابقت دهید. (پیشنهاد می‌شود مقاله آیا دچار بحران وجودی هستید؟ را مطالعه کنید.)

عزت نفس خود را بسازید.

هر چه احساس بهتری نسبت به خود به عنوان یک شخص داشته باشید، بدون توجه به موقعیتی که در آن قرار می گیرید، راحت تر خواهید بود که خودتان باشید. عزت نفس به شما این امکان را می‌دهد که اشتباهات و خطاهای خود را بدون تاثیر گذاری احساس شرم و گناه بپذیرید. همچنین تحمل کسانی را که از شما خوششان نمی‌آید، از شما انتقاد می‌کنند و یا حتی شما را رد می‌کنند را سهل و آسان می‌کند, زیرا شما با کسانی که هستید با آنها سازگار نیستید. بنابراین، قدردانی از جنبه های شگفت انگیز خود را تمرین کنید. وقتی از آنچه می خواهید باشید کوتاهی می کنید، به خود یادآوری کنید که زندگی یک آزمایش بزرگ یادگیری است. هدف کامل بودن نیست، بلکه این است که از اشتباهات درک شده درس بگیرید تا دوباره آنها را تکرار نکنید. (پیشنهاد می‌شود مقاله 5 عادت سالم برای افزایش عزت نفس را مطالعه کنید.)

حقیقت برهنه…

در طول زندگی خود، احتمالاً با موقعیت های بی شماری مواجه خواهید شد که شما را به چالش می کشد تا در آینه نگاه کنید. این موقعیت ها باعث می شوند که از خود بپرسید: من کیستم؟ چرا من اینگونه واکنش نشان می دهم؟ آیا این همان شخصی است که می خواهم باشم؟ چگونه می خواهم زندگی کنم؟

اگرچه بسیاری از این موقعیت‌ها دشوار هستند، اما آنها به شما موهبت عمیق “توانایی واقعی‌تر شدن” را ارائه می‌کنند. یا همان طور که کارل یونگ به صراحت گفته است، فرصتی برای تبدیل شدن به آن چیزی که واقعا هستید. برای کمک به ایجاد اصالت، خود را مشاهده کنید، به دنبال ناسازگاری در باورها و انتخاب های خود باشید و روی ایجاد عزت نفس خود کار کنید. مردم از صداقت شما قدردانی خواهند کرد و زمانی که دنیای درونی شما با رفتار بیرونی شما مطابقت داشته باشد، بیشتر اصالت و خود واقعی‌تان را احساس می کنید.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها