5 ذهنیت روانشناختی که برای موفقیت نیاز دارید - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 ذهنیت روانشناختی که برای موفقیت نیاز دارید

فهرست مطالب

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – داشتن طرز فکر صحیح راهی مطمئن برای سلامت روانی است. در این مطلب پنج ذهنیت روان‌شناختی که از تحقیقات معتبر در روان‌شناسی به دست آمده است را برای شما آماده کرده‌ایم:

تقویت طرز فکر مثبت. تحقیقات روان‌شناختی کلاسیک در مورد نظریه تقویت به وضوح نشان می‌دهد که تقویت مثبت (پاداش دادن به رفتار مطلوب) منجر به نتایج موفقیت‌آمیز می‌شود و بر سرزنش برتری دارد. وقتی به هدفی دست می‌یابید، می‌توانید خود را با انجام کاری مثبت یا رفتاری مثبت تقویت کنید. مانند خریدن چیزی برای خودتان، تماس گرفتن با یک دوست یا عزیز. تقویت طرز فکر مثبت راهکاری بسیار موثر نسبت به زمانی است که به دلیل اشتباه یا نرسیدن به هدف، خود را سرزنش کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب فروتنی فکری؛ نادانی خود را پذیرا باشیم را مطالعه کنید.)

جهت گیری یادگیری. با هر رویداد یا موقعیتی طوری برخورد کنید که انگار فرصتی برای یادگیری است. خواه موقعیتی تازه مانند قرار گرفتن در معرض عقاید متفاوت یا اشتباهی که مرتکب شده اید باشد ویا حتی نمونه ای از موفقیت، سعی کنید از آن درس بگیرید. روانشناس کارول دوک (Carol Dweck) به این موضوع به عنوان داشتن “ذهنیت رشد” اشاره می کند. یکی از راه‌های انجام این کار، انجام «بازبینی پس از رویداد» است. برای تأمل در تجربیات کمی وقت بگذارید. چه چیزی از آنها یاد گرفتید؟ چگونه می توانید از این یادگیری برای موفقیت بیشتر در آینده استفاده کنید؟ من سعی می کنم بعد از هر مشاوره ای که با یک مدیر یا یک تیم کاری دارم یا حتی بعد از برگزاری کلاس این کار را انجام دهم. من همیشه از اینکه چقدر از همکاری با دیگران آموخته ام شگفت زده می شوم. سعی کنید در مورد دیدگاه اطرافیان، مشکلاتی که در زندگی با آنها روبرو شده اند و… بیشتر بدانید!” (پیشنهاد می‌شود مطلب توجه به نقاط قوت به جای شکنندگی را مطالعه کنید.)

طرز فکر بهره وری. ذهنیت بهره وری بر عملکرد و انجام کارها متمرکز است. در بهره وری نگاه افراد روی دستیابی به اهداف است، اما همچنین به کیفیت (نه فقط کمیت) خروجی نگاه می کنند. طرز فکر بهره وری نه تنها به آنچه انجام می شود بلکه به نحوه انجام آن نیز توجه می کند. ایجاد محیطی که بهره وری را ارتقا دهد، کلید اصلی است. وقتی اولین کتابم را نوشتم، مراقب بودم که محیط نوشتنم را طوری نظم دهم که کارایی و بهره وری را به حداکثر برسانم. من همچنین اهداف کوچکی را تعیین کردم، پروژه را به قطعات تعریف شده تقسیم کردم و با استفاده از ذهنیت تقویت مثبت، زمانی که یکی از اهداف کوچک را به انجام رساندم به خودم پاداش دادم. طرز فکر بهره وری باید تعادل بین کار و زندگی را نیز در نظر بگیرد، بنابراین مهم است که برای خودتان، دوستان و خانواده در زندگی خود وقت بگذارید. (پیشنهاد می‌شود مطلب تفاوت بین کمال گرایی و تلاش سالم را مطالعه کنید.)

تبدیل یک عامل استرس زا به چالش. این درسی از تحقیقات روانشناختی در مورد “سرسختی” است. یکی از مواردی که افراد سرسخت را از افرادی که فاقد این ویژگی هستند متمایز می‌کند، نحوه درک آنها از موقعیت های استرس زا است. آنها به جای اینکه به خود اجازه دهند تحت فشار عوامل استرس زا قرار گیرند، به صورت شناختی تهدید را دوباره چارچوب می دهند و آن را چالشی می دانند که باید بر آن غلبه کرد. به جای تسلیم شدن در برابر عامل استرس زا، به راه هایی برای شکست دادن آن، حل آن یا به حداقل رساندن آن فکر کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب 7 روش جلوگیری از واکنش بیش از حد به استرس را مطالعه کنید.)

دیدگاه پیگمالیون (Pygmalion). این مورد آخر، ادای احترامی است به روانشناس بزرگ فقید رابرت روزنتال (Robert Rosenthal). اثر پیگمالیون در مورد داشتن انتظارات مثبت از دیگری است و این مثبت بودن از طریق رفتار کلامی و به خصوص غیرکلامی به فرد دیگر منتقل می شود. در حالی که اثر پیگمالیون بر عملکرد و نتایج دیگران تمرکز می کند، همچنین به ما می گوید که انتظارات مثبتی در مورد توانایی خود و شانس خود برای موفقیت داشته باشیم.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

3/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی