5 عادت ضروری برای داشتن زندگی با نشاط - کلینیک روانشناسی آوان | مرکز روانشناسی پاسداران

5 عادت ضروری برای داشتن زندگی با نشاط

فهرست مطالب

نکات کلیدی این مطلب:

  • عادات سالم شامل کارهایی است که می توانید روزانه آنها را تمرین کنید تا شادی و نشاط خود را قوی تر و بادوام تر کنید.
  • در حالی که شادی گذرا یک سرگرمی عالی محسوب می‌شود، اما عادات شاد مزایای پایدارتر و بلندمدتی را به همراه دارد.
  • عادات شادی آور شامل تمرین قدردانی، ایجاد دوستی های باکیفیت و اعمال خدمات است.

کلینیک روانشناسی و مددکاری آوان – همه می خواهند زندگی شاد و با نشاطی داشته باشند. اما یک نکته وجود دارد، تعریف شادی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

برخی افراد خوشبختی را در زندگی خانوادگی، تجاری یا عاشقانه می یابند. دیگران ممکن است آن را در ثروت مالی، سیاست یا ورزش بیابند. برخی نیز ممکن است شادی زندگی را در تحصیلات، تمرینات معنوی یا هنرهای خلاقانه بیابند.

انواع مختلف شادی

برای پیچیده تر کردن مسائل، انواع مختلفی از شادی وجود دارد. به عنوان یک روان درمانگر، من همیشه دو شکل مهم از شادی را در نظر دارم:

  • شادی گذرا، آن لذت هیجان انگیزی که شعله ور می شود اما به سرعت محو می شود ( مانند رفتن به تعطیلات، مهمانی ها، هدیه گرفتن و…)
  • شادی پایدار، نوعی شادی روزانه که ماندگار و پایدار است که بر اساس هویت، روابط، عزت نفس یا استعدادهای منحصر به فرد شما ایجاد می‌شود.

در حالی که شادی گذرا یک سرگرمی عالی است، اما شادی پایدار مزایای طولانی مدت بیشتری را به همراه دارد.

پرورش عادات شادی

حقیقت گستاخانه اینجاست که خوشبختی پایدار مستلزم کار و تلاش است و مانند هر مهارتی، به تلاش، فداکاری و تمرین نیاز دارد.

بهترین کار برای شروع، تمرکز بر عادت های شادی است که می توانید روزانه تمرین کنید تا خرسندی خود را قوی تر و بادوام تر کنید.

عادات ضروری مورد نیاز

صرف نظر از سبک زندگی شما، عادات شیوه زندگی شما را شکل می دهند. برخی عادات باعث شادی می شوند، در حالی که برخی دیگر باعث بدبختی می شوند. (پیشنهاد می‌شود مطلب تعریف کیفیت زندگی چیست و چگونه می‌توان آن را افزایش داد؟ را مطالعه کنید.)

عادات شادی آور قابل اعتماد هستند زیرا می توانند هر موقعیت چالش زایی را بهبود بخشند. این عادات سالم شامل موارد زیر است:

  1. شکرگزاری: پرورش حس قدردانی برای شادی پایدار ضروری است. مهم نیست در چه موقعیتی قرار دارید، شما می توانید نشانه‌ای برای شکرگزاری پیدا کنید. برای مثال، من دوستی دارم که در شرایط بحرانی است. پزشکان او ماندن در بیمارستان را توصیه کردند و تخمین زدند که او چند هفته دیگر زنده است. وقتی او را در بیمارستان عیادت کردم، از دیدن روحیه عالی دوستم شوکه شدم. او توضیح می دهد، از زمانی که برایش باقی مانده سپاسگزار است و مصمم است از آن بهترین استفاده را ببرد. او همچنین از ماندن در بیمارستان امتناع کرد و اخیراً به خانه بازگشت. شک ندارم که حس قدردانی او باعث بهبودی می‌شود و عمرش را طولانی می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب پرورش عادت شکرگزاری و قدردانی برای افزایش بهزیستی را مطالعه کنید.)
  2. اعمال خدمت: اعمال خدمت همیشه به شما شادی می بخشد. وسواس در مورد مشکلات خود، نشخوار فکری در مورد کمبودها، مقایسه خود با دیگران و… چنین انتخاب هایی ناگزیر شادی شما را تضعیف می کند. کمک به دیگران به شما یادآوری می کند که افراد زیادی از شما خوش شانس ترند. همچنین به شما مزیت بیشتری از پرورش مهربانی و شفقت می دهد، دو ویژگی حیاتی برای شادی پایدار. (پیشنهاد می‌شود مطلب آیا شما افراط اندیش هستید؟ را مطالعه کنید.)
  3. مراقبت از خود: خودمراقبتی شامل هر فعالیتی است که زندگی شما را غنی می کند، استرس را کاهش می دهد و شما را شاداب می کند. ورزش، باغبانی، پیاده‌روی طولانی و… هر چه که باشد، به این معناست که برای رفاه ذهنی خود وقت بگذارید و از فرسودگی شغلی که دشمن اصلی شادی پایدار می‌باشد دوری کنید. (پیشنهاد می‌شود مطلب مزایای عشق به خود را مطالعه کنید.)
  4. دوستی ها: واقعیت غم انگیز پیری این است که افراد از هم دور می شوند و ارتباط خود را از دست می دهند. ایجاد دوستی با کیفیت برای خوشبختی شما ضروری است. این منبعی است که هرگز شما را ناامید نخواهد کرد. وقتی با یک دوست خوب وقت می گذرانید، سبک تر، سرحال تر و الهام بخش تر می شوید. تنهایی شادی را تضعیف می کند و در مقابل، دوستی ها نشاط زندگی را تقویت می کند. (پیشنهاد می‌شود مطلب سلام غریبه؛ غلبه بر ترس برقراری ارتباط را مطالعه کنید.)
  5. خلاقیت: مصرف رسانه ها باعث ایجاد افسردگی می شود. زمانی را برای جدا کردن صفحه نمایش خود اختصاص دهید و کاری خلاقانه انجام دهید. نقاشی کنید، عکس بگیرید، بنویسید، برقصید و… مهم نیست تکلیف چیست، خلاقیت هدیه ای است که به خود می دهید. راهی برای خلاقیت پیدا کنید و در زندگی روزمره خود به سمت شادی بیشتر قدم بردارید. (پیشنهاد می‌شود مطلب خلاقیت و کشف رمز و راز ذهن های نوآور را مطالعه کنید.)

محمد امین مختاریان

مطالب مرتبط:

به این محتوا امتیاز دهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها