5 راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • گذراندن زمان در جنگل استرس را کاهش می دهد و عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند.
  • راه رفتن با پای برهنه بر روی خاک یا چمن باعث بهبود خواب و تسریع بهبود زخم می شود.
  • نور خورشید نقش مهمی در تنظیم ریتم شبانه روزی دارد.
  • چشمه های آب گرم معدنی می توانند به کنترل سیستم عصبی کمک کنند.

کلینیک روانشناسی و مشاوره آوان – شاید تعجب آور نباشد که تحقیقات فزاینده نشان می دهد که تماس منظم با طبیعت فواید مهمی برای سلامت روان دارد. با توجه به اینکه مردم در بیشتر تاریخ بشر به طور پیچیده ای با زمین پیوند خورده اند، ممکن است به نظر گستاخانه برسد که فکر کنیم سبک زندگی مدرن شهری ما که به طور موثر ما را از طبیعت جدا می‌کند می‌تواند چیزی غیر از ناسالم باشد.

گذراندن زمان در طبیعت با بهزیستی عاطفی بیشتر، نشاط و رضایت از زندگی همراه است. طبیعت درمانی که اکوتراپی (ecotherapy) نیز نامیده می شود، یک رویکرد گسترده برای سلامت روان است که شامل حضور در طبیعت برای بهبود رفاه است. بیایید نگاهی به چند راه مهم برای بهبود سلامت روان و نحوه عملکرد آنها بیندازیم.

حضور در جنگل

نشان داده شده است که محیط های طبیعی باعث افزایش سلامت روان و کاهش سطح هورمون استرس می شوند. تایید شده است که بازدید از جنگل، تماشای درختان و تنفس هوای آن تأثیرات مثبتی بر بدن انسان دارد. تحقیقات انجام شده در آسیای شرقی (ژاپن، چین، کره جنوبی) و اروپا (آلمان، ایسلند، فنلاند، اسپانیا) نشان می دهد که «حضور در جنگل» استرس را کاهش می دهد و اثرات آن از یک هفته تا بیش از یک ماه باقی می‌ماند. علاوه بر این، بازدید از جنگل می‌تواند از طرق مختلف به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند، از جمله با افزایش تعداد و فعالیت سلول‌های کشنده طبیعی که اثرش می‌تواند بیش از یک ماه ادامه داشته باشد. (پیشنهاد می‌شود مطلب راهکارهای طبیعی برای کاهش استرس و آرام کردن سیستم عصبی را مطالعه کنید.)

قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید

بسیاری از مردم به دلیل خطر ابتلا به سرطان پوست از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب می کنند، اما نور طبیعی خورشید برای سلامت روان بسیار مهم است. نور خورشید به تنظیم ریتم شبانه روزی کمک می کند و منجر به بهبود کیفیت و مدت خواب می شود. در واقع، اختلال افسردگی فصلی تا حد زیادی به زمان سپری شده در داخل خانه، به دور از اثرات نیروبخش و تنظیم کننده خورشید نسبت داده می شود.

فعالیت های خارج از منزل قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش می دهد که منبع طبیعی ویتامین D است. این برای سلامت استخوان، عملکرد سیستم ایمنی و کاهش التهاب مهم است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین از فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و سندرم متابولیک محافظت می کند. البته هر زمان که زیر نور آفتاب هستید، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید! (پیشنهاد می‌شود مطلب 7 عادتی که می تواند خطر افسردگی را به نصف کاهش دهد را مطالعه کنید.)

لمس زمین

ثابت شده است که زمین، که به عنوان ارتینگ (earthing) نیز شناخته می شود، التهاب را کاهش می دهد، پاسخ ایمنی را تقویت می کند، بهبود زخم را تسریع می کند و سیر بیماری های التهابی مزمن و خود ایمنی را بهبود می بخشد. همچنین به نظر می رسد که کیفیت خواب را بهبود می بخشد. اتصال بدن به زمین باعث می شود که الکترون های آزاد از سطح زمین به داخل بدن جریان پیدا کنند، جایی که می توانند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشند.

صرف تماس طولانی مدت با زمین با پای برهنه و راه رفتن روی خاک یا چمن باعث دریافت اثرات مفید زمین با بدن می شود. البته شنا در دریا یا تماس برف بر روی پوست برهنه نیز موثر است. از آنجایی که بسیاری از مردم کفش هایی می پوشند که آنها را از زمین جدا می کند یا تمام روز را در داخل خانه سپری می کنند، تعداد فزاینده ای از مردم از جریان طبیعی الکترون های زمین بهره نمی برند. باغبانی، گذراندن وقت در ساحل یا ساختن آدم برفی راه های سرگرم کننده ای برای لمس زمین هستند. (پیشنهاد می‌شود مطلب چرا مردم کشور فنلاند بسیار خوشحال هستند؟ را مطالعه کنید.)

چشمه های آب گرم معدنی

تاثیر مثبت حمام کردن در چشمه های آب گرم طبیعی از آغاز تاریخ ثبت شده و همیشه منبع شفای مشکلات روانی بوده است. بهبود سلامت روان ناشی از خیساندن در چشمه های آب گرم معدنی شامل ترکیبی از مکانیسم های فیزیکی و روانی است. مشخص شده است که مواد معدنی موجود در آب، مانند منیزیم، گوگرد و لیتیوم می توانند اثر آرام بخشی بر بدن داشته باشند. منیزیم به ویژه در تنظیم سیستم عصبی نقش دارد و می تواند به درمان اضطراب و افسردگی کمک کند. نشان داده شده است که لیتیوم، حتی در مقادیر کم، اثرات تثبیت کننده خلق و خوی دارد و دوزهای بیشتر برای مشکلات سلامت روان مانند اختلال دوقطبی استفاده می شود. (پیشنهاد می‌شود مطلب قدرت شفا بخش طبیعیت را جدی بگیرید را مطالعه کنید.)

افزایش فعالیت بدنی

حضور در طبیعت اغلب شامل فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی، شنا یا ورزش است که برای سلامت روان و جسم مفید است. این می تواند شامل ورزش های زمستانی مانند اسکی یا حتی مبارزه گروهی با گلوله های برفی نیز باشد. افزایش فعالیت منجر به بهبود تناسب اندام، مدیریت بهتر وزن و کاهش خطر بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری قلبی می شود. ورزش از طریق تعدادی مکانیسم فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی تثبیت شده خلق و خو را بهبود می بخشد و اضطراب، استرس و افسردگی را کاهش می دهد. (پیشنهاد می‌شود مطلب مزایای بازی کودکان در خارج از منزل را مطالعه کنید.)

به خودت لطفی کن: برو بیرون!

گذراندن وقت در خارج از منزل ممکن است یکی از هوشمندانه ترین کارهایی باشد که می توانید برای سلامت روان خود انجام دهید. ممکن است در مورد این مسیرهای موثر و ارزان برای سلامت روان چیز زیادی نشنیده باشید، زیرا وقتی از قدرت درمانی طبیعت استفاده می‌کنید، شرکت های دارویی سودی نمی‌برند. اما گاهی اوقات بهترین چیزها در زندگی واقعا رایگان هستند.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (1 امتیاز)
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها