5 راهکار برای کاهش انگ و ننگ طلاق - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 راهکار برای کاهش انگ و ننگ طلاق

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • ادبیات مورد استفاده پیرامون طلاق در فرهنگ های مختلف، انگ طلاق را تقویت می کند.
  • عادی سازی طلاق می تواند این انگ را کاهش دهد و محیط حمایتی بیشتری را برای کسانی که آن را تجربه می کنند ایجاد کند.
  • طلاق اغلب فرآیندی دشوار و احساسی است و ارائه حمایت می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – لورا واسر (Laura Wasser) به عنوان یکی از مشهور ترین وکلای طلاق در سطح جهانی شناخته می شود. مشتریان او عبارتند از: آنجلینا جولی، هایدی کلوم، کیم کارداشیان، کریس جنر، جانی دپ، رایان رینولدز، کریستینا آگیلرا، هیلاری داف، استیوی واندر، پاتریشیا آرکت، کیت والش و ماریا شرایور. او اخیراً در یک مصاحبه‌ تلوزیونی، درخواست کرد تا از اصطلاح “ازدواج ناموفق” استفاده نشود و بجای تلاش جهت استفاده از کلمات جایگزین برای واژه طلاق، بهتر است طلاق را انگ زدایی و عادی شود.

ادبیات مورد استفاده در فرهنگ های مختلف پیرامون طلاق، انگ طلاق را تقویت می کند. استفاده از عباراتی مانند “بیوه” یا “حضانت” بر این انگ می افزاید. برخی از ادیان و فرهنگ ها طلاق را منع می کنند یا روند طلاق را بسیار دشوار می کنند. اما با این حال، میزان طلاق همچنان بسیار بالاست.

چگونه می‌توانیم فرهنگ تفاهم و حمایت از افرادی را که در حال عبور از این گذار چالش‌برانگیز زندگی هستند، پرورش دهیم؟ این تغییر آغاز شده است، برای نمونه در دهه های گذشته از اجاره خانه یا اشتغال به کار افراد مطلقه امتناع می‌شد. اما با این وجود تغییر کند بوده و ما باید به بی‌اعتنایی به این رویداد بسیار رایج زندگی ادامه دهیم. پس چگونه می توانیم انگ طلاق را کاهش دهیم؟

  1. حواستان به کلماتی باشد که در بحث های مربوط طلاق استفاده می کنید. از زبان محترمانه و همدلانه استفاده کنید. من از عباراتی مانند “یک خانواده زیر دو سقف” و “به اشتراک گذاشتن زمان والدین” استفاده می کنم. با استفاده از زبان خنثی، بدون سرزنش و دلسوزی، به ایجاد یک گفتمان حمایتی و فراگیرتر در مورد طلاق کمک می کنید. دوستان خود را تشویق کنید تا بدون ترس از شرم، سرزنش یا انتقاد، تجربیات طلاق خود را به اشتراک بگذارند. عباراتی مانند “من اینجا هستم تا از شما حمایت کنم” یا “فقط می توانم تصور کنم که این برای شما چقدر چالش برانگیز است” نشان دهنده همدلی و همبستگی است. درک خود را به اشتراک بگذارید که طلاق گاهی اوقات سالم ترین گزینه برای افراد و خانواده ها است. (پیشنهاد می‌شود مطلب چگونه از کسی حمایت عاطفی کنیم را مطالعه کنید.)
  2.  عادی سازی طلاق می تواند انگ مرتبط با آن را کاهش دهد و محیط حمایتی بیشتری را برای کسانی که آن را تجربه می کنند ایجاد کند. با توجه به اینکه نزدیک به نیمی از ازدواج ها به طلاق ختم می شود، طلاق یک انتقال رایج زندگی است. داستان های رشد فردی، انعطاف پذیری، فرزندپروری مشترک موفق و موفقیت پس از طلاق را به اشتراک بگذارید. بسیاری پس از طلاق رشد می کنند و برجسته کردن این داستان ها می تواند به تشویق افراد در هنگام طلاق و مقابله با انگ و کلیشه های منفی کمک کند. در مورد نتایج و فرصت های مثبت صحبت کنید. به عنوان مثال، به جای توصیف طلاق به عنوان یک “رویداد آسیب زا”، آن را به عنوان یک “تجربه چالش برانگیز اما متحول کننده” در نظر بگیرید. (پیشنهاد می‌شود مطلب پس از جدایی، داستان جدایی خود را بازنویسی کنید را مطالعه کنید.)
  3. اگر در روند طلاق قرار دارید، در مورد تجربه خود صحبت کنید. سرمشق کردن می تواند به کاهش انگ کمک کند و دیگران را تشویق کند تا در بحث در مورد موقعیت های خود احساس راحتی بیشتری کنند.
  4. با افرادی که در حال طلاق هستند ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید که طلاق اغلب یک فرآیند دشوار و احساسی است و ارائه حمایت می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. هر طلاق متفاوت است، اما اکثر طلاق ها دردناک هستند، زیرا هیچ کس قصد طلاق در هنگام ازدواج را ندارد. مراجعین به کلینیک روانشناسی آوان اغلب به اشتراک گذاشته اند که احساس می کنند توسط دوستانشان رها شده اند و نمی دانند که آیا دوستان آنها را قضاوت می کنند یا فکر می کنند طلاق مسری است. امید (نام واقعی او نیست) به من می گوید که دوستانش جهان و درسا هر بار که برای شام یا سینما بیرون می روند با او تماس می گیرند و او را دعوت می کنند. وجود جامعه حامی می تواند به کاهش احساس انزوا و انگ کمک کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب ابزارهایی برای مقابله با تنهایی را مطالعه کنید.)
  5. اهمیت حل مشکلات در زندگی مشترک را به اشتراک بگذارید. یک بار از من پرسیدند که آیا من طرفدار طلاق هستم. پاسخ من این است که طرفدار روابط سالم هستم. اگر مهارت های ارتباطی موثر می تواند از طلاق جلوگیری کند، من این را تشویق می کنم. با این حال، من همچنین می‌دانم که طلاق گاهی اوقات می‌تواند بهترین گزینه برای مراجعین و خانواده‌هایی باشد که در موقعیت‌های ناسالم، ناامن یا آزاردهنده هستند. (پیشنهاد می‌شود مطلب رازهایی برای پیشگیری و حل تعارض در زندگی مشترک را مطالعه کنید.)

با آگاهی از باورهای خود در مورد طلاق و تغییر نحوه صحبت در مورد آن، می‌توانیم محیطی حمایت‌کننده و درک‌کننده‌تر برای افرادی که آن را تجربه می‌کنند ایجاد کنیم. در نهایت، هرچه بیشتر ما این کار را انجام دهیم، انگ مرتبط با طلاق را کاهش خواهیم داد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها