5 عادت سالم برای افزایش عزت نفس - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز مشاوره روانشناختی

5 عادت سالم برای افزایش عزت نفس

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

 • عزت نفس پایین می تواند منجر به مشکلات روانی متعددی مانند اضطراب و افسردگی شود.
 • برای جلوگیری از عزت نفس پایین، شفقت به خود را پرورش دهید، پیروزی های کوچک را جشن بگیرید و از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید.
 • زمانی که متوجه کاهش عزت نفس خود شدید، خودگویی حمایتی را جایگزین خودگویی منفی کنید.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – بسیاری از افراد زمانی به کلینیک روانشناسی مراجعه می کنند که احساس می کنند ارزش شخصی آنها به خطر افتاده است و به دنبال افزایش عزت نفس خود هستند. اغلب آنها جملاتی می گویند، مانند:

 • “من دائما احساس می کنم مقصر هستم.”
 • «احساس می‌کنم که توسط همه اطرافیانم مورد قضاوت قرار می‌گیرم.»
 • “من تمام موفقیت ها و دستاوردهای خود را دست کم می‌گیرم. من باور نمی کنم که لیاقت آن موفقیت ها را داشته باشم.”

اگر عبارات بالا را شما هم با خود می گویید، ممکن است با عزت نفس پایین در حال دست و پنجه نرم کردن باشید.

عزت نفس پایین می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی شود. ممکن است نتوانیم به دنبال اهدافمان باشیم و بر روابطمان تأثیر منفی بگذارد.

در ادامه، من در مورد پنج عادت صحبت خواهم کرد که می توانید برای جلوگیری از احساس گیر افتادن در عزت نفس پایین ایجاد کنید. (پیشنهاد می شود مقاله چگونه به خود ایمان داشته باشیم را مطالعه کنید.)

شفقت به خود را در خود پرورش دهید.

به گفته کریستین نف (Kristin Neff)، پیشگام در زمینه شفقت به خود، افرادی که شفقت به خود بالایی دارند، عزت نفس بالایی دارند. او می گوید: «در اصل، شفقت به خود نوعی منبع سالم عزت نفس است.

شفقت به خود عملی است که با خود با مهربانی رفتار می کنید. زمانی که شکست می خوریم، مرتکب خطا می شویم، احساس بی کفایتی می کنیم یا با مشکلاتی در زندگی مواجه می شویم، باید به جای انتقاد از خود، خودمان را تشویق کنیم.

بر اساس تحقیقات منتشر شده، شفقت به خود شامل پذیرش شک به خود، ارزیابی های منفی از خود و ناملایمات به عنوان بخشی از تجربه انسانی است. افرادی که با خود با شفقت رفتار می کنند، برای مقابله با آزمایش ها و مصیبت های زندگی مجهزتر هستند. (پیشنهاد می شود مطلب نسبت به خود چقدر بخشنده و دلسوز هستیم را مطالعه کنید.)

در ادامه دو روش وجود دارد که می توانید برای بالا بردن عزت نفس خود، شفقت به خود را تمرین کنید:

 1. تمرین “نحوه رفتار با یک دوست” را امتحان کنید. به دوستتان که در یک موقعیت چالش برانگیز نسبت به خودش احساس بدی دارد، چگونه پاسخ می دهید؟ به این فکر کنید که اگر شما به همان شیوه به خودتان پاسخ دهید، ممکن است اوضاع چگونه تغییر کند. ما اغلب خشن ترین منتقدان خود هستیم و رفتار کردن با خود مانند یک دوست صمیمی یکی از راه‌های افزایش سطح شفقت به خود است.
 2. خود را به آغوش بگیرید. وقتی متوجه شدید که تحت استرس هستید، چند نفس عمیق بکشید و به آرامی هر دو دست خود را روی قلب خود قرار دهید، انگار که خود را در آغوش گرفته اید. در حالی که همچنان خود را در آغوش می گیرید و تا زمانی که احساس آرامش می کنید، به آرامی به خودتان ضربه بزنید.

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که مشوق و پذیرنده هستند.

تحقیقات نشان داده است که پذیرش و تایید دیگران باعث افزایش عزت نفس ما می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که تأیید بازخورد در میان نوجوانان منجر به افزایش پذیرش و احترام به خود می شود.

بر ایجاد روابطی تمرکز کنید که به شما فضا، حمایت و تشویق لازم برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود را بدهد. از ارزیابی مجدد روابط خود نترسید تا افرادی را که شما را مورد انتقاد، سرزنش و شرمساری قرار می دهند، از بین ببرید. همیشه حواستان باشد که به چه کسانی اجازه ورود به زندگی خود را می دهید. (پیشنهاد می شود مطلب 2 نگرشی که برای خودشکوفایی باید پشت سر بگذارید را بخوانید.)

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید.

ما اغلب به دنبال دستاوردها هستیم، بدون اینکه لحظه ای برای قدردانی از اینکه چقدر پیشرفت کرده ایم. ما رویاها و آرزوهای بزرگی داریم و تمایل داریم تا در حد افراط عمل کنیم. این می تواند باعث شود ما احساس غرق شدن کنیم و می تواند عزت نفس ما را مختل کند زیرا احساس می کنیم کنترل شرایط خود را در دست نداریم.

طبق تحقیقات، جشن گرفتن بردهای کوچک، روحیه و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد و ما را سرشار از حس مثبت می کند.

به همان اندازه که چالش برانگیز است، باید اهمیت شکستن اهداف بزرگ به وظایف کوچک قابل مدیریت را به خود یادآوری کنیم و برای دستیابی به نقاط عطف کوچک به خود پاداش دهیم. این به ما کمک می کند پیشرفت خود را پیگیری کنیم و به ما انگیزه می دهد تا اهداف بزرگ خود را دنبال کنیم. (پیشنهاد می شود مطلب 6 نکته برای دستیابی به اهداف بلند مدت را مطالعه کنید.)

منتقد درونی خود را با جملات تاکیدی مثبت جایگزین کنید.

به خودتان اعتبار بدهید که چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید. جملات تاکیدی مثبت به ما این امکان را می دهد که اطلاعات تهدیدآمیز را به خودی خود مرتبط تر و ارزشمندتر بدانیم. (پیشنهاد می شود مطلب 5 نکته برای افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.)

بنابراین، وقتی متوجه می‌شوید که عزت‌نفس‌تان کاهش می‌یابد، سعی کنید خودگویی منفی را با گفتگو و ذکر های حمایتی جایگزین کنید، مانند:

 • تمرکز بر پیشرفت بهتر از تمرکز بر کمال گرایی است.
 • من مقاوم هستم. من می توانم از این شرایط چالش برانگیز عبور کنم.
 • اشتباهات من را تعریف نمی کنند. به یادگیری و رشد ادامه خواهم داد.

از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید.

یک مطالعه منتشر شده در مجله علمی اروپایی نشان داد که یک ساعت گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی در هر روز، با کاهش قابل توجهی در عزت نفس همراه است. از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید. متوجه خواهید شد که به شما کمک می کند چرخه مقایسه خود با دیگران را بشکنید و به شما زمان بیشتری برای تمرکز روی چیزهایی که واقعاً شما را خوشحال می کنند، می دهد.

محمد امین مختاریان

مطالب مشابه:

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
3 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امین

ممنون از مطالب خوب و کاربردیتون

Javad

چه کتاب هایی برای رشد در این زمینه پیشنهاد میکنند

نام نویسی

گروه درمانی اضطراب اجتماعی