5 راهکار برای غلبه بر بدبینی - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 راهکار برای غلبه بر بدبینی

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • از آنجایی که بدبین ها همیشه انتظار دارند بدترین احتمالات اتفاق بیفتد، بهزیستی کمتری دارند.
 • دوز سالم بدبینی می تواند به ما کمک کند تا برای مصیبت ها آماده شویم و غافلگیر نشویم.
 • خوشبختانه بدبینی مسئله‌ای است که می توانیم بر آن غلبه کنیم.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بدبین ها معمولاً دیدگاهی تیره و تار دارند که به آن دیدن «نیمه خالی لیوان» نیز می گویند. در نتیجه، آنها ممکن است به شدت بر روی آنچه ممکن است اشتباه رخ دهد تمرکز کنند، وقتی همه کارها درست پیش رفت شگفت زده شوند یا اعتبار نتایج مثبت را زیر سوال ببرند. از آنجا که آنها همیشه انتظار دارند بدترین اتفاقات بیفتد، تمایل به رفاه کمتری دارند. علاوه بر این، آنها ممکن است فکر کنند که هیچ رویداد یا نتیجه مثبتی ماندگار نیست و احساس می کنند که هر لحظه فرش از زیر پای آنها کشیده می شود. با این فقدان امنیت درک شده، آنها ممکن است هرگز نسبت به موفقیت ها یا موقعیت خود در جامعه اطمینان نداشته باشند. از آنجایی که تمایل دارند بر روی نقاط ضعف و ناامنی خود تمرکز کنند، ممکن است عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی نیز داشته باشند.

در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

 • یک دانش آموز همیشه انتظار امتحانات سخت و نمرات بد را دارد.
 • متقاضی کار انتظار دارد در مصاحبه شغلی شکست بخورد.
 • شخصی که در راه ملاقات با والدین شریک زندگی خود است، معتقد است که والدین همسرش از او متنفر خواهند شد.
 • شوهری که همسرش تلفن او را جواب نمی دهد نگران است که حتماً اتفاق وحشتناکی برای او افتاده است.
 • فردی که پاسخی به پیامک خود دریافت نکرده است، تصور می کند که دوستش باید به خاطر موضوعی از او عصبانی باشد.

چگونه بدبینی را شکست دهیم؟

دور زدن بدبینی ممکن است سخت باشد و البته بدبین بودن در حد معقول اشکالی ندارد. به هر حال، دوز سالم بدبینی می تواند به ما کمک کند تا برای مشکلات احتمالی آماده شویم و غافلگیر نشویم. با این حال، اگر می خواهید بر بدبینی بیش از حد غلبه کنید، در این مطلب چند استراتژی وجود دارد که می تواند کارساز باشد.

جملات تاکیدی مثبت را تکرار کنید. یکی از راه‌های دور نگه داشتن بدبینی، تکرار جملات مثبت برای خودتان است. سعی کنید چند تایید مثبت ساده را در جایی که در دسترس دید شماست یادداشت کنید و آنها را اغلب تکرار کنید. در زیر چند پیشنهاد وجود دارد.

 • امروز روز پرباری خواهد بود.
 • موفقیت در دسترس من است.
 • من قادر به انجام کارهای بزرگ هستم.
 • من آماده هستم تا بهترین کار را انجام دهم.
 • همه چیز اغلب خوب پیش می رود.

قدردانی را تمرین کنید. بدبین ها تمایل دارند تجربیات نامطلوب را حفظ کنند. سعی کنید آن تجربیات نامطلوب را نادیده بگیرید و لیستی از رویدادها و تجربیات خوبی که در گذشته اتفاق افتاده و قدردان آن هستید را بنویسید. هنگامی که جملات تاکیدی خود را می گویید، به خود نیز کلمه یا جمله‌ای در باب سپاسگزاری از خود بگویید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید. ذهن آگاهی به معنای حضور بدون قضاوت است. بنابراین، هنگامی که تمرکز حواس را تمرین می کنید و رویدادها را واقع بینانه می بینید، از چسباندن برچسب منفی به همه رویدادها و کارهای انجام شده اجتناب می کنید.

افکار خود را مجدداً پیکربندی کنید. اگر متوجه شدید که منتظر پیامدهای نامطلوب هستید، سعی کنید افکار خود را اصلاح کنید. برای مثال، اگر به خود می‌گویید: «من نمی‌خواهم به این مهمانی بروم چون از آن لذت نخواهم برد»، سعی کنید بگویید: «ممکن است از مهمانی لذت ببرم، اما مطمئن نیستم. پس برو شاید خوش بگذرد.»

هر کاری می توانید انجام دهید و به بهترین ها امیدوار باشید. هنوز هم ممکن است انتظار بدترین ها را داشته باشید. هنگام فکر کردن به رویدادی در آینده، مهم است به یاد داشته باشید که اتفاقات وحشتناک در واقع نادر هستند. اگر به اندازه کافی برای مقابله با افکار بدبینانه تلاش نکنید و برای بدترین ها آماده باشید، واقعاً اتفاقات نامطلوبی رخ خواهد داد.

در پایان:

هیچ کس بدبین بودن را انتخاب نمی کند، اما برخی از ما دیدگاهی منفی داریم و بدبینی ما می تواند لذت را از همه رویدادهای زندگیمان بمکد. البته، بدبینی همیشه بد نیست، تا زمانی که با دوز سالم خوش بینی متعادل باشد. با این حال، اگر بیش از حد بدبین باشید، ممکن است شروع به تجربه اضطراب کنید و علائم افسردگی را نشان دهید. خوشبختانه بدبینی مسئله‌ای است که می توانیم بر آن غلبه کنیم.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی