5 دلیل برای فکر کردن به سبک زندگی مینیمالیسم - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 دلیل برای فکر کردن به سبک زندگی مینیمالیسم

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – در دنیایی که اغلب فراوانی و مصرف گرایی را تجلیل می کند، روند جدیدی به وجود آمده است که مینیمالیسم نام دارد. در نگاه اول، ممکن است یک سبک زندگی شیک به نظر برسد، اما ریشه های مینیمالیسم بسیار عمیق تر است.

از منظر روان‌شناختی، خانه‌های فیزیکی ما اغلب شبیه به دنیای درونی ما هستند و زمانی که فضای فیزیکی ما در هم ریخته است، فضای ذهنی ما نیز اغلب به همین شکل است. بهم ریختگی فیزیکی می‌تواند یادآور بی‌نظمی دائمی باشد و راحت‌تر از آنچه که ما آگاهانه از آن آگاه باشیم، به ذهن ما سرایت می‌کند.

اگر فکر می‌کنید سبک زندگی مینیمالیستی چیزی جز یک مد نیست، فواید آن و اینکه چقدر سریع می‌توان از آن بهره برد را در نظر بگیرید. شاید نظرتان عوض شود.

پیوند بین مینیمالیسم و رفاه

مینیمالیسم به عنوان انتخاب سبک زندگی که با مصرف کم، سادگی داوطلبانه و کاهش ارادی دارایی های مادی مشخص می شود، ظهور کرده است. افرادی که این سبک زندگی را می پذیرند، تمایل دارند از اکتساب بیش از حد اجتناب کنند و رفتارهایی مانند شیوه های صرفه جویانه و همگام با حمایت از محیط زیست را انتخاب کنند، در حالی که به دنبال زندگی معنادارتر هستند.

پژوهشی توسط نشریه Journal of Applied Positive Psychology با هدف بررسی تأثیر مینیمالیسم بر نشاط، رضایت از زندگی و روابط بین فردی انجام شد. مینیمالیست ها به جای جمع آوری اقلام برای ارزش یا موقعیت درک شده خود، بر آنچه برای آنها لذت و سودمندی می آورد تمرکز می کنند. (پیشنهاد می‌شود مطلب 5 عادت ضروری برای داشتن زندگی با نشاط را مطالعه کنید.)

علاوه بر این، مینیمالیست ها اغلب به این واقعیت سوگند می خورند که داشتن دارایی های کمتر، احساس آزادی و رضایت بیشتری را به ارمغان می آورد. در تلاش نویسندگان برای ارزیابی اعتبار این ادعاها، مضامین کلیدی زیر شناسایی شدند که به طور موثر نشان می‌دهند چگونه مینیمالیسم به افزایش رفاه زندگی کمک می‌کند:

خودمختاری. این موضوع احساس آزادی و رهایی را در بر می گیرد که با انتخاب سبک زندگی مینیمالیستی به وجود می آید. شرکت‌کنندگان در این مطالعه توضیح دادند که چگونه قبلاً احساس می‌کردند تحت تأثیر دارایی‌ها و انتظارات اجتماعی خود «به دام افتاده‌اند» یا «به چالش کشیده شده‌اند». از طریق مینیمالیسم، آنها استقلال پیدا کردند و توانستند زندگی خود را با ارزش های شخصی خود هماهنگ کنند و احساس اصالت بیشتری داشته باشند. مینیمالیسم، گریز از چرخه یکنواخت مصرف گرایی را فراهم کرد و به آنها اجازه داد تا زندگی واقعی را دنبال کنند.

صلاحیت. بسیاری از شرکت کنندگان با کاهش بهم ریختگی و ساده کردن محیط خود، احساس کنترل و نظم بیشتری را گزارش کردند. قبل از پذیرفتن مینیمالیسم، اغلب احساس می کردند که تحت تأثیر «آشوب» و «آشفتگی» هستند. با این حال، با داشتن دارایی کمتر، اضطراب و استرس کمتری را تجربه کردند. از طریق مینیمالیسم، آنها مدیریت محیط اطراف و در نتیجه زندگی خود را آسان تر می‌یافتند.

فضای ذهنی. شرکت‌کنندگان، مینیمالیسم را به‌عنوان راهی برای ایجاد «فضای ذهنی» توصیف کردند که منجر به ذهنی شفاف‌تر و متمرکزتر می‌شود. این ارتباط بین نظم بیرونی و درونی به آنها اجازه داد تا انرژی ذهنی خود را ذخیره کنند و به آنها کمک کند از حس سبکی و وضوح پایدار لذت ببرند. فقدان بهم ریختگی فیزیکی منجر به هرج و مرج درونی کمتری شد و از این ایده حمایت کرد که محیط اطراف ما می تواند به طور مستقیم بر وضعیت روانی ما تأثیر بگذارد.

آگاهی. مینیمالیسم همچنین آگاهی شرکت کنندگان را از ارزش های خود و آنچه واقعاً در زندگی مهم است افزایش داد. فضای ذهنی تازه ایجاد شده، انعکاس، تمرکز حواس و ذائقه را تسهیل می کرد. با کاهش حواس‌پرتی، افراد می‌توانند روی رشد خود تمرکز کنند و از بینش‌های جدید بیاموزند و در نهایت به درک عمیق‌تری از دنیای اطرافشان برسند.

احساسات مثبت. ترکیبی از استقلال، شایستگی، فضای ذهنی و آگاهی منجر به افزایش احساسات مثبت در میان شرکت کنندگان شد. آنها احساس شادی، آرامش و احساس کلی رفاه را گزارش کردند. به نظر می رسد تغییر سبک زندگی مینیمالیستی به عنوان یک کاتالیزور برای این احساسات عمل می کند، زیرا آنها را قادر می سازد از استرس و اضطرابی که اغلب با جامعه مصرف گرا همراه است رها شوند.

مینیمالیسم فقط نشان دهنده تغییر در سبک زندگی نیست. در واقع، می‌تواند چیزی بیش از سازماندهی فیزیکی را به کسانی که متعهد به آن هستند ارائه دهد. سفری دگرگون‌کننده به سوی رفاه بیشتر و زندگی معنادارتر و رضایت‌بخش‌تر. (پیشنهاد می‌شود مطلب تعریف کیفیت زندگی چیست و چگونه می‌توان آن را افزایش داد؟ را مطالعه کنید.)

چگونه می توان به سبک زندگی مینیمالیست دست یافت

نمی توان انکار کرد که جامعه توسط مصرف گرایی و مادی گرایی هدایت می شود. رهایی از این اصول ممکن است غیرممکن به نظر برسد. با علم به اینکه برای انجام این کار نیاز به متقاعد کردن و حمایت است، جوامع مینیمال در طول زمان توسعه یافته‌اند. آنها فضاها و مجموعه‌ای از دانش را ایجاد می‌کنند که از افراد امیدوار به تغییر حمایت می‌کنند و آنها را توانمند می‌سازند.

اگر می‌خواهید به سمت مینیمالیسم حرکت کنید، قبل از خرید بعدی، سوالات زیر را در مورد کالای مورد نظر از خود بپرسید:

  • آیا حداقل دو هفته به آن فکر کرده اید؟
  • آیا یک مشکل واقعی را حل می کند؟
  • آیا از قبل چیزی مشابه آن دارید؟
  • آیا خرید آن ارزش کنار گذاشتن خرید بعدی را دارد؟
  • آیا هنوز از خرید پنج سال قبل استفاده می کنید؟
  • آیا می دانید که می توانید آن را در خانه خود قرار دهید یا نه؟
  • آیا می توانید بدون آن راضی و خرسند باشید؟
  • آیا این یک کالای باکیفیت با برچسب قیمت مناسب است؟
  • آیا وضعیت روانی شما در حال حاضر آرام و خنثی است یا توسط نیروهای داخلی/خارجی تغییر یافته است؟
  • آیا خرید با قصد یا تکانش انجام می شود؟

اگر بیشتر به پاسخ‌های منفی تمایل دارید تا پاسخ‌های مثبت، آن را نشانه‌ای در نظر بگیرید که خرید به شما یا فضای شما کمکی نمی‌کند. این عادت را ادامه دهید و با تلاش‌های خود در ایجاد فضایی ساده و هدفمند در مسیر زندگی مینیمالیستی قدم بردارید. (پیشنهاد می‌شود مطلب هشت نکته برای به دست آوردن و حفظ رفاه عاطفی را مطالعه کنید.)

مینیمالیسم در مورد از بین بردن ملزومات غیر ضروری است و تنها مواردی را که واقعاً مهم هستند باقی می گذارد. وقتی فضاهایمان را شلوغ نمی‌کنیم و با وجدان مصرف می‌کنیم، به طور همزمان آشفتگی‌های عاطفی و ذهنی را که بر ما سنگینی می‌کند پاک می‌کنیم. با حواس‌پرتی‌های کمتر، بهتر می‌توانیم روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنیم و فضا را (چه از نظر جسمی و چه از نظر ذهنی) برای یک زندگی آگاهانه و رضایت‌بخش باز کنیم.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها